עבור לתוכן העמוד
Menu

חידוש מלחמת המסרים בים בין ישראל לאיראן

גורמים מדיניים בירושלים מעריכים כי תקיפת הספינה שהייתה בבעלות ישראלית מעידה על כוונת איראן לחדש את המערכה הימית בין שתי המדינות • המלחמה החשאית בין ישראל לאיראן נמשכת בעוד שיחות הגרעין בוינה במבוי סתום • הממשלה החדשה בישראל אימצה את עקרון העמימות

ספינת מטען בשם CSAV Tyndall שהייתה בעבר בבעלות איש העסקים הישראלי, אייל עופר, הותקפה ב-3 ביולי בצפון האוקיינוס ההודי. ערוץ אל-מיאדין המקורב לחזבאללה ולאיראן דווח כי שריפה פרצה בספינה, שנפגעה מכלי נשק לא ידוע בעת שהייתה בדרכה לאיחוד האמירויות.

בדיווח צויין כי הפגיעה בספינה קרתה שבוע אחרי המתקפה על המתקן הגרעיני באזור כראג' מערבית לטהראן, שלפי השלטונות באיראן סוכלה ולפי דיווחים בוצעה על ידי רחפן ששוגר מתוך שטח איראן עצמה.

חברת "זודיאק" בבעלות אייל עופר הכחישה רשמית כל קשר לספינה שהותקפה. גורם מטעם חברת "זודיאק ספנות" שבבעלות אייל עופר מסר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי החברה מכרה את הספינה כבר לפני כמה חודשים.

כנראה שהאיראנים לא ידעו את העובדה הזו בעת שהחליטו לתקוף את הספינה, איראן שומרת על שתיקה.

בחודשים האחרונים דווח על כמה כלי שיט ישראליים ואיראניים שנפגעו בלב ים, במסגרת מערכה ימית בין שתי המדינות. לפי הדיווחים, ישראל פגעה החל מ-2019 במכליות ובספינות שהעבירו נפט וכלי נשק לסוריה ולחיזבאללה.

הזירה הימית במזרח התיכון

מאז תחילת השנה, דווח על כמה פגיעות בספינות בבעלות ישראלית באזור המפרץ והאוקיינוס ההודי. באף אחת מהן לא היו נפגעים והספינות לא טובעו.

בחודש שעבר פרצה שריפה בספינה הגדולה ביותר בצי של איראן והיא טבעה במפרץ עומאן.

הספינה "חארג". היא הייתה אחת מכמה ספינות בחיל הים האיראני שביכולתן לספק חידוש מלאים בלב ים לספינות אחרות. היא משמשת גם לנשיאת משקלים כבדים ועל סיפונה נמצא מנחת מסוקים. לא ידוע מה גרם לפרוץ השריפה.

כחודשיים קודם לכן, באפריל, הספינה "סאוויז", שלפי דיווחים הייתה בסיס צף של "משמרות המהפכה", הותקפה בים האדום במוקשים ימיים.

הספינה האיראנית שבערה לפני חודש
הספינה האיראנית שבערה לפני חודש

הקשר למפעל לייצור צטרפוגות

גורמים ביטחוניים בישראל מתייחסים ברצינות לרמיזות בערוץ אלמיאדין הלבנוני, שהינו שופר איראני, כי יש קשר בין תקיפת הספינה בשבת לבין התקיפה על המפעל לייצור צנטרפוגות בקראג' שבאיראן. האיראנים לא האשימו רשמית את ישראל בתקיפת המפעל אבל זו הייתה ההערכה במרבית המדינות בעולם.

שיטת הפעולה בתקיפת המפעל בקראג' מזכירה תקיפה אחרת שיוחסה לישראל, ב-2019 תקפו 2 רחפנים לא מזוהים מתקן של חזבאללה בשכונת א-דאחיה בביירות שבו עסקו בפרוייקט דיוק הטילים בטכנולוגיה האיראנית, אחד הרחפנים התרסק לתוך המתקן והצליח להשמידו.

 

גם עיתוי הפעולה איננו מקרי, היא יצאה אל הפועל שעות ספורות לאחר פגישתו של הרמטכ"ל אביב כוכבי בוושינגטון עם ג'ק סאליבאן, היועץ לביטחון לאומי, שבה דנו בסכנות פרוייקט הגרעין האיראני והדרכים לצמצמן וגם לאחר היבחרו של אברהים ראיסי, המכונה "התליין מטהרן" לנשיאה החדש של איראן.

גורם מדיני בכיר מעריך שאם ישראל היא זו שאחראית לפעולה הרי שמדובר במסר כפול שהממשלה החדשה בישראל הייתה מעוניינת לשגר לארה"ב ולאיראן:

המסר הוא כי ישראל תמשיך במאמציה לסכל את תוכניות איראן להשיג נשק גרעיני וממשלת בנט-לפיד ממשיכה באותה המדיניות של ממשלת נתניהו בנושא הזה.

אבל, ממשלת ישראל החדשה אימצה מחדש את עקרון העמימות בכל הקשור לפעילות נגד פרוייקט הגרעין האיראני.

מומחי מודיעין אומרים כי מבצע כזה מחייב היערכות והכנות של כמה חודשים, נראה כי הוא הוכן מראש היטב ויצא אל הפועל בעיתוי המתאים ביותר למי שתכנן אותו.

העיתון "ניו יורק טיימס" טען כי המפעל ליצור צנטרפוגות שהותקף היה ברשימת המטרות האפשריות לתקיפה שישראל העבירה בשנה שעברה לממשל טראמפ.

על פי דיווחים באיראן, מדובר במפעל הנקרא TESA שמייצר צנטרפוגות מתקדמות עבור מתקן הגרעין בנתנז, המפעל הזה, וכמה אישים הקשורים אליו מוחמד פח'רי זאדה ואחמד אסגרי שיבאי, הם תחת משטר הסנקציות האמריקניות ובשבועות האחרונים הוא עסק בייצור מואץ של צנטרפוגות מתקדמות כדי שיחליפו את מאות הצנטרפוגות שנהרסו בפיצוץ הגדול באולם הצנטרפוגות בנתנז שגם הוא מיוחס למוסד הישראלי.

הצנטרפוגות המתקדמות מקצרות באופן משמעותי את הזמן הנדרש כדי להעשיר את האורניום במטרה להשיג כמות מספיקה לפצצה גרעינית.

עיתונאים איראניים מעריכים כי את התקיפה על מפעל יצור הצנטרפוגות בכראג' ביצעה תשתית ריגול מקומית של המוסד הישראלי הפועלת באיראן מזה זמן רב ואחראית לגניבת ארכיון הגרעין האיראני והברחתו לישראל וגם לשני הפיצוצים הגדולים שהיו במתקן הגרעין בנתנז בשנתיים האחרונות.

להערכתם, התשתית הזו מקבלת סיוע מאייזרביג'אן ומחברי האופוזיציה האיראנית " מוג'אהדי ח'לק" שהנשיא האיראני החדש אברהים ראיסי אחראי להוצאתם להורג של אלפים מחבריה.

ניסיון העבר מעיד על כך שצפויה תגובה ישראלית על תקיפת הספינה למרות שהיא איננה עוד בבעלות ישראלית, תקיפתה מעידה על הכוונות האיראניות להמשיך במערכה הימית נגד ישראל.
התקיפה התרחשה בעת ששיחות הגרעין בוינה נמצאות במבוי סתום ויתכן שהן בהמתנה לכניסתו לתפקיד של הנשיא החדש אברהים ראיסי ב-3 באוגוסט.

תמונות ראשונות מהספינה שטבעה ליד חופי איראן

הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר ביום חמישי שעבר בטקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1:

"ידע כל מי שמנסה לפגוע בישראל כי כל פעולת אויב, מקרוב או מרחוק, תענה בתגובה משמעותית".

ההערכה בירושלים היא כי ממשל ביידן לא יהיה מרוצה מחידוש המערכה הימית בין ישראל לאיראן.

על פי גורמים מדיניים בירושלים, הממשל ביקש מישראל באמצעות שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין שביקר בישראל בחודש אפריל, להנמיך פרופיל בכל הקשור למערכה הימית מול איראן כדי שהדבר לא יפגע בשיחות הגרעין בוינה.