עבור לתוכן העמוד
Menu

חמאס, החרם מבריטניה והכסף

חמאס יוצאת למאבק משפטי כדי לנסות ולבטל את החלטת בריטניה להכריז על התנועה כארגון טרור • האתר הסעודי "אלערביה נט" חושף את תמנון גיוס הכספים של חמאס

העולם הערבי לא נרגע מההכרזה של בריטניה על חמאס כארגון טרור. הפרלמנט הבריטי אישר בסוף השבוע שעבר את הצעת החוק שהגישה שרת הפנים של בריטניה, פריטי פטאל וההכרזה על חמאס כארגון טרור על אגפיו המדיניים והצבאיים נכנסה לתוקף.

הצטרפו עכשיו לקבוצת הטלגרם שלנו לעדכונים על המזה"ת: https://t.me/joinchat/TipD133tZxSq_1cO

על פי החוק החדש, תומכים של חמאס בבריטניה צפויים לעונש מאסר של עד 14 שנים.

חמאס בלחץ רב, בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק הודיע כי בכוונת חמאס להתעמת משפטית עם החלטת בריטניה וכי היא מקיימת התיעצויות עם עורכי דין בריטיים כדי לגבש אסטרטגיה כדי להביא לביטול החלטת ממשלת בריטניה.

בינתיים חושף האתר הסעודי ALARABIA.NET נתונים חדשים על המימון של תנועת חמאס.

בדיווח ב-28 בנובמבר נמסר כי ההשקעות של תנועת חמאס בבריטניה עד 2020 עלו על חצי מיליארד דולר. (1)

נזכיר כי תנועת חמאס נחשבת בסעודיה לארגון טרור, המודיעין הסעודי עוקב באופן שיטתי אחר פעילות התנועה בכל רחבי המזרח התיכון.

עשרות פעילים של חמאס נעצרו בסעודיה לפני יותר משנה. הם עומדים לדין באשמת הברחת והלבנת כספים עבור הזרוע הצבאית של חמאס דרך חלפני כספים בטורקיה, בראש רשימת העצורים ד"ר מוחמד אלחודארי מי שהיה ראש שלוחת חמאס בסעודיה.

על פי המגזין "פורבס", ההכנסה השנתית של תנועת   חמאס עד 2018 עלתה על סכום של 700 מיליון דולר.

עד לפני זמן קצר היו  למנהיגי חמאס בבריטניה חשבונות בנק פרטיים בבנק HSBC , בראש הבכירים האלה עמד אנס אלתכריתי, איש תנועת "האחים המוסלמים" שעמד בראש מוסד "קרטבה" שתנועת חמאס הייתה שותפה בו  וניצלה אותו כדי לאסוף כספים ותרומות בתירוץ של תמיכה בבעיה הפלסטינית.

גם בכיר חמאס מוחמד כאט'ם  אלצוואלחה היה מעורב בפעילות הזו, מהחשבונות האלה הכסף עבר לחשבון של תנועת חמאס.

המנהרות בין מצרים לרצועת עזה

על פי המידע שפירסם אתר ALARABIA.NET למנהרות בין מצרים לרצועת עזה היה עד להפיכה במצרים בינואר 2011  תפקיד חשוב בגיוס כספים עבור תנועת חמאס.

הכסף נכנס ממיסים ששולמו לחמאס על הסחורות שהוברחו במנהרות. המיסים היו בשיעור של 20 אחוזים. תנועת חמאס הרוויחה כסף רב מהמיסים האלה ואת הכסף היא השקיעה בחברות השייכות לתנועת "האחים המוסלמים" במצרים ובעולם, והיא קיבלה 35 אחוזים מהרווחים בהשקעות האלה.

חלק מהכספים האלה הועבר למימון פעילות תנועת חמאס ברצועת עזה והשאר חולק לבכירי חמאס אשר הפקידו את הכספים בבנק HSBC בבריטניה או בבנקים בטורקיה.

הכספים הועברו מטורקיה לרצועת עזה באמצעות חברה פלסטינית בבעלותם של עבדאללה פקהא ואימן מצ'רי.

אנס אלתכריתי, איש תנועת "האחים המוסלמים" שעמד בראש מוסד "קרטבה"
אנס אלתכריתי, איש תנועת "האחים המוסלמים" שעמד בראש מוסד "קרטבה"

בנוסף לתרומות והכספים שאספה תנועת חמאס בחו"ל בשם "התמיכה ברצועת עזה", חמאס מימנה את פעילותה הפוליטית והצבאית באמצעות ניכוי כספים ממשכורות העובדים ברצועה היא גם אספה כספים במקומות שונים בעולם בטענה שהם מיועדים לתמיכה בבעיה הפלסטינית.

באירופה הייתה בריטניה המרכז הראשי לאיסוף כספים אחריה צרפת וגרמניה.

ביבשת אפריקה הייתה מצרים המרכז הראשי לאיסוף כספים ואחריה דרום אפריקה, ביבשת אסיה המרכז הראשי להשקעות היה בסוריה ובלבנון.

תנועת חמאס גם עסקה בהלבנת כספים והברחת סחורות אסורות, גורמי ביטחון (ערביים) עקבו אחרי הברחת 5 מיליון כדורים לעידוד החשק המיני שהוברחו למדינה ערבית ונמכרו במחיר מופחת ממחירם האמיתי, שלא לדבר על מכוניות מוברחות, מלט, חומרי בניין ומוצרי מזון במהלך סבבי הלחימה שהיו ברצועת עזה שמהם היא הרוויחה כסף רב.

אגודות צדקה לאיסוף כספים

על פי הדיווח שפירסם אתר ALARABIA.NET , תנועת חמאס הפקידה את הכספים בבריטניה על פי הנחיות תנועת "האחים המוסלמים" העולמית, היא הקימה בבריטניה לבדה 60 אגודות צדקה וקרן כספית כדי לאסוף כספים.

בין המוסדות הבולטים שהקימה היו אגודת MAB ומוסד "קרטבה" וארגון הסיוע האסלאמי שקיבלו גם כספים מממשלת בריטניה.

כמו כן היא הקימה את "המועצה האסלאמית" שהיו לה 500 שלוחות של חמאס ו"האחים המוסלמים" ברחבי בריטניה.

בנוסף היא שלטה ב"קרן  הפלסטינית לסיוע ופיתוח" שהיו לה 11 סניפים בבריטניה ולכולם חשבונות בבנקים בריטיים, בעקבות ההחלטה החדשה של ממשלת בריטניה הכסף הזה  יוקפא או יוחרם.

על פי הדיווח, חמאס העבירה כספים מהמוסדות שלה בבריטניה לחשבון "בנק אל אנתאג'" ששייך לה ברצועת עזה, למרות שהיא טוענת שמדובר בבנק אסלאמי, הכסף הועבר לחשבונות פעיליה ברצועת עזה.

כתוצאה מהחלטת בריטניה. תנועת חמאס חוששת שהכסף יוקפא והבנק ברצועת עזה יקרוס, חמאס תאלץ להבעיר כספים מטורקיה  לבנק הזה כדי למנוע את קריסתו.

בעקבות תמנון גיוס והעברת הכספים שנחשף אפשר להבין את הלחץ הרב שבו נמצאים מנהיגי חמאס ואת ההיסטריה שלהם לנסות ולבטל בכל דרך אפשרית את החלטת בריטניה להכריז על התנועה כארגון טרור, ההחלטה הזו פוגעת ישירות בכיסם של מנהיגי חמאס  וגם במימון פעילות הזרוע הצבאית ברצועת עזה.

ההחלטה הזו היא מבורכת ובשורה טובה לישראל, עכשיו ישראל צריכה לפעול באופן מדיני והסברתי כדי שגם צרפת וגרמניה יקבלו החלטה דומה ובכך ישתקו את הפעילות הכספית של חמאס באירופה.

סימוכין

 

1)

 

w.alarabiya.net/arab-and-world/2021/11/29/نصف-مليار-دولار-وحسابات-ببنك-شهير-تفاصيل-عن-أموال-حماس-ببريطانيا