עבור לתוכן העמוד
Menu

חיסולים שקטים בצמרת הרש"פ במסגרת קרב הירושה

גורמים בתנועת פת"ח אומרים כי בכירי התנועה פועלים להדיח מתפקידו את ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד א-שתייה, בגיבויו של יו"ר הרש’’פ מחמוד עבאס • ההדחה המתוכננת היא במסגרת קרב הירושה בצמרת הרש"פ בנימוק כי מוחמד א-שתייה כשל בהבאת הסיוע הכספי האירופי לרש"פ ובתחומי הבריאות והחינוך

קרב הירושה בצמרת הרש"פ מתעצם, חוסיין א-שיח' והגנרל מאג'ד פרג' המקורבים ביותר ליו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, ביצרו את מעמדם בצמרת הרש"פ, לקראת ירידתו של מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית, והם פועלים כעת לחסל פוליטית כל בכיר בתנועת פת"ח שעלול מבחינתם לשבש את תוכניותיהם להשתלט על הנהגת הרש"פ.

עבאס מעדיף את השניים האלה על פני כל הבכירים האחרים בפת"ח. רק השבוע הם נסעו עימו לאיחוד האמירויות כדי להביע תנחומים על מותו של הנשיא השיח' ח'ליפה בן זאיד ולברך את הנשיא החדש השיח' מוחמד בן זאיד.

על פי גורם בכיר ברשות הפלסטינית, תוצאות הביקור היו חיוביות ומאפשרות פתיחת דיאלוג פיוס עם איחוד האמירויות שבינה לבין הרש"פ יש נתק במשך שנים רבות.

אבל, גורמים בכירים בפת"ח אומרים כי הצמד המוביל ברש"פ חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' שם לו למטרה לחסל פוליטית בהקדם את ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א-שתייה  ולהביא להרכבת הממשלה הפלסטינית מחדש עם שינויים בהרכבה.

הטוענים לכתר לאחר עבאס
הטוענים לכתר לאחר עבאס

העיתון הסעודי "דאר אלחיאת" דיווח ב-14 במאי כי ישנה מגמה חזקה בקרב חברי הועדה המרכזית של פת"ח להדיח מתפקידו את ראש הממשלה א-שתייה ולערוך מישאל בממשלה על רקע כישלונותיו בהבאת כספי הסיוע האירופי לרשות ותפקודו הכושל בטיפול במשבר הקורונה ובנושא החינוך.

מוחמד א-שתייה שהרגיש כי הקרקע בוערת תחתיו נפגש עם עבאס וביקש את תמיכתו, אך לא קיבל הבטחות ברורות. יו"ר הרש"פ מעריך את חוות דעתם של א-שיח' ופרג' על פני ההסברים של מוחמד א-שתייה שנחשב לכישלון כבר זמן רב.

הצטרפו לטלגרם שלנו – לחץ כאן

חוסיין א-שיח' פועל להכשיר את הקרקע אצל עבאס להחלפתו של מוחמד א-שתייה במוחמד מוצטפא, ראש קרן ההשקעות הפלסטינית לשעבר והמקורב מאוד ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס.

גם חברים אחרים בוועדה המרכזית של פת"ח, לדוגמא תוופיק א-טיראווי תומכים בהדחתו של מוחמד א-שתייה מתפקידו.

להערכת גורם בכיר בפת"ח, המהלך להדחתו של מוחמד א-שתייה מתפקידו ייצא לפועל מייד לאחר ביקורו של הנשיא ביידן בישראל בסוף החודש הבא.

הנשיא ביידן יבקר במהלך ביקורו בישראל בבית החולים מקאסד במזרח ירושלים שם יודיע על חידוש הסיוע האמריקני השנתי למוסדות הבריאות הפלסטינים במזרח ירושלים בסך 25 מיליון ש"ח שהנשיא לשעבר דונלד טראמפ עצר, הוא גם ייפגש עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בבית לחם ויודיע על המשך ההכנות לפתוח מחדש את הקונסוליה האמריקנית במזרח ירושלים.

מאבק ברש"פ על הירושה
מאבק  על הירושה

הועידה ה-8 של תנועת פת"ח נדחתה עד להודעה חדשה. בועידה הזו ייבחרו חברי ההנהגה החדשים של תנועת פת"ח, המגמה של חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' הנתמכת על ידי יו"ר הרש"פ היא לחסל פוליטית את מרוואן ברגותי ואת מוחמד א-שתייה.

מקורביו של מוחמד א-שתייה טוענים להגנתו כי אין זו אשמתו שהסיוע הכספי האירופי לרש"פ מתעכב.

האיחוד האירופי הודיע השבוע על העברת סיוע הומניטארי בסך 25 מיליון יורו לרש"פ עבור נפגעי אלימות וטראומה אך הוא מעכב את שאר כספי הסיוע.

מוחמד א-שתייה אמר כי עד סוף השנה הנוכחית הגירעון התקציבי של הרש"פ יגיע ל-564 מיליון דולר בהשוואה ל-757 מיליון דולר ב-2021, כלומר ירידה של 25 אחוזים.

לאיחוד האירופי יש  3 תנאים עיקריים מהרש"פ להעברת הכסף:

א.עריכת בחירות כלליות בשטחים לנשיאות ולפרלמנט.

ב.שינוי תוכניות הלימוד במערכת החינוך הפלסטינית שכוללות הסתה חריפה נגד ישראל.

ג. הענשת רוצחיו של פעיל זכויות האדם הפלסטיני ניזאר בנאת שנרצח בידי אנשי הביטחון של הרש"פ.

בכירים בפת"ח דוחים את הסבריו של מוחמד א-שתייה ואומרים כי הוא איננו מסוגל להתמודד באופן מדיני עם הדרישות של האיחוד האירופי וכי הוא  מנצל את כישוריו לדאוג לאינטרסים האישיים שלו בלבד ודי לחכימא ברמיזא.