עבור לתוכן העמוד
Menu

המטרה של חמאס: פיגוע חטיפה

הנהגת חמאס הורתה לפעיליה לחטוף אזרחים וחיילים ישראלים כדי להביא לזירוז עסקת חילופי השבויים • חמאס גם מתאמן בחדירות לשטח ישראל לצורך פיגועי חטיפה • ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל ביקש מישראל לגלות גמישות בנושא עסקת חילופי השבויים והוא יבקר בישראל בסוף החודש בניסיון לשבור את המבוי הסתום

על פי גורמים ברצועת עזה, גובר התסכול בצמרת ארגון חמאס מהמבוי הסתום במגעים על עסקת חילופי שבויים עם ישראל. עשר שנים חלפו מאז "עסקת שליט", שהייתה העסקה האחרונה בין שני הצדדים, הלחץ בקרב האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל גובר וגם בקרב בני משפחותיהם, ביטוי לכך ניתן לראות בבריחת 6 המחבלים האחרונה מכלא גלבוע שסימלה את היאוש הפלסטיני מהמשך המאסר בבתי הכלא בישראל וחוסר התקווה לשחרור בזמן הקרוב בהיעדר תהליך מדיני.

הצטרפו עכשיו לקבוצת הטלגרם שלנו – לחץ כאן

ארגון חמאס מצפה להתפשר עם ישראל על שחרור 1,111 מחבלים , ביניהם מאות רוצחים עם "דם על הידיים", בתמורה להחזרת 4 השבויים והנעדרים הישראלים המוחזקים בשבי. חמאס לא הפנים כי הדרג המדיני הפיק את הלקחים מהטעויות של "עסקת שליט" ומהמסקנות של ועדת שמגר, וכי המחיר של העסקה חייב להיות יותר נמוך במיוחד בכל הקשור לשחרור מחבלים "כבדים", עסקת שליט ב-2011 הוכיחה כי עשרות מחבלים מאלה ששוחררו חזרו לפעילות טרור אקטיבית נגד ישראל.

חוסר הסבלנות של הנהגת חמאס מאי יכולתה לקטוף הישג מדיני שחשוב עבורה, בעצם מימוש עסקת חילופי שבויים חדשה עם ישראל, בא לידי ביטוי בשורה של הצהרות של בכירי הארגון לקראת יום השנה ה-34 לציון הקמת ארגון חמאס.

מנהיג חמאס אסמעיל הניה אמר ב-14 בספטמבר בנאום שנשא לרגל יום הקמת הארגון:

"לא נתאפק עוד הרבה זמן על המשך מאסרם של האסירים שלנו בבתי הכלא של הכיבוש, "עז א-דין אלקסאם" ישיג עסקת חילופי שבויים חדשה תמורת השבויים הציונים".

 

יום לאחר מכן השמיע בכיר חמאס, פתחי חמאד, איום מפורש על כוונות הארגון לחטוף חיילי צה"ל ואמר: "אם הכיבוש לא ישתכנע שבידינו חיילים שבויים כדי שנבצע עסקת חילופין, ניקח בשבי עוד חיילים במערכות הבאות".

 

ארגון חמאס מייחס חשיבות גדולה לאירועי חטיפה של חיילים ואזרחים ישראלים מאז יום הקמתו. חטיפה מוצלחת של ישראלים מעלה את קרנו ברחוב הפלסטיני ועוזרת לו בגיוס תמיכה עממית, הוא מציג את עצמו כמי שלא מזניח אתת הטיפול המעשי בסוגיה שמצויה בלב הקונצנזוס הלאומי הפלסטיני שהיא שחרור הכלואים בבתי הכלא בישראל הנחשבים בעיני הפלסטינים כ"לוחמי חופש".

 

חטיפת ישראלים מסייעת לארגון לחזק את תדמיתו כארגון הפלסטיני המוביל במאבק נגד ישראל וכמי שמציג  יעדים של שחרור אסירים ביטחוניים פלסטינים, שהרש"פ לא הצליחה להשיג ובכך הוא דוחק אותה לקרן זווית.

 

חטיפת חיילים ואזרחים ישראלים נחשבת בחמאס ל"פיגוע אסטרטגי" ואיכותי המחליש את ישראל ופוגע קשות בתדמיתה.

 

חמאס עסוק בחודשים האחרונים לנסות ולהוציא אל הפועל פיגועי חטיפה חדשים של ישראל כדי להביא לזירוז עסקת חילופי השבויים עם ישראל. זו ההוראה שירדה מצמרת הארגון אל הפעילים בשטח, חמאס מחפש הישג שיאפשר לו ל"שבור את הקרח" של המגעים של ישראל, להשיג יתרון בולט ולאלץ את ישראל לשלם "מחיר יקר" עבור שחרור שבוייה.

השב"כ הישראלי לכד בחודש נובמבר האחרון תשתית גדולה של כ-50 מחבלים של חמאס בשטחי הגדה אשר תכננו שורה של פיגועי תופת בירושלים ובשטחי הגדה.

אחד הפיגועים שתוכננו היה פיגוע חטיפה.

המחבל חיג'אזי קוואסמה
המחבל חיג'אזי קוואסמה

חיג'אזי קוואסמה, פעיל חמאס מוכר מחברון שנעצר במסגרת תשתית הטרור שנחפשה ע"י השב"כ סיפר בחקירתו כי נפגש עם בכירי מפקדת חמאס בחו"ל וכי צאלח אלעארורי, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס בגדה הציע לו סכום של כמיליון דולר תמורת הוצאה לפועל של פיגוע חטיפה, לידיו הועבר בהמשך סכום של מאות אלפי שקלים כמקדמה כדי  שיניע את הפיגוע, אך הוא נלכד בטרם הספיק לבצע את זממו.

 

ההכנות המעשיות של חמאס לחטיפת חיילים ואזרחים ישראלים באה גם לידי ביטוי בתרגיל הצבאי הגדול שעשתה הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה הנקרא "מגן ירושלים", בשבוע שעבר, לרגל יום השנה ה-34 להקמת הארגון.

 

הזרוע הצבאית של חמאס תרגלה חדירה לשטח ישראל באמצעות מנהרות ודרך הים, השתלטות על ישובים ובסיסי צה"ל וחטיפת אזרחים וחיילים.

 

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" דיווח ב-16 בדצמבר כי  התרגול היה בהוראת מפקדת הזרוע הצבאית של הארגון "נוכח העקשות של האוייב הישראלי בנושאים הקשורים לרצועת עזה ובראשם החיילים השבויים הישראלים והסחבת שישראל נוקטת בנושא".

 

התרגול ההתקפי  מעיד על המשך המגמות של חמאס להסלמה בעיתוי שנוח לו. הארגון מתנגד לרגיעה ארוכת טווח עם ישראל ומייד לאחר השלמת עסקת חילופי השבויים עם ישראל הוא מתכנן לשוב לסורו ולהמשיך בפעולות הטרור. התרגיל הגדול של הזרוע הצבאית נועד לשדר מסר לישראל ולמתווכים כי הארגון השתקם והתאושש מתוצאות מבצע "שומר החומות" במאי האחרון.

בארגון הטרור מקווים שהרגיעה היחסית ברצועה בשבועות האחרונים, בצד האיומים לחטיפות נוספות יאיצו בדרג המדיני בישראל לשקול מחדש את הצעות חמאס לעסקת חילופי השבויים החדשה.

ראש המודיעין המצרי הגנרל עבאס כאמל יגיע בסוף החודש לישראל בניסיון לקדם את עסקת חילופי השבויים בין חמאס לישראל, כך מסרו גורמים מצרים, הגנרל כאמל נועד באחרונה בקהיר עם שר החוץ יאיר לפיד וביקש ממנו שישראל תגלה גמישות בנושא כדי שניתן יהיה לבצע את העסקה ולייצב את הרגיעה ברצועת עזה.

המטרה - חטיפה
המטרה – חטיפה

"ישראל איננה ממהרת לעסקה, הדרישות של ארגון הטרור הן מגלמוניות והעסקה תחליש עוד יותר את הרש"פ ותחזק אותו", אומר גורם ביטחוני בכיר, לכן, נוכח הקיפאון במצב, ישראל צריכה לגלות עירנות רבה ולעמוד על המשמר, חמאס מתכנן פיגועי חטיפה בזמן הקרוב והוא משקיע בכך מאמצים ומשאבים רבים.

 

.

.