עבור לתוכן העמוד
Menu

הגינוי של עאבס: חלש ומנוגד לקונצזנזוס הפלסטיני

יו"ר הרש"פ גינה בצורה רפה את הפיגוע בבני ברק ,אך ההסתה נגד ישראל נמשכת באמצעי התקשורת הרשמיים של הרש"פ ובמערכת החינוך שלה • ישראל חייבת לדרוש מיו"ר רש"פ גינוי מפורש של כל פיגועי הטרור במיוחד לאור ההסתה החריפה נגד ישראל באמצעי התקשורת הפלסטינים

הציבור הפלסטיני במזרח ירושלים ובשטחי הגדה והרצועה קיבל בשמחה את הפיגוע הנורא בבני ברק שבו נרצחו 5 ישראלים על ידי מחבל תושב הכפר יעבד באזור ג'נין.

בכמה מקומות בגדה וברצועה היו תהלוכות שמחה, חולקו דברי מתיקה ברחובות ובמספר  תהלוכות היו קריאות בשבחו של מוחמד דף, המפקד העליון של הזרוע הצבאית של חמאס.

מאז החל גל הפיגועים החדש שמרה הרש"פ על שתיקה. יו"ר הרש"פ היה מאוכזב מאוד מתוצאות פגישתו עם שר החוץ האמריקני טוני בלינקן, שסירב לדון כעת בהעברת הקונסוליה האמריקנית למזרח ירושלים, ומפסגת שרי החוץ הערביים בשדה בוקר בנגב.

בכירים ברש"פ סירבו לגנות את הפיגועים בבאר שבע ובחדרה, בשיחות פרטיות עם בכירים ישראלים הם הביעו "זעזוע עמוק" מהפיגועים, כך טענו גורמים ישראלים שהיו בסוד המגעים.

הגינוי הפלסטיני לא הגיע למרות שכל שרי החוץ הערביים בפסגת הנגב גינו את הפיגוע בחדרה.

לאחר הפיגוע הנפשע בבני ברק, שאותו ביצע פלסטיני מאזור ג'נין, הפעילה לשכת שר הביטחון בני גנץ לחצים כבדים על לשכת יו"ר הרש"פ לפרסם הודעה רשמית שמגנה את הפיגוע, בניסיון לעצור את ההסתה  ומתן הלגיטימציה לגל הטרור.

על פי גורמים ברש"פ, היה גם לחץ אמריקני על לשכת יו"ר הרש"פ לגנות את הפיגוע.

מחמוד עבאס שחושש מסנקציות ישראליות ואמריקניות התכופף וכמי שכפאו שד פירסם הודעת גינוי פושרת.

הגינוי של מחמוד עבאס,שפורסם רשמית בסוכנות הידיעות "וופא", בא בסתירה לקונצנזוס הפלסטיני, שכל פלגיו שיבחו את הפיגוע וכינו אותו "ההירואי" ושראו בו  "תגובה טבעית לפשעים ולטרור של הכיבוש נגד העם הפלסטיני"

בהודעה של יו"ר הרש"פ נאמר:

" הריגת אזרחים פלסטינים וישראלים רק מובילה להידרדרות נוספת של המצב, שכן כולנו שואפים להשיג יציבות, במיוחד כאשר אנו מתקרבים לחודש הרמדאן הקדוש וחגים נוצריים ויהודיים", אמר עבאס.

הוא הוסיף: " אנו מזהירים מפני ניצול התקרית הזו כדי לבצע התקפות ותגובות נגד עמנו הפלסטיני על ידי מתנחלים ואחרים ".

הוא המשיך, " מעגל האלימות  הוא ההוכחה ששלום קבוע, מקיף וצודק הוא הדרך הקצרה והנכונה ביותר לספק ביטחון ויציבות לעם הפלסטיני והישראלי ולעמי האזור".

 


חאזם קאסם, דובר חמאס הגיב על דבריו ואמר כי "הגינוי של יו"ר הרש"פ הוא נגד האינטרסים הפלסטינים והוא משרת את הנרטיב היהודי ונותן מחסה לפשעיו נגד העם הפלסטיני בהתנגדותו לכיבוש הציוני", הוא בירך על הפיגוע "ההירואי".

הגינוי של יו"ר הרש"פ הינו תשלום "מס שפתיים" לישראל ולקהילה הבינלאומית, המחבל שהיה בעבר פעיל פת"ח יצא מתחומי הרש"פ ומנגנוני הביטחון של הרש"פ לא מנעו זאת למרות הידוק השת"פ הביטחוני עם ישראל לקראת חודש רמדאן.

באמצעי התקשורת הרשמיים של הרש"פ נמשכת ההסתה נגד ישראל וגם בתוכניות הלימוד במערכת החינוך של הרש"פ.

נמשך גם תשלום המשכורות למחבלים ולבני משפחותיהם.

שר החוץ הפלסטיני ריאד אלמאלכי אמר ב-21 במרץ לרדיו פלסטין כי  "האיחוד האירופי עדיין מונע מסיוע כספי להגיע לקופת האוצר הפלסטיני וכי אין פריצת דרך בגלל התעקשותו על עמדתו לשנות את תכניות הלימוד במערכת החינוך הפלסטינית לפני חידוש התמיכה הכספית שהופסקה לפני שנתיים".

הוא הדגיש כי  "קיימים הבדלים חדים בין מדינות האיחוד האירופי לגבי חידוש התמיכה הכספית בפלסטין, שכן 9 מדינות הצביעו נגד חידוש התמיכה ו-9 מדינות תמכו בתמיכה הכספית ללא תנאים, בעוד תשע מדינות נמנעו מהצבעה, מה שאומר שהמשבר נמשך".

הודעת הגינוי של מחמוד עבאס משווה בין הדם היהודי לדם הפלסטיני, הוא משתמש במילה "הרג" ונמנע מלציין כי מדובר בפעולת טרור ורצח אזרחים חפים מפשע.

הוא גם ציין בהודעתו את המתנחלים כתוקפים של הפלסטינים.

ישראל חייבת לדרוש מיו"ר רש"פ גינוי מפורש של כל פיגועי הטרור המבוצעים על ידי תושבי הגדה,גינוי ברור של אש"פ ושל העומד בראשו לטרור כפי שמחייבים הסכמי אוסלו.

הרש"פ חייבת לשדר לציבור הפלסטיני עמדה ברורה נגד הטרור המתחדש במיוחד לאור ההסתה החריפה נגד ישראל ברשתות  החברתיות.

לא יעלה הדעת שישראל תעשה הקלות לפלסטינים ותחזק את הרש"פ מבחינה כלכלית וביטחונית ויו"ר הרש"פ ישתוק על רצח אזרחים ישראלים חפים מפשע על ידי פלסטינים, מדובר בכפיות טובה מצד הרש"פ והעומד בראשה והפרת הסכם אוסלו ועל כך כבר נאמר: "שתיקה כהסכמה".