עבור לתוכן העמוד
Menu

הג'יהאד האסלאמי עלול לדחוף לסבב לחימה חדש ברצועת עזה

חשש במערכת הביטחון שארגון הג'יהאד האסלאמי ינסה לדחוף את חמאס לירי רקטות לעבר ישראל ויכפה על הרצועה סבב לחימה חדש • בחמאס אומרים כי המצב בירושלים הוא המפתח וכי היא תהיה הניצוץ לכל הסלמה חדשה

ארגון הג'יהאד האסלאמי שמוביל את הטרור באזור ג'נין חטף מכה חזקה בימים האחרונים בעקבות חיסול 3 מפעיליו על ידי גורמי הביטחון של ישראל בעת שהיו בדרכם לפיגוע בתוך ישראל.

זאת בנוסף למעצר של עוד כ-20 פעילים נוספים באזור ג'נין שמהווים חלק נכבד בתשתית החבלנית באזור. בעקבות הדברים הודיע  מנהיג הארגון זיאד נח'אלה על העלאת הכוננות לרמה עליונה ב"סראיא אלקודס", הזרוע הצבאית של הארגון.

בידי השב"כ יש עדיין התראות רבות על כוונת הארגון לבצע פיגועים בתוך ישראל וגם בשטחי יהודה ושומרון נגד חיילי צה"ל ונגד המתנחלים.

צה"ל נערך גם לאפשרות שארגוני  הטרור יחדשו את ירי הרקטות מרצועת עזה לעבר ישראל וכי ארגון הג'יהאד האסלאמי ינסה באמצעות ירי רקטות מהרצועה לטרוף את הקלפים ולדחוף את חמאס לסבב לחימה נוסף נגד ישראל.

לכן צה"ל גם פרס סוללות "כיפת ברזל" בדרום הארץ.

מצרים מפעילה לחץ כבד על חמאס והג'יהאד האסלאמי כדי שלא יסלימו את הטרור בחודש רמדאן, דבר שיביא לקריסת שיקומה של רצועת עזה והפסקת עבודתם של 20 אלף עזתים בישראל.

על פי גורמים בחמאס, מנהיג הארגון שוחח על הנושא עם זיאד נח'אלה מנהיג הג'יהאד האסלאמי.

גורמים במודיעין הפלסטיני אומרים כי ארגון חמאס הצליח לרסן זמנית את ארגון הג'יהאד האסלאמי שלא לשגר רקטות לעבר ישראל, כתגובה על חיסול פעיליו באזור ג'נין, אך איראן מפעילה עליו לחץ כבד להסלים מול ישראל.

חמאס איננה פוסלת את האפשרות שהיא תיגרר לסבב לחימה נוסף מול ישראל מכיוון שהיא רואה את עצמה כתנועה המובילה את ההתנגדות נגד ישראל, אולם, בשיחות סגורות אומר מנהיג חמאס אסמעיל הניה כי רצועת עזה כבר שילמה את חלקה ב"התנגדות" במבצע "חרב ירושלים" בשנה שעברה ועכשיו תורן של ירושלים והגדה להוביל את ה"התנגדות" משטחן.

אולם, אם תהיה הסלמה גדולה בטרור בשטחי הגדה והתפרעויות ענק במזרח ירושלים ובהר הבית במהלך חודש רמדאן ההערכה של גורמי הביטחון היא כי חמאס לא תוכל לעמוד זמן רב ולהשקיף על האירועים מהצד.

אבל ארגון חמאס רוצה שכל פתיחה במערכה חדשה מרצועת עזה נגד ישראל תיראה כיוזמה שלו ולא כמי שנגרר אחרי הג'יהאד האסלאמי.

בכיר חמאס אוסאמה חמדאן הזהיר ב-4 באפריל ואמר כי "ירושלים יכולה להיות הניצוץ להסלמה, ארגון חמאס אנו מעוניין בהסלמה אך אם ישראל תמשיך במעשיה, הארגון ערוך ומוכן".

כפי שהדברים נראים כעת, הערכת המצב בחמאס היא שהצעדים שנוקטת ישראל במזרח ירושלים ובשטחי הגדה רק מובילים להסלמה ולא להרגעת המצב במהלך חודש רמדאן.

בכיר חמאס מחמוד מרדאווי אמר ב-4 באפריל כי "סיכויי ההסלמה גדולים בהרבה מסיכויי הפסקת האש מכיוון שהדינמיקה של השטח חזקה יותר מכל התוכניות ומכל האמצעים שבהם נוקטת ישראל".

חמאס מנסה ליצור את הרושם כי היא איננה מעוניית בהסלמה וכי אם בסופו של דבר אכן היא תקרה האשמה בכך היא ישראל, בכירים בחמאס טוענים כי ישראל פתחה במערכה דיפלומטית בזירה הבינלאומית כדי להטיל כבר עכשיו את האחריות על חמאס לכל הסלמה שתהיה בשטח.

ומה עושה הרש"פ? בכירים ברש"פ טוענים כי מחמוד עבאס הורה לפעילי פת"ח במזרח ירושלים לעשות הכל כדי למנוע הסלמה במהלך רמדאן מחשש שההתפרעויות יזלגו גם לשטחי הגדה, אבל הבעיה מבחינתו היא שלרש"פ כבר אין כמה שנים שום השפעה על הדור הצעיר במזרח ירושלים ששונא את הרש"פ והעומד בראשה.