עבור לתוכן העמוד
Menu

הרש"פ מאבדת אחיזה בגדה לטובת חמאס

במערכת הביטחון מודאגים מהתחזקות מעמד תנועת חמאס בשטחי הגדה בעקבות ניצחונה הסוחף בבחירות הפנימיות באוניברסיטת ביר זית הנחשבת ל"סמל לאומי" בשטחים • בכירים בתנועת פת"ח חוששים מ"אפקט דומינו" ושחיקת מעמדה של תנועת פת"ח, בחדרי חדרים נמתחת ביקורת קשה על מדיניותו של יו"ר  הרש"פ

במקומות שונים ברחבי הגדה היו חגיגות בעקבות ניצחונה של תנועת חמאס בבחירות למועצת הסטודנטים באוניברסיטת ביר זית שהתקיימו ב-18 במאי.

בחברון פיזרו אנשי הביטחון של הרש"פ שיירת כלי רכב שנכנסה לעיר ועליה דגלי חמאס כדי לחגוג את הניצחון.

במערכת הביטחון הישראלית יש דאגה רבה מהתחזקות כוחה של תנועת חמאס בגדה. לקראת הבחירות למועצת הסטודנטים באוניברסיטת ביר זית, ערכו גורמי הביטחון של ישראל, בימים האחרונים, מעצרים של סטודנטים בקרב "הגוש האסלאמי" באוניברסיטה המזוהים עם חמאס ובקרב אנשי הסגל, אך הדבר לא עצר את הניצחון הסוחף של חמאס בבחירות.

הרשימה של חמאס המכונה "אל-וופאא' אלאסלאמיה" זכתה ב-5,068 קולות שמעניקים לה  28 מושבים במועצת הסטודנטים, מתוך 51 מושבים, בעוד הרשימה של תנועת פת"ח המכונה "אל-שביבה"  זכתה ב-3379 קולות שמעניקים לה 18 מושבים במועצה.

הרשימה המזוהה עם החזית העממית זכתה ב-880 קולות שמעניקים לה 5 מושבים.

תנועת חמאס בירכה על ניצחונה הגדול בבחירות שהושג למרות הפעילות הביטחונית של השב"כ הישראלי ומנגנוני הביטחון של הרש"פ נגד רשימת הסטודנטים שמזוהה עימה.

הצטרפו לטלגרם שלנו – לחץ כאן

מבחינתה, הדבר משקף את הלכי הציבור הפלסטיני בגדה שתומך באידיאלוגיה שלה של המאבק המזויין נגד ישראל, מה שהיא מכנה במילים "דרך ההתנגדות".

אוניברסיטת ביר זית הינה "סמל לאומי" של הפלסטינים ונחשבת לאוניברסיטה המובילה בשטחי הגדה. זהו ניצחון ראשון של חמאס בבחירות למועצת הסטודנטים באוניברסיטה והוא נחשב ל"ניצחון היסטורי" לאחר הניצחון של תנועת חמאס בבחירות לפרלמנט הפלסטיני ב-2006.

המתיחות במוסדות השונים בשטחים היא גדולה בין תנועת פת"ח לבין תנועת חמאס בעקבות הפיצול הגדול בחברה הפלסטינית והשתלטות חמאס בכוח על רצועת עזה בשנת 2007.

בשנה שעברה ביטל יו"ר הרש"פ את הבחירות הכלליות שהיו מתוכננות לפרלמנט הפלסטיני ולנשיאות בתירוץ כי ישראל איננה מאפשרת עריכת בחירות במזרח ירושלים ולכן לא ניתן לקיימן.

השב"כ הישראלי ומנגנוני הביטחון של הרש"פ פועלים באופן קבוע נגד נציגי הסטודנטים באוניברסיטאות השונות בגדה במיוחד נגד אלה המזוהים עם תנועת חמאס ועם ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין, על פי גורמי הביטחון הם משמשים כ"ארגוני קש" שמשרתים פעילות טרור וחתרנות מדינית נגד ישראל ונגד הרש"פ.

עם זאת, הרש"פ לא מונעת את עריכת הבחירות הפנימיות באוניברסיטאות בשטחי הרש"פ בטענה כי מדובר ב"הליך אנטי דמוקרטי" וכי היא יכולה להכיל את התוצאות גם אם הדבר אינו משרת את האינטרסים שלה.

 

משמעויות

הניצחון של תנועת חמאס בבחירות למועצת הסטודנטים באוניברסיטת ביר זית הוא ניצחון חשוב מאוד מבחינתה שיכול להקרין גם על בחירות באוניברסיטאות אחרות בגדה ובבחירות הפנימיות בתוך מוסדות אחרים בשטחי הגדה.

בתנועת פת"ח חוששים שהוא עלול להביא ל"אפקט דומינו" שבעקבותיו תשיג חמאס ניצחונות פוליטיים נוספים בשטחי הגדה.

הניצחון הזה מגיע לאחר ההשתלטות של חמאס על הר הבית במהלך חודש רמדאן והוא המשך  למגמה של התחזקות תנועת חמאס במזרח ירושלים ובשטחי הגדה מאז סיום מבצע "שומר החומות".

מדובר בהישג נוסף של צאלח אלעארורי, ראש הזרוע הצבאית של חמאס בגדה, שבינו לבין יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, ישנה יריבות קשה.

השניים מתחרים על תפקיד יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, שאותו ממלא כרגע אסמעיל הניה, אך הוא לא יוכל להמשיך בו לקדנציה שלישית בגלל הנוהל הפנימי בתנועת חמאס שמאפשר שתי קדנציות רצופות בלבד.

גורמים בכירים בתנועת פת"ח טוענים כי תוצאות הבחירות באוניברסיטת ביר זית  משקפות "הצבעת ענישה" נגד פת"ח ונגד הרש"פ בגלל התנהלותה המדינית מול ישראל, התיאום הביטחוני והכלכלי עימה והשחיתות שפשתה במנגנוניה.

גורמים בארגוני השמאל הפלסטינים טוענים כי ההפסד של תנועת פת"ח בבחירות באוניברסיטת ביר זית נובע מהזעם של הדור הצעיר על כך שהרש"פ מפרה באופן בוטה את זכויות האדם של  הפלסטינים. היא הענישה את תושבי הרצועה בשורה של סנקציות שהיא הטילה עליהם, היא פוגעת גם בדמוקרטיה ומפרה את זכויות האדם בנושא חופש ההפגנות וחופש הביטוי, עוצרת את מתנגדיה הפוליטיים בשטחי הגדה ואף נוקטת נגדם באלימות קשה ועינויים.

דוגמא בולטת לכך, שהשפיעה מאוד על דעת הקהל של הדור הצעיר, הייתה רצח פעיל זכויות האדם ניזאר בנאת בביתו בחברון שבוצע באכזריות על ידי 14 אנשי ביטחון פלסטינים רק בגלל שהוא מתח ביקורת נוקבת על הרש"פ והעומד בראשה.

בצמרת תנועת פת"ח יש תחושות קשות בעקבות ההפסד של התנועה לתנועת חמאס בבחירות באוניברסיטת ביר זית, פעילים בולטים בתנועת פת"ח באזור רמאללה הודיעו על התפטרותם משורות פת"ח בעקבות הניצחון של תנועת חמאס בביר זית.

בכירים בצמרת התנועה מאשימים בחדרי חדרים את יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בכישלון תנועת פת"ח בבחירות.

גורמים בכירים בפת"ח אומרים:

" הגיעה העת שאבו מאזן יפרוש מהנהגת התנועה ויאפשר להזרים להנהגה דם חדש שיחזק את מעמדה ברחוב הפלסטיני, אחרת התנועה תמשיך להיחלש ותנועת חמאס תמשיך להתחזק עד להשתלטותה על כל שטחי הגדה כפי שעשתה ברצועת עזה".

מזכ"ל פת"ח ג'בריל רג'וב יצא בגלוי נגד הנהגת התנועה מבלי לציין שמות ספציפיים. בראיון לטלוויזיה הפלסטינית אמר רג'וב כי "תנועת פת"ח משלמת מחיר על הטעויות של הרש"פ וכי התנועה תפיק את הלקחים הדרושים מתוצאות הבחירות באוניברסיטת ביר זית".

רג'וב מכוון בעיקר לעבר שני יריביו הפוליטיים חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג', קרב הירושה בצמרת הרש"פ מתגבר ויו"ר הרש"פ מחמוד עבאס החל בשורה של צעדים לחזק את מעמדם של חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' שבהם הוא רואה את יורשיו הפוטנציאלים, למורת רוחם של בכירי פת"ח האחרים.

גם הרחוב הפלסטיני שעוקב באדיקות אחר המתרחש בצמרת הרש"פ מתנגד למהלך הזה של יו"ר הרש"פ, חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' נחשבים לעושי דברן של ארה"ב וישראל והם נחשבים לסמלי השחיתות בצמרת הרש"פ.