עבור לתוכן העמוד
Menu

חמאס ינסה לאתגר את המכשול הקרקעי

ארגון חמאס מתכוון לאתגר את המכשול הביטחוני החדש שבנתה ישראל מסביב לרצועת עזה, בחמאס טוענים כי פיתחו כבר מספר דרכים להתגבר עליו • המכשול החדש מסמל את מדיניות המיגון וההתגוננות של ישראל

ישראל ציינה בשבוע שעבר את השלמת המכשול הביטחוני החדש מסביב לרצועת עזה באורך של 65 ק"מ המכתר 2.3 מיליון פלסטינים, גם מדרום באזור רפיח, בנה צבא מצרים מכשול קרקעי על גבול רצועת עזה עם מצרים כדי למנוע הברחות במנהרות והסתננות גורמי טרור מרצועת עזה למצרים.

הצטרפו עכשיו לקבוצת הטלגרם שלנו – לחץ כאן

בניית המכשול הביטחוני החדש מחזקת את המצור הישראלי על רצועת עזה שהוטל בשנת 2007 לאחר שארגון חמאס השתלט בכוח על הרצועה וגירש ממנה את הרש"פ, היא גם אמורה לתת מענה הולם לסכנת המנהרות החודרות שבונה חמאס לתוך שטח ישראל לצורך התקפה וחטיפת אזרחים וחיילים כפי שאירע במבצע"צוק איתן" ב-2014.

אין ספק שבניית המכשול הביטחוני החדש משנה את המציאות הביטחונית בגבול הרצועה, היא מגבירה את תחושת הביטחון של כוחות צה"ל בגבול הרצועה וגם של תושבי הישובים ב"עוטף עזה", בניית המכשול נמשכה 3.5 שנים, הוא כולל חיישנים תת קרקעיים, גדר "חכמה" בגובה של 6 מטרים מפני הקרקע, מחסום ימי הכולל אמצעים לאיתור חדירות מהים, מערכת נשק בשלט רחוק, מגוון מכ"מים ומצלמות וחדרי פיקוד ושליטה.

זעם ותסכול פלסטיני

המכשול הביטחוני החדש מגביר את התסכול אצל ארגוני הטרור הפלסטינים ברצועת עזה ושומט את השטיח מתחת לקרקע של התכנון הצבאי שלהם להפתיע את ישראל באמצעות חדירות לשטחה לצורך ביצוע פיגועי הרג או פיגועי מיקוח, דהיינו חטיפה של חיילים ואזרחים ישראלים מבסיסי צה"ל או מישובי "עוטף עזה".

הפיגועים האלה עומדים בראש סדר העדיפויות של חמאס, בשגרה ובמלחמה, והם מוגדרים מבחינתו כפיגועים "אסטרטגיים".

המכשול החדש גם מגביר את תחושת ה"חנק" של תושבי הרצועה, הם חשים שהלולאה הישראלית מתהדקת סביב צווארם מבלי שאף אחד שם לב למצבם ההומניטרי הקשה והמתדרדר מיום ליום.

אחד מתושבי הרצועה מתאר זאת כך: "רצועת עזה הפכה לאחד מבתי הכלא הגדולים ביותר בעולם, שבו חיים יותר מ-2 מיליון עכברי מעבדה שעליהם מנסים את אמצעי הביטחון החדשים של ישראל".

 

 

 

חמאס יאתגר את ישראל

ארגון חמאס שומר על שתיקה מאז שהושלמה בניית המכשול הביטחוני החדש, במשך השנים שבהם הוקם המכשול היו כמה ניסיונות של ארגווני הטרור לשבש את עבודות הקמתו אך הם נכשלו, צה"ל הפגין נחישות ודבקות במשימה כדי לסיים את העבודות מוקדם ככל האפשר.

בכיר חמאס מחמוד אלמרדאווי אמר ב-10 בדצמבר לסוכנות הידיעוח "קודס" כי ארגוני "ההתנגדות" הפלסטינים יצליחו לחצות את המכשול הביטחוני החדש שהקימה ישראל וכי הימים יוכיחו זאת, הוא סירב לפרט את נקודות החולשה של המכשול כדי שלא לגלות את המבצעים שמתכננים ארגוני הטרור ברצועה כדי לחצות את המכשול.

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" גילה לפני כמה ימים כי המהנדסים של ארגון חמאס הצליחו למצוא פתרונות מעשיים שינטרלו את התועלת הביטחונית שישראל מקווה להפיק מהמכשול הביטחוני החדש.

במהלך מבצע "שומר החומות" חמאס לא עשה שום ניסיון לחדור לישראל באמצעות מנהרות, הניסיון שלו להפעיל את הקומנדו הימי שלו לחדור לישראל דרך הים סוכל.

בחמאס טוענים כי המכשול הביטחוני לא עמד למבחן במלחמה האחרונה מכיוון שישראל פינתה מראש את כל ישובי "עוטף עזה" לפני תחילת הקרבות וכי לא התפתחה מערכה יבשתית.

ארגון חמאס השתמש במלחמה רק ביכולותיו הרקטיות, אך אין הדבר מעיד על כך שזה מה שיקרה גם במלחמה הבאה נגד ישראל.

גורמים בחמאס טוענים כי מהנדסי הארגון מצאו דרכים לנטרל את החיישנים אשר ישראל זרעה בבטן האדמה כדי לגלות חפירות חדשות של מנהרות, המכשול הביטחוני החדש נטוע באדמה בעומק של 30 עד 40 מטר אך לטענת חמאס, ביכולתם של מהנדסי הארגון לחפור לעומק גם מתחת  למכשול החדש ולהקים מנהרות שיעברו מתחתיו ויחדרו לשטח ישראל.

לכן, חמאס מתכנן לאתגר את ישראל במלחמה הבאה ולנסות להוכיח שבניית המכשול הביטחוני והחדש וכל המשאבים שהושקעו בו הם כישלון גדול של התפיסה הביטחונית הישראלית, כיצד חמאס מתכנן לעשות זאת?

א.בניית מנהרות חדשות בעומק האדמה, מתחת למכשול הקרקעי החדש, שיחדרו לשטח ישראל.

ב. הגברת השימוש ברקטות חדשות בעלות טווח גדול יותר עם יכולת דיוק גבוהה יותר ועם ראשי נפץ גדולים יותר שתוכיח כי המכשול איננו יכול למנוע שיגור רקטות לעבר ישראל.

ג. שיגור מל"טים שפיתחה הזרוע הצבאית של חמאס שיטוסו מעל המכשול , יחדרו לשטח ישראל ויתקפו בסיסים של צה"ל וישובים לאורך הגבול.

ד. חדירה של כוחות הקומנדו הימי של חמאס אשר פיתחו אמצעים מיוחדים לחדירת הגדר התת מימית שישראל הטמינה באזור החופים הסמוכים לגבול הרצועה.

טקס הסרת הלוט מהמכשול סביב רצועת עזה // קרדיט: דו"צ
טקס הסרת הלוט מהמכשול סביב רצועת עזה // קרדיט: דו"צ

מוצטפא א-צוואף, אחד מהפרשנים הבולטים ברצועת עזה שמקורב מאוד לתנועת חמאס, מעריך כי בניית המכשול הביטחוני החדש רק תאיץ בארגון חמאס לפתח אמצעי לחימה חדשים כדי להשיג את מטרותיו וכי הפלסטינים כבר הוכיחו את כושר היצירתיות שלהם.

נראה כי ישראל וארגוני הטרור ברצועת עזה נכנסים כעת ל"קרב מוחות" ארוך שאת תוצאותיו נראה במערכה הבאה ברצועת עזה. ישראל עושה מאמץ אדיר לשלול מארגוני הטרור ברצועת עזה את היכולת ההתקפית שלהם ולהשאיר אותם עם הרקטות ככלי התקיפה העיקרי, במקביל היא מתכננת אמצעים להתמודד עם איום הרקטות כמו פיתוח תותח לייזר שיוכל ליירט רקטות, שיפור מערכת "כיפת ברזל" והנחתת מכה מנע מקדימה על מפעלי ומאגרי הרקטות ברצועת עזה.

המכשול הביטחוני החדש יצטרך לעמוד במבחן האם אכן הוא מנטרל בצורה יעילה את איום המנהרות החודרות לשטח ישראל.

בניית המכשול הביטחוני החדש היא ביטוי לתפיסה אשר השתלטה על צה"ל בשנים האחרונות, תפיסה של התמגנות והתגוננות בגבול רצועת עזה ובגבול הצפון מול איומי חמאס וחזבאללה במקום פיתוח תפיסות התקפיות יצירתיות שיכניסו את האויב למגננה.

היוזמה וההתקפה הם כלים שאסור לצה"ל לוותר עליהם ועדיין לא מאוחר לגלות גם יצירתיות בתחומים האלה ולהשקיע בהם משאבים.