עבור לתוכן העמוד
Menu

היוזמה של חוסיין א- שייח' והטעות של ישראל

בכיר אש"פ חוסיין א-שייח' , אחד היורשים הפוטנציאלים של מחמוד עבאס, קורא ל"דיאלוג לאומי" בעקבות החלטות המועצה המרכזית של אש"פ, הפלגים הפלסטינים מתעלמים מקריאתו. • גורמים בפת"ח אומרים כי ממשל ביידן העניק למחמוד עבאס ארכה של שנתיים להעברה מסודרת של השלטון ליורשיו והתחייב שלא ללחוץ עליו לקיים בחירות בשטחים

ישראל מתעלמת לחלוטין מהחלטות המועצה המרכזית של אש"פ בשבוע שעבר, שהחליטה להשעות את ההכרה בישראל ולהפסיק את התיאום הביטחוני עמה, ההחלטות הן בגדר המלצות שיו"ר הרש"פ מחמוד עבאס צריך לאמץ אולם הוא איננו מעוניין בעימות מדיני חזיתי עם ישראל ועם ארה"ב.

"התיאום הביטחוני עם ישראל הוא החמצן לקיומה של הרש"פ בשטחי הגדה אשר החמאס נושף בעורפה" מאשר בכיר בתנועת פת"ח, "במצב הכלכלי הקשה לא ניתן להפסיק את התיאום הזה שבאמצעותו נכנסים עשרות אלפי פלסטינים מהגדה והרצועה לעבודה בישראל", הוא מדגיש.

אז מה השיג מחמוד עבאס באמצעות הכינוס של המועצה המרכזית? התשובה פשוטה: את מינוי מקורביו לתפקידי מפתח באש"פ שיחזקו את מעמדו ויקדמו אותם לקראת ההכרעה בקרב הירושה.

חוסיין א-שיח' התמנה לחבר הועד הפועל של אש"פ ולממונה על המשא ומתן עם ישראל, עם אופציה להפוך בהמשך גם למזכ"ל הועד הפועל.

רוחי פתוח מונה ליו"ר המל"פ,מוחמד מוצטפא, ראש קרן ההשקעות הפלסטינית שיש לה נכסים ביותר ממיליארד דולר, ויועצו הכלכלי של מחמוד עבאס מונה לפקיד חבר הועד הפועל של אש"פ ומקורב נוסף, רמזי חורי יעמוד בראש הקרן הלאומית שהיא "משרד האוצר" של אש"פ.

כינוס המועצה המרכזית פילג עוד יותר את אש"פ, ארבע פלגים של הארגון החרימו את הכינוס, הלגיטימיות של הארגון נשחקה ולמעשה הדיאלוג הפנימי שותק.

גורם בכיר בפת"ח אומר: " כינוס המועצה מרכזית של אש"פ נועד לחלק ג'ובים למקורביו של מחמוד עבאס , הגיל הממוצע של חברי הועד הפועל של אש"פ החדש הוא 71 שנים, אין הזרקת דם חדש לארגון".

על פי גורמים בפת"ח, ממשל ביידן העניק ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס תקופה של שנתיים להסדיר את העברת השלטון למקורביו, בתקופה הזו הוא לא ילחץ עליו לקיים בחירות בשטחים כדי למנוע זעזועים פוליטיים.

היוזמה של חוסיין א-שיח'

חוסיין א-שיח', מקורבו של יו"ר הרש"פ סומן על ידו כמועמד אפשרי להיות יורש בתפקיד ראש הרש"פ, א-שיח' מחזיק בתפקיד השר לענייני אזרחיים ברש"פ וגם בתפקיד חבר הועד הפועל של אש"פ והממונה על המשא ומתן עם ישראל, מחמוד עבאס מתכוון למנות אותו בהדרגה גם לתפקיד מזכ"ל הועד הפועל של אש"פ, הוא ממתין שהקולות הרבים המתנגדים לקידומו המטאורי של א-שייח' ירגעו.

א-שייח' מודע היטב לתדמיתו ברחוב הפלסטיני כעושה דברה של ישראל, אמש הוא העניק ראיון ארוך לערוץ הסעודי "א-שרק" שגולת הכותרת שלו הייתה שיו"ר הרש"פ הבא ייבחר באופן דמוקרטי.

"מנהיג העם הפלסטיני הבא ייבחר באמצעות הקלפי ולא באמצעות תעמולה או טנק ישראלי או החלטה מבחוץ." הוא הדגיש.

חוסיין א-שיח' הינו שועל פוליטי מנוסה, הוא מכיר היטב את יריביו ואויביו בצמרת פת"ח וגם בפלגים הפלסטינים האחרים, לכן כדי לרכך את ההתנגדות לתפקידים שהוא קיבל הוא יצא ביוזמה וקרא ל"דיאלוג לאומי" לאחר כינוס המועצה המרכזית של אש"פ.

בהודעה שפירסם בחשבון הטוויטר שלו ב-12 בפברואר כתב א-שיח':

" אחת התוצאות הפוליטיות והלאומיות החשובות ביותר של המועצה המרכזית היא פיתוח ושרטוט מפת דרכים מקיפה המבוססת על החלטות המועצה הקובעות את הפרמטרים של השלב הבא.זה דורש מתודולוגיה ברורה המבוססת על אחדות כל הפלסטינים כדי להגן על הפרוייקט הלאומי, באמצעות דיאלוג לאומי מקיף ודו צדדי שחייב להתחיל מייד".

"עוגת השלטון" הפלסטינית כבר חולקה אך חוסיין א-שיח' מנסה ליצור את הרושם כי אין מדובר בסוף פסוק ומרמז כי יש עוד אפשרות לתפקידים שלא אוישו שבהם אפשר "לאכול מן הצלחת" אם תהייה נכונות לשתף פעולה עמו.

הוא מנמק את יוזמתו ב"הגנה על הפרוייקט הלאומי הפלסטיני" אבל בתנועת פת"ח אומרים כי מטרת היוזמה היא לבצר את מעמדו ולבססו.

בינתיים אין היענות ליוזמתו של חוסיין א-שיח', יריביו בפת"ח מאשימים אותו בשימוש בעניין הפלסטיני כדי לקדם את האינטרסים האישיים שלו ובניטרול ההליך הדמוקרטי.

אויביו בצמרת פת"ח כמו ג'בריל רג'וב ומחמוד אלעאלול חורקים בשקט שיניים, הם אינם רוצים להתעמת הם יו"ר הרש"פ, הם מחכים שחוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' יעשו טעויות שיאפשרו להם לשכנע את מחמוד עבאס להסיר מהם את התמיכה ולהעביר אותה למחנה היריב.

גם בכלא הישראלי יש התנגדות עצומה של בכירי פת"ח מרוואן ברגותי וכרים יונס למינויים שעשה מחמוד עבאס באש"פ, ובמיוחד למינויו של חוסיין א-שיח', אבל מרוואן ברגותי מנוטרל לגמרי, יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, באמצעות ראש המודיעין מאג'ד פרג', הצליח לשכנע את השב"כ הישראלי ואת ה-CIA האמריקני כי שחרורו של מרוואן ברגותי מהכלא יפגע קשות בתיאום הביטחוני של הרש"פ עם ישראל וארה"ב.

ברגותי תלוי כעת בארגון חמאס אחרי שאסמעיל הניה ויחיא סינוואר התחיבו לדרוש את שחרורו במסגרת עסקת חילופי השבויים הבאה עם ישראל.

ההנהגה החדשה לא תהיה עושת דברה של ישראל וארה"ב

מי שסבור שההנהגה החדשה של הרש"פ שתבוא אחרי ירידתו של מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית תזרז את ההגעה להסכם שלום עם ישראל טועה טעות מרה.

ההנהגה החדשה הזו לא תהייה יותר "מתונה" מאשר הנהגתו של מחמוד עבאס, להיפך, היא תהייה קיצונית ממנה וזהירה יותר מכיוון שארגוני האופוזיציה הפלסטינית והרחוב הפלסטיני ינשפו בעורפה ויבחנו אותה בשבע עיניים, בשלב הראשון, ההנהגה הזו תהייה זמנית עד לעריכת בחירות לנשיאות ואין שום וודאות כי היא תיבחר, לכן סביר להניח שהיא לא תעשה שום צעד שעלול להתפרש ברחוב הפלסטיני כוויתור לישראל.

טועה מי שסבור בהנהגה הישראלית או בממשל האמריקני כי בכירי הרש"פ חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' יהיו עושי דברה של ישראל או ארה"ב, או שהם יהיו מתונים יותר וגמישים יותר מאשר מחמוד עבאס, ראשית אין כל וודאות לכך שאחד מהם אכן ייבחר בבחירות דמוקרטיות בשטחים לתפקיד יו"ר הרש"פ ושנית, כמי שמכירם אישית אני יוכל לומר בוודאות שאין שום הבדל בינם לבין מחמוד עבאס בכל הקשור ליחס לישראל.
זאת ועוד, שניהם מזוהים כחלק מהמערכת המושחתת המקיפה את יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס ואין להם לגיטמציה ציבורית, הרחוב הפלסטיני קץ בהנהגה הפלסטינית המושחתת והוא רוצה בהנהגה נקייה שתביא אותו לעצמאות מלאה על פי "הקווים האדומים" של אש"פ, כולל מימוש זכות השיבה, חוסיין א-שיח' ומאג'ד פרג' מייצגים בעיני הרחוב הפלסטיני את ההנהגה שזורמת עם רעיון "השלום הכלכלי" עם ישראל בתמורה לאישורי כניסה ועבודה בישראל ותעודות VIP לבכירי הרש"פ בעוד הכיבוש הישראלי נמשך.

החלום הישראלי אמריקני להקים "שלטון בובות" פלסטיני אחרי ירידתו של מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית לא יצלח,הרחוב הפלסטיני לא יקבל זאת וגם לא בכירים בפת"ח ובתנועת חמאס.

ישראל צריכה להישאר מחוץ למשחק הפוליטי הפנימי בצמרת פת"ח ולא לתפוס שום צד אלא לתת לפלסטינים לנהל את ענייניהם בעצמם ולבחור את הנהגתם, כל התערבות ישראלית בנושא או מתן עדיפות לדמות פלסטינית כזו או אחרת רק תזיק לישראל והפלסטינים יעשו בדיוק את ההיפך.

המרחק בעמדות המדיניות של ישראל והרש"פ הוא גדול מאוד, המקסימום שעליו הפלסטינים מוכנים לוותר לישראל למען שלום איננו אפילו המינימום מבחינתה של ישראל, הממשלה הנוכחית משותקת מבחינה מדינית בגלל הרכבה הקואליציוני אבל כל הנהגה פלסטינית חדשה תתקשה למצוא בישראל ממשלה המוכנה ללכת להסכם שלום המבוסס על מדינה פלסטינית בקווי 67 שמזרח ירושלים היא בירתה ופתרון סוגיית "זכות השיבה".

חוסיין א-שיח' או מאג'ד פרג' שעליהם מדובר כעת כיורשים האפשריים של מחמוד עבאס לא יסכימו לפחות מזה, הוא מחזיקים בדיוק בעמדות המסורתיות של הנהגת פת"ח ושל מחמוד עבאס, לכן כדאי לקחת אוויר ולנשום עמוק, ירידתו של מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית תביא באופן טבעי לעלייתה של הנהגה חדשה אבל, זו תהייה, במקרה הטוב, אותה הגברת בשינוי אדרת.