עבור לתוכן העמוד
Menu

חמאס מנסה לאתגר את העליונות האווירית של ישראל

חמאס הודיעה כי הכניסה לשימוש פעיל את טיל הנ"מ "סטרלה 2" וכי תפעל להגביל את העליונות האווירית של חיל האוויר הישראלי בשמי הרצועה •  בצה"ל טוענים כי מדובר בטיל ישן מאוד שאיננו מסכן את המטוסים התוקפים מגובה רב, עם זאת למרות שמדובר בעיקר בלוחמה פסיכולוגית כדאי להיזהר מהמגמה החדשה של חמאס

הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה ביום שלישי שעבר כי היא הפעילה לראשונה מערכת נ"מ מסוג "סטרלה 2" נגד מטוסי חיל האוויר הישראלי שהפציצו מטרות ברצועת עזה, בצה"ל אישרו את הדברים ומסרו כי  2 הטילים ששוגרו החטיאו את מטוסי חיל האוויר ולא היו נפגעים או נזקים.

מדובר במערכת של טיל קרקע-אוויר שנישא על הכתף שמיועד לפגוע במטוסים ומסוקים הטסים בגובה נמוך. הטיל מתוצרת רוסיה הוכנס לשימוש נרחב  בתחילת שנות ה-70 בברית המועצות דאז ובצבאות בנות בריתה.

דיפלומטים מערביים: המו"מ עם איראן מת ואף אחד לא מוכן להודות"

למרות שחמאס טוען כי זו הפעם הראשונה שהופעל טיל מהסוג הזה נגד מטוסי חיל האוויר, הדברים אינם נכונים, על פי גורמי ביטחון בכירים בישראל חמאס כבר שיגר טילי נ"מ מהסוג הזה לעבר מטוסי חיל האוויר הישראלי במהלך מבצע "עמוד ענן"ב -2012 וגם במהלך מבצע " צוק איתן" בשנת 2014.

לזרוע הצבאית של חמאס אין אמצעים להגנה אווירית ולחיל האוויר הישראלי יש עליונות אווירית מוחלטת ושליטה מלאה בשמי רצועת עזה.

מערך הפיתוח של הזרוע הצבאית של חמאס ניסה לפתח אמצעים משלו להגנה אווירית אך עד כה נכשל, בארגון טוענים כעת כי השיגו כמות גדולה של טילי נ"מ מסוג "סטרלה 2" וכי הם יוכנסו לשימוש בזרוע הצבאית של חמאס כפי שהוכנסו לשימוש גם טילי הנ"ט מסוג "קורנט".

הצטרפו לטלגרם שלנו – לחץ כאן

להערכת מומחים צבאיים הכנסת מערכת הנ"מ "סטרלה 2" לשימוש הזרוע הצבאית של חמאס איננה מסכנת את מטוסי חיל האוויר הישראלי התוקפים ברצועת עזה, מכיוון שהטילים האלה מיועדים לפגוע במטוסים המנמיכים טוס או במסוקים, מטוסי חיל האוויר הישראלי תוקפים תמיד מגובה של יותר מעשרת אלפים רגל ולכן טילי "סטרלה 2" אינם יכולים לפגוע בהם.

עם זאת הסכנה קיימת אם צה"ל ישתמש במסוקים לצורך פעילות מיוחדת ברצועת עזה, כפי שקרה למשל כשמסוק "יסעור" של צה"ל נשלח לאזור ח'אן יונס ברצועה בנובמבר 2018 כדי לחלץ חיילי כוח מיוחד של צה"ל שפעל למשימות מודיעין ונחשף על ידי חמאס.

במלחמת לבנון השניה הופל מסוק של צה"ל מסוג "יסעור" באמצעות טיל כתף.

חיל האוויר הישראלי מיומן מאוד בהתחמקות מטילי נ"מ ויש לו גם מערכות הגנה במסוקים שטסים בגובה נמוך, אבל אסור להיכנס לשאננות ורצוי שטייסי חיל האוויר ישמרו על זהירות ולא יעשו טעויות אמר גורם בכיר בצה"ל.

"הפלת מסוק או מטוס או נפילה של טייס ישראלי בשבי הארגון הוא החלום הרטוב שלו" הוא הוסיף.

חיל האוויר הישראלי מפעיל מגוון של כלי טיס בשמי רצועת עזה באופן בלעדי: מל"טים, מסוקים ומטוסי קרב מסוג אפ-16 או אפ-35.

ההפצצות על המטרות של ארגוני הטרור ברצועת עזה מתבצעות מגובה רב מאוד ובאמצעות מערכות מתחוכמות ומדוייקות מאוד.

אם כך פני הדברים, מדוע הודיעה כעת הזרוע הצבאית של חמאס על הכנסת המערכת של טיל הנ"מ "סטרלה 2 " לשימוש פעיל?

יכולים להיות לכך כמה הסברים:

א.מדובר בסוג של לוחמה פסיכולוגית או תעמולה של חמאס, מכיוון שעל פי הודעת צה"ל בהפצצה של מטוסי חיל האוויר בשבוע שבעבר ברצועת עזה נפגעה מטרה חשובה של חמאס לייצור המנועים של הרקטות של הארגון.

ב. העברת מסר אזהרה לישראל מארגון חמאס כי הארגון איננו מוכן יותר לקבל את העובדה כי לחיל האוויר הישראלי יש שליטה בלעדית בשמי הרצועה והוא מתכוון להתחיל ולנסות להגביל אותה.

המסר הזה גם מועבר לתושבי רצועת עזה שחוששים מאוד מפעילות חיל האוויר הישראלי.

גורמים בחמאס טוענים כי ירי טיל הנ"מ מסוג "סטרלה 2" בשבוע שעבר לעבר מטוסי חיל האוויר הישראלי יאלץ אותם מעכשיו לטוס בגובה רב בשמי הרצועה.

אברהים אלמדהון אחד הפרשנים הבולטים של חמאס ברצועת עזה טוען כ מדובר ב"שלב חדש" וכי ארגון חמאס נערך לנסות ולהגביל את היתרון היחידי שנותר לצה"ל על חמאס והוא בתחום האווירי.

לדבריו, ארגון הטרור כבר הגביל את היכולת היבשתית  של צה"ל שאיננו יכול עוד להכנס קרקעית באופן חופשי לרצועה, גם בתחום המודיעיני והסייבר יש לחמאס הישגים לא מבוטלים מול צה"ל הוא טוען,וכעת הגיעה העת לנטרל את העליונות האווירית של צה"ל בשמי רצועת עזה.