עבור לתוכן העמוד
Menu

הרש"פ על סף קריסה?

מצבה של הרש"פ מבחינה ביטחונית וכלכלית הוא בכי רע • ראש השב"כ מזהיר מפני אפשרות קריסתה וברחוב הפלסטיני מדברים על אינתיפאדה של הדור הצעיר נגד שלטונו של אבו מאזן • ארה"ב וישראל פתחו במאמץ לשמור על יציבות שלטון הרש"פ בגדה • יו"ר הרש"פ נלחם בטרור של חמאס ומבחינת ישראל הוא הרע במיעוטו למרות שלטונו המושחת • הרש"פ: אנו שולטים במצב

ראש השב"כ, רונן בר, הזהיר בישיבת הקבינט הביטחוני האחרונה מפני אפשרות קריסת שלטונו של יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, נוכח ההתחזקות במעמדה של תנועת חמאס ברחוב הפלסטיני שקיבלה תנופה בעקבות מבצע "שומר החומות".

הצטרפו עכשיו לקבוצת הטלגרם שלנו – לחץ כאן

המצב הכלכלי בשטחי הגדה קשה. מדינות ערב הפסיקו את התרומות הכספיות שלהם לרש"פ,גם מדינות האיחוד האירופי והממשל האמריקני הפסיקו את הסיוע הכספי לרש"פ ומתנות את חידושו בעריכת רפורמות שלטוניות ברש"פ ובחירות כלליות.

 


גם תופעות השחיתות ברש"פ הביאו לכירסום גדול במעמדה של הרש"פ ברחוב הפלסטיני. סקר דעת קהל פלסטיני שפורסם בשבוע שעבר בשטחים קובע כי 63 אחוזים מתושבי השטחים סבורים כי רמת השחיתות במוסדות הרש"פ עדיין גדולה והיא קיימת בצמרת המגזר הציבורי.

בימים האלה מנהלים השב"כ ומנגנוני הביטחון של הרש"פ, באופן נפרד, מבצע מעצרים נרחב בשטחי הגדה של מאות פעילים של חמאס, בהם כמה עשרות אסירים ביטחוניים משוחררים, בניסיון לבלום את המאמץ של חמאס להביא לגל פיגועים חדש בירושלים ובשטחי הגדה ולערער את יציבות הרש"פ.

זאת , לאחר שהשב"כ עצר לפני כמה שבועות תשתית של 60 פעילי חמאס שהופעלו בשטחי הגדה מטורקיה ומלבנון ע"י צאלח אלעארורי, ראש הזרוע הצבאית של חמאס שתכננה פיגועי הרג והתאבדות בירושלים ובשטחי הגדה, ברשותה נתפסו חגורות נפץ מוכנות להפעלה וכלי נשק.

לפני כמה ימים עצר השב"כ את השיח' חסן יוסף, המנהיג הבכיר של תנועת חמאס בגדה שהינו המנוע הראשי לפעילות השטח נגד הרש"פ וכן חשף תשתית חבלנית של חמאס המורכבת מסטודנטים המשתייכים ל"גוש האסלאמי" באונברסיטת אל נג'אח בשכם.

חמאס עבר לשיטה חדשה של ניסיון להתסיס את שטחי הגדה באמצעות אירועים המוניים שבהם מונפים הדגלים הירוקים של חמאס,כדי להגביר את המודעות האסלאמית ברחוב הפלסטיני מול "החילוניות" של הרש"פ.

לכן, בהוראתו של עבאס פועלים מננגוני הביטחון של הרש"פ לפזר בכוח תהלוכות וחגיגות לכבוד האסירים הביטחוניים שמשתחררים מבתי הכלא בישראל וחוזרים לבתיהם בערי הגדה לפעמים הם מתערבים גם כדי למנוע הנפת דגלי חמאס בהלוויות של "שהידים" שנהרגו בעימותים עם חיילי צה"ל.

ארגון חמאס טוען כי עבאס פועל על פי אג'נדה משותפת של השב"כ הישראלי וה-CIA האמריקני להשיג שקט בשטחי הגדה כדי לשמור על שלטונו של מחמוד עבאס וזאת במסגרת שיתוף הפעולה הביטחוני בין הצדדים, לדברי גורמים בחמאס, הגנרל מאג'ד פרג', ראש מנגנון המודיעין הכללי האחראי על דיכוי ההפגנות של חמאס וסיכול הפיגועים הינו חביבו של ראש ה-CIA וויליאם ברנס.

במקביל, הושגה הבנה בין ממשל ביידן לממשלת ישראל על הצורך בחיזוק המצב הכלכלי של הרש"פ ומתן הקלות הומניטאריות לתושבי השטחים, במסגרת הזו סוכם על מפגשים שוטפים של שר הביטחון בני גנץ עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס ברמאללה.

האנרכיה הביטחונית בגדה

הרש"פ מאבדת שליטה מצפון הגדה ועד לדרומה, מהעיר ג'נין ומחנה הפליטים שלה ועד העיר חברון. בימים האחרונים גלשה האנרכיה הביטחונית גם לעיר בית לחם וגם לקמפוסים של האוניברסיטאות בגדה.

גם האוניברסיטאות הפלסטיניות בגדה הפכו באחרונה לזירה של כאוס ביטחוני, באמצעות התערבות של מנגנוני הביטחון הפלסטינים והשפעת חלק מגורמי צעירי תנועת הפת"ח, המעוררים מחלוקות ועימותים עם שאר גושי הסטודנטים.

בימים האחרונים פרצו עימותים אלימים באוניברסיטת א-נג'אח בשכם, באוניבריסיטת ביר זית באזור רמאללה ובאוניברסיטת אבו דיס.

ב-5 בדצמבר נרצח הסטודנט מהראן ח'ליליה בן 21 במהלך קטטה על רקע פוליטי בקמפוס של האוניברסיטה הערבית-אמריקנית בג'נין, 3 סטודנטים נוספים נפצעו באורח קל.
בעקבות רצח הסטודנט בג'נין, אירעו עימותים קשים בין תושבי הכפר ג'בע, שממנו בא הסטודנט, לבין מנגנוני הביטחון הפלסטינים בהם השתתפו מאות תושבים אשר רגמו את אנשי הביטחון הפלסטינים באבנים בדרישה להוציא להורג את הרוצח.

תנועת חמאס וגופי האופוזיציה באש"פ מאשימים את מנגנוני הביטחון  ביצירת הכאוס הביטחוני באוניברסיטאות, לטענתם חלק מהאירועים הוא ספונטני, כתוצאה מהתדרדרות מצב הביטחון הכללי בשטחי הגדה אבל החלק הארי נובע מכך שיו"ר הרש"פ חושש מהתפרצות אלימה של הדור הצעיר בגלל המצב הפוליטי ולכן מנגנוני הביטחון של הרש"פ מבצעים מעצרים בקרב הסטודנטים ומנסים להקטין את כוח הפלגים המתנגדים לרש"פ ולחזק את תנועת פת"ח לקראת הבחירות לאגודות הסטודנטים בקמפוסים השונים בגדה.

המבצע הביטחוני של הרש"פ באזור ג'נין נגד תופעת הפשיעה ואיסוף הנשק הבלתי חוקי מתנהל בעצלתיים, הרש"פ מתקשה לאכוף את החוק והסדר, בחברון נמשכים הסכסוכים האלימים בין חמולת אלג'עברי לחמולת אלעוויוי והשטח קורא את חולשתה של הרש"פ ומאתגר אותה.

ביקורת חריפה מצד חמאס נגד הרשות בעקבות הדיווח כי אבו מאזן ביקש להשהות את הדיון בעתירה שהגיש לבית הדין הבינ"ל נגד ארה"ב עח רקע העברת השגרירות לירושלים, וזאת בעקבות הבטחות מביידן לפתוח את הקונסוליה האמריקאית בעיר ולהרחיב את ההקלות האזרחיות כלפי הפלסטינים מצד ישראל.
ביקורת חריפה מצד חמאס נגד הרשות בעקבות הדיווח כי אבו מאזן ביקש להשהות את הדיון בעתירה שהגיש לבית הדין הבינ"ל נגד ארה"ב עח רקע העברת השגרירות לירושלים, וזאת בעקבות הבטחות מביידן לפתוח את הקונסוליה האמריקאית בעיר ולהרחיב את ההקלות האזרחיות כלפי הפלסטינים מצד ישראל.

התחושה ברחוב הפלסטיני היא שעבאס הולך ונחלש ומאבד את השליטה, ברש"פ גובר החשש מאינתיפאדה עממית נגד שלטונו של מחמוד עבאס.

מבחינת הפלסטינים ומבחינת ישראל זהו אות המבשר רעות לקראת קרב הירושה הצפוי לאחר ירידתו של היו"ר הפלסטיני מהבמה הפוליטית. בשטח יש עשרות אלפי כלי נשק בלתי חוקיים וכנופיות של חמושים המתארגנות על רקע פלילי ועל רקע פוליטי, זהו אתגר ביטחוני גדול למי שימונה כיורשו הזמני של מחמוד עבאס עד לקיום הבחירות הכלליות.

ראש השב"כ צודק בהערכת המצב שלו והממשלה חייבת לתת על כך את הדעת, גורמים בכירים הרש"פ טוענים בתגובה לאזהרת ראש השב"כ כי מנגנוני הביטחון הפלסטינים שולטים היטב בנעשה בשטח.

האינטרס הביטחוני הישראלי מחייב שמחמוד עבאס ימשיך בתפקידו וששלטונו ישאר יציב, אחרת הסכנה שתנועת חמאס תשתלט על הגדה המערבית כפי שהשתלטה על רצועת עזה ב-2007 הופכת בהדרגה לסכנה ממשית.