עבור לתוכן העמוד
Menu

הרש"פ מתקשה לאחד את הפלגים סביב רעיון ה"התנגדות העממית"

ארגוני האופוזציה הפלסטינית החרימו כינוס שיזמה הרש"פ כדי לקדם את רעיון "ההתנגדות העממית" לישראל בטענה שמדובר בהונאה • ארגוני הטרור הפלסטינים מתכוונים להסלים את האלימות בשטחי הגדה על רקע האירועים בשייח' ג'ראח ולקראת חודש רמאדאן

בנאומו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בפני המועצה המרכזית של אש"פ ב-6 בפברואר הוא קרא לחפש דרכים לשים קץ לכיבוש של "מדינת פלסטין" שבירתה מזרח ירושלים, ולהגביר את "ההתנגדות העממית" בדרכי שלום שהפכה לאופציה העיקרית, ולהרחיב אותה למלחמה נגד מעשי המתנחלים.

הצטרפו לטלגרם שלנו – לחץ כאן

רעיון "ההתנגדות העממית" בדרכי שלום הוא המצאה של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס שמתנגד למאבק מזויין נגד ישראל, הוא היה מהמתנגדים החריפים לאינתיפאדה השנייה נגד ישראל וסבור שהיא גרמה נזק גדול לפלסטינים.

במקום זאת הוא פיתח את רעיון "ההתנגדות העממית" ללא שימוש בנשק חם, כלומר, התנגדות לישראל באמצעות הפגנות, מחסומים, הבערת צמיגים, תהלוכות, ידויי אבנים והבערות צמיגים שמבחינתו משקפים מחאה וזעם עממי ולא פעילות טרור.

אחת הדוגמאות הבולטות ליישום הרעיון הזה הינה הפעילות הפלסטינית האינטנסיבית נגד הקמת מאחז אביתר באזור שכם שכוללת הפגנות יומיות של תושבי הכפר ביתא נגד חיילי צה"ל.

בספטמבר 2020 התכנסו ראשי הפלגים הפלסטינים בביירות וברמאללה והסכימו על הקמת הנהגה מאוחדת ל"התנגדות העממית", בפגישה השתתפו גם נציגים של חמאס וסוכם על הקמת ועדה שתוביל את יישום הרעיון.

בעקבות המלצות המועצה המרכזית של אש"פ בשבוע שעבר בעניין הגברת "ההתנגדות העממית" ,ביקש חוסיין א-שיח', חבר הועד הפועל של אש"פ בשם יו"ר הרש"פ מראשי הפלגים להתכנס ולדון בהמלצות שהתקבלו בקשר ל"התנגדות העממית".

ב-21 בפברואר התכנסו ברמאללה נציגי הפלגים של אש"פ על פי בקשתו של חוסיין א-שיח', ארגוני החזית העממית, החמאס והג'יהאד האסלאמי החרימו את הפגישה.

גורמים בחמאס טוענים כי הרש"פ ניסתה באמצעות המהלך הזה ליצור מצג שווא כאילו היא הקימה את המפקדה המאוחדת של ה"התנגדות העממית", אולם המפגש הזה התקיים ללא השתתפות רוב הכוחות הפלסטינים כדי להנציח את שליטת ההנהגה של "צוות אוסלו" על הפלגים הפלסטינים.

לטענת גורמים בחמאס, הרש"פ ניסתה לתפוס בעלות על המפגש ולהשפיע על ההחלטות כדי למתן את ההתנגדות העממית כדי שהיא לא תסכן את ישראל.

חאזם קאסם, דובר חמאס, פירסם הצהרה שבה נאמר: "כל זה נועד לערער את כל המאמצים של עמנו להגן על זכויותיו וקדושותיו באמצעות התנגדות עממית, ויצירת פרוייקטים פוליטיים הנשענים על תיאום ביטחוני עם הכיבוש, ומכוננים שלום כלכלי לכאורה".

הוא קרא "לכל הכוחות הפלסטינים להיות ערניים למה שנרקם בחדרים סגורים, הרחק מהקונצנזוס הלאומי והשותפות.

המפגש ברמאללה של נציגי הפלגים הפלסטינים בא כמה ימים לפני שנציגי הפלגים הפלסטינים אמורים לצאת לאלג'יריה כדי לדון ביוזמתה לפיוס לאומי פנים פלסטיני.

ההיעדרות מהמפגש של הפלגים המתנגדים להסכמי אוסלו, כמו חמאס, הג'יהאד האסלאמי והחזית העממית הדוגלים בהמשך הטרור נגד ישראל, היא סימן שאינו מבשר טובות עבור הרש"פ ועבור ישראל, הוא מעיד על כך שלמרות החלטות המועצה המרכזית של אש"פ בכוונת הארגונים האלה להתעלם מהן ולהמשיך בפעולות טרור נגד ישראל,הם מחרימים את יוזמת הרש"פ לנסות ולשלוט בגובה הלהבות של האלימות בשטחים באופן שלא יסכן את שלטון הרש"פ וישמור על יציבותו.

האווירה בשטחי הגדה מתוחה מאוד, בצפון הגדה פועלות כמה קבוצות טרור חמושות שעושות פיגועי ירי נגד כוחות צה"ל, האירועים בשיח' ג'ראח מוסיפים למתח ובידי גורמי הביטחון בישראל מידע כי בכוונת ארגוני הטרור לנסות להביא להתלקחות לקראת חודש רמאדאן הממשמש ובא.

ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א-שתייה נועד השבוע ברמאללה עם קבוצה של 30 חברי קונגרס אמריקנים של המפלגה הדמוקרטית ושל המפלגה הרפובליקנית, בפגישה הוא הזהיר מהתפרצות גל אלימות בשטחים.

"קיים ואקום מדיני מסוכן שעלול לגרום לפיצוץ המצב בשטחים הפלסטיניים, ישראל היא מדינה שרוצה התפשטות ללא גבולות, היא הנושאת באחריות המדינית לפעולותיה נגד העם הפלסטיני, בין אם מדובר בבניית התנחלויות או גירוש אנשים מבתיהם והגנה על טרור המתנחלים",הדגיש א-שתייה.