עבור לתוכן העמוד
Menu

הנשיא ביידן מתעקש על פתיחת הקונסוליה האמריקנית בירושלים

ממשל ביידן מנסה לרצות את יו"ר הרש"פ אבו מאזן ונקט במהלך ביניים לקראת פתיחת הקונסוליה האמריקנית בירושלים שנסגרה בתקופת ממשל טראמפ •  ישראל טעתה בכך שלא הביעה התנגדות למהלך הביניים של הממשל, המהלך הזה הינו תחילת השחיקה של הכרזת טראמפ על ירושלים כבירת ישראל

הנשיא ביידן יבקר בישראל וברש"פ ב-13 וב-14 בחודש הבא כך מסר רשמית הבית הלבן.

אמש נועד בכיר אש"פ חוסיין א-שיח', מקורבו של יו"ר הרש"פ בפעם השלישית ברציפות עם ברברה ליף, עוזרת שר החוץ האמריקני שהגיעה לישראל כדי להכין את ביקור הנשיא האמריקני.

הנשיא יבקר בבית לחם שם יארח אותו יו"ר הרש"פ כפי שאירח בעבר את הנשיא טראמפ.

הצטרפו לטלגרם שלנו – לחץ כאן

הנשיא ביידן יבקר גם לראשונה במזרח ירושלים, בבית החולים "מקאסד" שם הוא צפוי להודיע על חידוש הסיוע הכספי האמריקני למערכת הבריאות במזרח ירושלים בהיקף של עשרות מיליוני דולרים.

ממשל ביידן מודאג מאוד מהדיווחים על מצבו הבריאותי של יו"ר הרש"פ, אבו מאזן, והחשש כי ירידתו מהבמה הפוליטית תערער את יציבות הרש"פ בשטחי הגדה, תביא לקרב ירושה עקוב מדם ותחזק את מעמדה של תנועת חמאס.

הנשיא ביידן גם חושש שעוד לפני הגעתו לביקור המתוכנן בישראל בחודש הבא, ינקוט יו"ר הרש"פ אבו מאזן צעדים שיסבכו את המצב המדיני בעוד ממשלת בנט-לפיד מקרטעת ועומדת על סף קריסה.

אבו מאזן איים בשבוע שעבר באזני שר החוץ האמריקני בלינקן ובאזני נשיא צרפת מקרון כי ההנהגה הפלסטינית שוקלת ברצינות שוב ליישם את החלטות המועצה המרכזית של אש"פ להשעות את ההכרה בישראל ואת התיאום הביטחוני עמה נוכח "ההסלמה הישראלית בירושלים ובהר הבית" כפי שבאה לידי ביטוי באירועי "יום ירושלים".

הנשיא ביידן מיהר לשגר לרמאללה את השליח המיוחד האדי עמרו ואחריו את ברברה ליף,עוזרת מזכיר המדינה לענייני המזרח התיכון שנועדו ברמאללה עם יו"ר הרש"פ אבו מאזן.

ברברה ליף הדגישה בפגישה עם יו"ר הרש"פ את מחוייבות הממשל לפתרון שתי המדינות. אבו מאזן שב ואיים להשעות את היחסים עם ישראל והתיאום הביטחוני עמה ודרש ממנה שהממשל יעמוד בהבטחותיו לפתוח את הקונסוליה האמריקנית בירושלים, לפתוח את משרדי אש"פ בוושינגטון ולהסיר את אש"פ מרשימת ארגוני הטרור האמריקנית.

בשבוע שעבר הודיע ממשל ביידן על שינויים בירוקרטיים בשגרירות האמריקנית בירושלים כדי לשגר מסר של הרגעה ליו"ר הרש"פ כי הוא לא נסוג מהבטחתו לפתוח את הקונסוליה האמריקנית בירושלים, דבר שיסמל למעשה את ההכרה האמריקנית במזרח ירושלים כבירת המדינה הפלסטינית העתידית ויבטל דה פקטו את ההכרה של הנשיא טראמפ בירושלים כבירת ישראל.

הממשל החליט על הפרדה מחדש של המחלקה העוסקת בנושא הפלסטיני משגרירות ארה"ב בירושלים והיא תדווח ישירות למשרד החוץ בוושינגטון במקום לשגריר טום ניידס.

שמה הרשמי שונה מ"היחידה לעניינים פלסטינים" ל "משרד לעניינים פלסטינים" ובראשו ימשיך לעמוד הדיפלומט ג'ורג' נול.

ממשל ביידן עדכן את ישראל במהלך החדש שלו והיא לא הביעה התנגדות, למרות שברור כי מדובר בשלב ביניים לקראת פתיחתה של הקונסוליה האמריקנית בירושלים שתטפל בענייני "פלסטין".

ממשל טראמפ סגר ב-2018 את הקונסוליה האמריקנית בירושלים ובכך הוריד את דרג הייצוג האמריקני ברש"פ במקביל להעברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. עבודת הקונסוליה מוזגה עם עבודת השגרירות כדי למחוק כל סממן של  הכרה בריבונות פלסטינית כלשהי.

השגריר האמריקני בירושלים היה המדווח הישיר לממשל על הנעשה בזירה הפלסטינית, עכשיו יעשה זאת ישירות לוושינגטון הדיפלומט רוברט נול.

המשרד לעניינים פלסטינים יקבל הנחיות ישירות מאגף המזרח התיכון במחלקת המדינה בוושינגטון ללא מעורבות של השגריר בירושלים.

מדובר במהלך הרגעה אמריקני זמני נוכח הלחץ הפלסטיני והאיומים של אבו מאזן, לדברי גורמים אמריקנים, הדבר יזרז את העברת המסרים המדיניים בין ממשל ביידן לרש"פ ויחזק את הקשר ביניהם.

הנשיא ביידן מנסה להחזיק את המקל משני קצותיו, מחד גיסא להרגיע את אבו מאזן ולהתקדם שלב נוסף לקראת פתיחתה מחדש של הקונסוליה האמריקנית בירושלים, מאידך גיסא, לא להיכנס לעימות מדיני עם ממשלת בנט-לפיד המקרטעת.

הממשל משתדל שלא לספק תחמושת למפלגות הימין כדי שלא יתקפו את ממשלת בנט כי היא נכנעה ללחץ האמריקני והסכימה לפתיחת הקונסוליה בירושלים.

עד להגעת הנשיא ביידן לאזור בחודש הבא, אם הביקור אכן יתקיים בסופו של דבר, העבירו שני הנציגים האמריקנים שביקרו ברמאללה את המסר כי ארה"ב מחוייבת לפתרון 2 המדינות ולפתיחת הקונסוליה שלה בירושלים, בינתיים זה מספיק מבחינת האמריקנים כדי להרגיע את אבו מאזן.

ישראל טעתה בכך שלא הביעה התנגדות למהלך הביניים של הממשל, הנשיא ביידן הוא עקשן ולא יוותר על פתיחת הקונסוליה, ישראל צריכה להפגין עמדה עקבית בנושא שהוא כה חשוב לשמירה על ההכרזה ההיסטורית של הנשיא טראמפ כי ירושלים היא בירת ישראל, המהלך האמריקני של ממשל ביידן הוא תחילת השחיקה של הכרזת טראמפ.