עבור לתוכן העמוד
Menu

המלצת בכיר פת"ח: עדיף לבורחים לצאת לחו"ל ולא לבוא לשטחי הרש"פ

בעוד המרדף אחרי שני מחבלי הגי'האד האסלאמי נמשך, ברש"פ מבינים שצריך לסיים את הפרשה במהירות כדי להבטיח את המשך שלטונו של מחמוד עבאס • הרש"פ הסכימה לשיתוף פעולה חשאי עם ישראל בנושא לכידת המחבלים בתנאי שהם לא יחוסלו

הלכידה של 4 מתוך 6 המחבלים שנמלטו מכלא גלבוע אחרי מצוד של 5 ימים היא הישג חשוב של מערכת הביטחון הישראלית שהצליחה להתאושש במהירות מההלם הראשוני של הבריחה ולהתעשת.

לכידת המחבלים מוכיחה כי המצוד הענק אחריהם היה אפקטיבי. במקביל נמשך המצוד אחרי 2 המחבלים האחרים מארגון הג'יהאד האסלאמי, ההערכה של גורמי הביטחון היא כי השניים התפצלו וכנראה הגיעו בנפרד לתחומי הרש"פ.

בראייה לאחור של כמה ימים נראה כי הרש"פ, בהוראת מחמוד עבאס, שיחקה משחק מסוכן בכל מה שקשור לבריחת 6 המחבלים מכלא מגידו.

תנועת הפת"ח הוציאה באישור יו"ר הרש"פ, לקראת סוף השבוע שבעבר, שורה של הפגנות בערי הגדה לתמיכה ב-6 המחבלים הנמלטים.

התמיכה של הרש"פ הייתה הססנית והתחילה בטפטופים עד שעברה לתמיכה גלויה ופומבית, תחילה יצא ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד א-שתייה בתמיכה בבריחת 6 המחבלים ואמר:

"זכותם של האסירים הפלסטינים להשתחרר בכל דרך, אנו מקווים לנקות את כל בתי הכלא מאסירים".

אחר כך הצטרפה גם לשכתו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לתמיכה ופירסמה הודעה האומרת:
" האסירים שלנו הם קו אדום והם גיבורים של העם הפלסטיני, לא יהיה שלום וביטחון ללא שחרור כל האסירים הפלסטינים".

תנועת פת"ח אימצה לחיקה את 6 המחבלים הנמלטים תוך שהיא מבליטה את חלקו של פעיל התנועה זכריא זביידי במבצע הבריחה, למרות שאת מבצע הבריחה מכלא גלבוע הוביל פעיל הג'יהאד האסלאמי מחמוד אלעארדה.

מוניר אלג'ארוב, דובר תנועת פת"ח, פירסם הודעה המשבחת את המחבל זכריא זביידי:
"זכריא זביידי הוא התנין שניצח את הצייד, חלום החופש הוא החלום של האסירים, זהו אתגר אמיתי למערכת הביטחון הישראלית שמתגאה בכך שהיא הטובה בעולם, 6 הגיבורים הצליחו לשבור את מערכת הביטחון הישראלית ולהימלט מכלא גלבוע".

אחריו פירסם עוד דובר של פת"ח, אוסאמה אלקוואסמה הודעה האומרת כי " האסירים הם קו אדום ולא נאפשר לפגוע בהם בשום היבט, יש להם את הזכות לחופש".

הרש"פ החלה "ליישר קו" עם שאר הארגונים הפלסטינים ותמכה בגלוי בבריחת 6 המחבלים מכלא גלבוע. היא נתפסת על ידי הרחוב הפלסטיני כמשתפת פעולה עם ישראל, תדמית שהתחזקה בעקבות פגישת שר הביטחון בני גנץ עם יו"ר הרש"פ, ורוצה "לנקות" את עצמה מחשש מהזעם העממי והאפשרות שהרחוב יתקומם נגדה.

ארגוני חמאס והג'יהאד האסלאמי ניסו לנצל את אירוע הבריחה מכלא גלבוע כדי להסית את הרחוב בשטחי הגדה נגד הרש"פ כדי לזעזע את שלטונו של מחמוד עבאס.

נראה שמחמוד עבאס החל להבין באיחור ש"האור הירוק" שנתן לתנועת פת"ח ולבכירי הרש"פ הוא מסוכן עבורו ועלול לחזור אליו כבומרנג והחליט לנסות ולהחזיק את המקל משני קצותיו.

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר, מסר ב-10 בספטמבר מפי גורמים בכירים בהנהגה הפלסטינית ברמאללה כי הרש"פ התחילה לשתף פעולה עם ישראל באיתורם של 6 המחבלים שברחו מכלא גלבוע "מחשש היסטרי" שהבריחה תביא לערעור המצב הביטחוני בגדה ויהווה סכנה ליציבות שלטונה.

אולם,על פי הדיווח, היא התנתה את שיתוף הפעולה עם השב"כ בכך שישראל לא תחסל פיזית את המחבלים.

יו"ר הרש"פ מבין כי הוא איננו יכול לבטל את שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל, בלעדיו הרש"פ תקרוס וחמאס יתפוס את השלטון. נוכחות צה"ל בשטחי הגדה מגבה את מנגנוני הביטחון של הרש"פ והיא החמצן של שלטון מחמוד עבאס.

בריחה אפשרית לחו"ל ?

כאמור המצוד אחרי 2 המחבלים הנותרים מארגון הג'יהאד האסלאמי נמשך והם כנראה הגיעו לתחומי הרש"פ כדי להסתתר שם בתוך סביבה מוכרת להם ותומכת באזור ג'נין.

מדובר ב-2 מחבלים מסוכנים שעדיין יכולים לבצע פיגועים במהלך מנוסתם.

אשרף אלעג'רמי, לשעבר השר לענייני אסירים ברש"פ, אמר לעיתון "אלערבי אלג'דיד" ב-10 בספטמבר כי המחבלים הנמלטים לא יהיו מוגנים במאת האחוזים בשטחי הרש"פ וכי הדרך הטובה להגן עליהם תהייה בכך שהם יעזבו לחו"ל.

הוא העריך כי אם הם יגיעו לתחומי הרש"פ הם יעצרו ויוחזקו במתקנים ביטחוניים של הרש"פ כדי להגן עליהם מפני ישראל.

"אין שום ערבות לביטחונם בתחומי הרש"פ ועדיף שיחצו את הגבול לחו"ל אם באפשרותם לעשות זאת" אמר אלעג'רמי.

4 המחבלים שנלכדו על ידי כוחות הביטחון לא היו חמושים והם נלכדו בחיים, כוחות הביטחון של ישראל שומרים על טוהר הנשק, בקלות היו יכולים להרוג את המחבלים אך הם פעלו בהתאם להוראות הפתיחה באש ללא רגשי נקם.

לכידת המחבלים בחיים הייתה אמורה לצמצם את עוצמת התגובה הפלסטינית, למרות זאת שוגרה אמש עוד רקטה מרצועת עזה לעבר ישובי עוטף עזה, צה"ל הגיב בתקיפות אוויריות של מטרות חמאס ברצועה.

המרדף אחר המחבלים הנמלטים לא הסתיים, ארגוני הטרור עדיין מעכלים את מה שקרה, האופוריה הגדולה שהייתה ברחוב הפלסטיני מתחילה להתפוגג, שתי הדמויות המרכזיות בפרשת הבריחה שתפסו את הכותרות באמצעי התקשורת, זכריא זביידי ומחמוד אל-עארדה ,נתפסו והובלו לעיני המצלמות כשהם אזוקים ועיניהם מכוסות, תמונות חשובות שתורמות לכך שהציבור הפלסטיני מתחיל לחזור לקרקע המציאות.

המתיחות בגבול רצועת עזה, בשטחי הגדה ובמזרח ירושלים עדיין רבה ובמערכת הביטחון עדיין חוששים משורה של תרחישים אפשריים עד שיסתיים המרדף אחר 2 המחבלים הנותרים.

גורמי הביטחון מעריכים כי המשך ירי הרקטות מהרצועה לעבר ישראל הינו אפשרי גם נוכח העובדה שהרש"פ נסוגה מההסכם עם קטאר בנוגע להעברת המענק הקטארי לפקידי חמאס.

גם ניסיון הפיגוע שהיה בסוף השבוע באחד משערי הר הבית בעיר העתיקה בירושלים, כאשר רופא פלסטיני ניסה לדקור שוטרים בסכין ונורה למוות, מגביר את המתיחות במזרח העיר ומעלה את האפשרות להמשך פיגועי נקם מצד מחבלים בודדים.

גם ההתפרעויות באזורי מחסומי צה"ל בגדה צפויות להתמשך ועדיין לא ברור מה יהיה גורלה של שביתת הרעב שהאסירים הביטחוניים מתכוונים לקיים בכל בתי הכלא בישראל בעוד כשבוע, פעילות המחאה תתחיל בקרוב בבתי הכלא ועל פי גורמים בפת"ח יתכן שמרוואן ברגותי, יריבו של מחמוד עבאס ישוב להנהיג את שביתת הרעב של אסירי תנועת פת"ח כדי לחזור כגורם משפיע לזירה הפוליטית.

במאי 2017 עמד מרוואן ברגותי בראש שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל, אך יו"ר הרש"פ הכשיל את השביתה כדי למנוע מברגותי לחזק את מעמדו הפוליטי ברחוב הפלסטיני.

ימים קשים מחכים עדיין ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס שעלולים להביא לגל של תסיסה גדולה בגדה שיסכן את שלטונו, הוא מבין זאת ורוצה לסיים את הפרשה בהקדם האפשרי.