עבור לתוכן העמוד
Menu

הערכה: ישראל תצטרך להתמודד לבדה מול התבססות איראן

המתקפה של ארה"ב והמערב על התשתית הכימית בסוריה הובילה לשינוי הגישה של ארה"ב • המאבק מול איראן יישאר בידי ישראל

תא"ל במיל יוסי קופרווסר, לשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה מעריך היום (שבת) בראיון לליאת רגב בכאן ב' כי "ארה"ב פגעה פגיעה קשה בתשתית הכימית של אסד". לדעתו של קופרווסר מדובר במהלך אסטרטגי גדול יותר ובעל משמעות גדולה יותר לטווח הרחוק. עוד מעריך קופרווסר כי ישראל תצטרך להתמודד מול איראן לבדה בסוריה.

לראיון המלא:

"בניגוד לממשל הקודם של אובאמה, איראן וסוריה מבינות כי ישנו שינוי ביחס של הממשל החדש", אומר קופרווסר ומכווין את הדברים לקראת התאריך 12 במאי, שבו אמור נשיא ארה"ב להודיע כי ארה"ב תפרוש מהסכם הגרעין עליו חתם ממשל אובאמה. "אנו רואים כי הריאל האיראני שוקע בימים האחרונים כתוצאה מהמתיחות ומהתקרבות התאריך המשמעותי הזה", מציין קופרווסר.

נסיגת ארה"ב מסוריה כנראה ירדה מן הפרק

להערכתו של קופרווסר ראש הממשלה נתניהו יכול להיות מרוצה מההתפתחויות אחרונות. כזכור, לפי דיווח בערוץ 10 , נתניהו קיים שיחת טלפון עם הנשיא טראמפ על רקע הצהרתו כי ארה"ב תשיג את כוחותיה מסוריה בקרוב. להערכתו של מנכ"ל המשרד לנושאים אסטרטגים לשעבר, אירועי השבוע האחרון הרחיקו ככלה נראה את הסכנה כי לא יהיה כוח שיחצוץ בין טהראן לבין הים התיכון.

"ארה"ב התייאשה מלחפש שותף באופוזיציה הסורית שיחליף את משטר אסד", אומר קופרווסר וטוען כי כל ניסיון שכזה הסתיים בסופו של דבר במפח נפש, כאשר מי שהשיג את היתרון בעקבות זאת הם ארגונים סונים קיצונים, דוגמת אל קעידה.

"ישראל תצטרך לטפל בהתבססות האיראנית לבד"

לסוגיה הלא פחות מטרידה, המהווה קו אדום מבחינתה של ישראל – ההתבססות האירנית, מעריך קופרווסר כי, ארה"ב השאירה את ישראל להתמודד לבדה אל מול הסוגיה הזו. " ארה"ב לא תמנע את התבססות איראן בסוריה. ישראל יכולה להתמודד מול האיום הזה, אבל לא בצורה מושלמת. ישראל תוכל להקשות מאוד על ההתבססות אבל לא למנוע אותו לחלוטין", טוען קופרווסר.