עבור לתוכן העמוד
Menu

המלחמה של טאיב להוציא פיגוע נגד ישראל

המצוד אחרי חברי תשתית הטרור של איראן בטורקיה נמשך ובישראל מעריכים שאיראן נחושה להוציא פיגועים נגד ישראל בכל מחיר • ראש המודיעין האיראני חוסיין טאיב מנהל קרב מוחות נגד המוסד הישראלי והמודיעין הטורקי אולם עד לרגע זה הוא לא הצליח לבצע את זממו

נסיעתו של שר החוץ לתורכיה תערך כמתוכנן ביום חמישי, לביקורו יצטרף מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז.

מטרת פגישותיו בטורקיה  עם מקבלו הטורקי בצל המצוד של המודיעין הטורקי אחרי תאי הטרור של המודיעין האיראני המנסים להוציא פיגועים נגד ישראלים בטורקיה.

אתמול שוחח נשיא המדינה יצחק הרצוג בטלפון עם הנשיא ארדואן והודה לו על מאמציה של טורקיה לסכל את הפיגועים שמתכננת איראן על אדמת טורקיה.

באיסטנבול שבטורקיה נמשך המצוד של המודיעין הטורקי "מיט", בסיוע של המוסד הישראלי, אחרי תאים טורקים שגייס המודיעין האיראני בניסיון להוציא לפועל פיגועי נקם נגד אזרחים ישראלים בעקבות גל החיסול של בכירים איראניים ב"משמרות המהפכה" ומדעני גרעין וטילים בליסטיים המיוחס לישראל.

בשטח טורקיה נוכחים אנשי ביטחון ישראלים המסייעים למודיעין הטורקי במודיעין ובמצוד עצמו אחרי תשתית הטרור האיראנית.

על פי דיווחים של גורמי ביטחון בכירים בישראל בסוף השבוע, המצב הסתבך עוד יותר מכיוון שעל פי המודיעין הטורקי קשה לאתר את חברי התאים האלה שהינם טורקים מקומיים ממוצא אזרי או פקיסטני המופעלים על ידי יחידה 4,000 במודיעין של "משמרות המהפכה" האיראניים או פעילים המשתייכים לכוח "קודס" האיראני בראשותו של הגנרל אסמעיל קאא'ני ואולי אפילו גם אנשי העולם התחתון הטורקי.

המודיעין האיראני גייס את הפעילים הטורקים המקומיים לשורותיו באמצעות כסף או סמים כדי שיבצעו בטווח הזמן המהיר ביותר פיגועים נגד ישראלים השוהים באיסנטבול הכוללים פגיעה פיזית בהם או חטיפתם.

מדובר בתשתית טרור איראנית גדולה הפועלת כבר כמה חודשים באיסטנבול ונמצאת תחת מעקב המודיעין הטורקי.

מדובר בכמה תאי טרור שיש מידור ביניהם וזו אחת הסיבות שקשה לאתרם.

על פי ההערכה בישראל, בטורקיה נמצאים כעת כ-2,000 ישראלים אשר למרות קריאת שר החוץ יאיר לפיד והאזהרות של המל"ל שישובו מייד ארצה, הם החליטו להישאר שם מסיבות אישיות וכלכליות.

בגלל חומרת ההתראות המודיעיניות על כוונת איראן להוציא פיגועים נגד ישראלים בטורקיה בכל מחיר ביומיים הקרובים, קרא המל"ל לישראלים השוהים באיסטנבול להסתגר בחדריהם בבתי המלון שבהם הם מתאכסנים ולא לפתוח את הדלת לזרים.

במקביל גוייסו לקמפיין ההסברה קצינים בכירים ואנשי ביטחון בדימוס כדי לפנות לישראלים השוהים בטורקיה באמצעות התקשורת הישראלית לשוב ארצה לאלתר  מכיוון שמדובר בסכנה ממשית לחייהם.

המודיעין הטורקי עושה מאמץ עליון, על פי הוראת הנשיא ארדואן, לאתר את תאי הטרור של המודיעין האיראני בטורקיה. הנשיא ארדואן חושש מפגיעה אפשרית בתיירות הזרה בארצו, אם ייפגעו תיירים ישראלים על ידי טרוריסטים, שתשפיע לרעה על הכלכלה הטורקית והוא נחוש להראות שארצו בטוחה.

בנוסף לכך, הוא קיבל החלטה אסטרטגית לפני כמה חודשים להתקרב מחדש לישראל בגלל שיקולים כלכליים ואזוריים. הוא יודע שממשלת ישראל רואה במצוד הטורקי אחרי חברי התשתית האיראנית הטרוריסטית בטורקיה מבחן לרצינות כוונותיו לשפר את היחסים עם ישראל.

בין ראש המודיעין הטורקי הקאן פידאן לבין ראש המוסד הישראלי דוד ברנע יש יחסי עבודה טובים שנים רבות שנשמרו גם בתקופה של מתיחות קשה ביחסים בין שתי המדינות, קיים שיתוף פעולה הדוק בין ישראל לטורקיה בתחום המלחמה בטרור.

גורמי הביטחון הבכירים בישראל תדרכו בסוף השבוע את אמצעי התקשורת בישראל כי מי שעומד בראש המאמץ האיראני לפגוע בישראלים בטורקיה הוא חוסיין טאא'ב, ראש המודיעין האיראני ב"משמרות המהפכה".

לדבריהם, הוא נתון בלחץ רב בגלל הדרישה של הממסד הביטחוני באיראן להדיחו מתפקידו על רקע כישלונותיו המבצעיים.

 

מיהו חוסיין טאא'ב?

שמו של חוסיין טאא'ב  מוכר היטב למוסד הישראלי, למודיעין הטורקי ולמנגנוני המודיעין בארה"ב הברית ובאיחוד האירופי ובמדינות ערב.+

על פי גורמי מודיעין מערביים, הוא נחשב לאחד מהאנשים המסוכנים ביותר באיראן לאור המשימות שהוא מבצע בתוך איראן ומחוצה לה ובגלל שהיא מכיר היטב את כל סודות המשטר.

הוא נולד בטהראן באפריל 1963 והצטרף לבאסיג' האיראני בגיל 16 לאחר המהפכה החומיינסטית ב-1979.

הוא למד לימודי שריעה אסלאמית ועבד בבאסיג' בכמה מחוזות באיראן בקום, משהד,ח'רסאן וטהראן.

שמו  הפרטי האמיתי הוא חסן, אבל הוא נושא כמה שמות מסיבות ביטחוניות כמו חוסיין נג'את וחסן טאא'ב או את הכינוי "מית'ם ".

הוא עבר לעבוד כחוקר במודיעין של "משמרות המהפכה" וחקר פעילי אופוזיציה, הוא התקדם במהירות והפך למנהל משרד המודיעין של "משמרות המהפכה" במחוז ח'רסאן.

אחר כך קיבל את תפקיד כיועץ לראש אגף הריגול הנגדי במשרד המודיעין בתקופתו של עלי פלאחיאן והיו לו הישגים בחקירת מתנגדי המשטר מארגון "מוג'אהדון חלק".

המנהיג העליון עלי ח'מינאי שם עליו עין וקידם אותו והוא עבד כאחד מהיועצים בלשכתו של ראש לשכתו של חמ'ינאי בשם מוחמד כלבאיכאני ב-1995.

משם הוא התקדם במהירות בתחום ביטחון הפנים וסיייע לנשיאים מוחמד חאתמי ואחמדי נג'אד במלחמה נגד האופוזיציה האיראנית.

ב-2009 הוא הצליח לחסל את פעילות "התנועה הירוקה" שהתנגדה לתוצאות הבחירות הכלליות במדינה ועצר את מנהיגי התנועה הרפורמיסטית מהדי כרובי וחוסיין מוסווי.

עקב הצלחתו מינה אותו המנהיג העליון עלי' ח'מינאי באוקטובר 2009 לראש המודיעין של "משמרות המהפכה".

יש לו קשר מצויין עם קטאר, הוא זה ששלח  כוחות של "משמרות המהפכה" בלבוש אזרחי ובדרכונים פקיסטיניים לקטאר ב-2017 כדי להגן על שליטה, השיח' תמים בן חמד, בעקבות החרם שהטילה עליה "הרביעייה הערבית".

בחודש אוקטובר 2016 הוא עצר את זהראא' לאריג'ני, בתו של צאדק לאריג'אני, ראש מערכת המשפט באיראן, בגין מסירת מידע לשגרירות בריטניה בטהראן והעברת מידע הפוגע בביטחון הלאומי של איראן ובתוכנית הגרעין שלה.

הוא נחשב למי שהעביר למורדים החות'ים בתימן טילים בליסטיים שאותם הוא הבריח בסירות מהבסיס הימי האיראני מאריתריאה לנמל חדידיה בתימן.

הוא נחשב ל"מוח המתכנן" של פעולות כוח "קודס" בעיראק סוריה ולבנון.

לאחר חיסולו של קאסם סולימאני הוא הגיע לעיראק לתכנן את תגובת הנקם האיראנית שיגור 30 טילים בליסטיים לעבר בסיס עין אלאסד שבו שהו חיילים אמריקנים ושיגור מזל"ט ממולכד לעבר השגרירות האמריקנית ב"מתחם הירוק" בבגדאד.

הוא אחד מהאחראים מטעם השליט העליון ח'מינאי להביא לסילוק הכוחות הזרים מעיראק באמצעות התקפות עליהם על ידי המליציות הפרו איראניות כעונש על חיסולו של קאסם סולימאני.

משרד האוצר האמריקני הטיל עליו באוקטובר 2010 סנקציות בגלל הפרות חמורות של זכויות האדם במהלך הבחירות לנשיאות איראן ב-2009 ודיכוי אכזרי של מפגיני "התנועה הירוקה" גם האיחוד האירופי הטיל עליו סנקציות בגלל הפעילות הזו.

כאמור, חוסיין טאא'ב נחשב לאחד מבכירי "משמרות המהפכה" המסוכנים ביותר באיראן, יש לו ניסיון מודיעיני ומבצעי עשיר ומוטיבציה גדולה לפגוע בישראל, מולו מתמודדים מוחות מודיעיניים מנוסים מאוד כמו ראש המודיעין הטורקי הקאן פידן וראש המוסד דוד ברנע.

"הוא נמצא בסכנת הדחה על ידי המנהיג העליון עלי ח'מינאי", אומר גורם ביטחוני בכיר "ולכן הוא מסוכן שבעתיים".

גורמים בכירים בישראל אומרים כי אם יצליח חוסיין טאא'ב לפגוע באזרח ישראלי כלשהו באיסטנבול או לחטוף אותו יהיו לכך השלכות חמורות על המשך המלחמה החשאית בין ישראל לאיראן, ישראל תהייה חייבת להגיב על המעשה.

אי אפשר לפסול את האפשרות שבתרחיש כזה נראה שורה של חיסולים של בכירים איראניים בחו"ל ובתוך איראן עצמה, ישראל תהייה חייבת להגיב בעוצמה כדי לייצר הרתעה.

שר הביטחון בני גנץ פירסם אמש הודעה קצרה שבה נאמר: "ישראל נערכת להגיב בעוצמה על כל פגיעה באזרחיה בכל מקום".

מדובר ב"מלחמת מוחות" ארוכה. להערכת גורמי הביטחון בישראל, טורקיה איננה היעד היחיד שבו ינסה חוסיין טאא'ב לפגוע בישראלים, הוא יפעיל גם את מנגנון הפיגועים של חזבאללה ושל השלוחות של איראן בסוריה, עיראק ותימן להוציא פיגועים נגד ישראל מכל מקום אפשרי.

המנהיג העליון ח'מינאי מפעיל לחץ כבד על חוסיין טאא'ב להראות תוצאות בקרוב נוכח הדמורליזציה באיראן בעקבות הפעולות המוצלחות המיוחסות למוסד הישראלי, לכן הוא עלול לעשות מעשים נמהרים וטעויות שיהיו בעוכריה של איראן, אך עלולים להיפגע בהם ישראלים.

מדובר במצב מורכב שעלול אפילו להסתבך עוד יותר בימים הקרובים, הרבה תלוי ביכולת של המודיעין הטורקי, שנחשב למודיעין יעיל טוב, לבלום בהקדם את התוכניות של המודיעין האיראני בטורקיה.