עבור לתוכן העמוד
Menu

הבחירות ברש”פ: עבאס ממשיך לאיים על מתמודדים אחרים

ד"ר נאצר אלקידווה, בכיר פת"ח ואחיינו של יאסר ערפאת, הפך ליריבו של יו"ר הרש"פ והוא קורא להחלפת המשטר הפלסטיני •  אל-קידווה קיבל איומים על חייו ובתנועת פת"ח גובר החשש לחיסולים פנימיים על רקע הבחירות בשטחים

על פי גורמים בפת”ח, בשבועיים האחרונים קם ליו”ר הרש”פ, מחמוד עבאס, יריב פוליטי חדש מתוך תנועת פת”ח, וזאת בנוסף לשני יריביו המרים מוחמד דחלאן ומרוואן ברגותי.

יו”ר הרש”פ, שחושש כי השניים האלה פועלים להפיל את שלטונו, רואה ביריב החדש איום לא פחות מסוכן על שלטונו שיש לנטרלו מייד.

מדובר בד”ר נאצר אלקידווה, חבר הועדה המרכזית של פת”ח ואחיינו של יו”ר הרש”פ לשעבר יאסר ערפאת.

לאל-קידווה יש פופולאריות גדולה בשטחים בגלל קרבתו המשפחתית ליאסר ערפאת ותפקידים שהוא מילא בעבר כמו השגריר הפלסטיני באו”ם ושר החוץ הפלסטיני.

 


מאז 2016 מדברים עליו בחוגי הפת”ח בשטחים כיורש אפשרי של מחמוד עבאס, אולם, אל-קידווה הודיע בשבוע שעבר כי הוא רואה במרוואן ברגותי, האסור בכלא הישראלי ל-5 מאסרי עולם על רצח אזרחים ישראלים, את יו”ר הרש”פ הבא.

עם זאת, נאצר אלקידווה מתכוון להקים רשימה עצמאית שתתמודד ברשימה עצמאית בבחירות לפרלמנט ב-22 במאי. הוא מתכוון לשלב ברשימה אישים ממחנהו של מרוואן ברגותי, את ראש הממשלה לשעבר סלאם פיאד ואולי גם את ראש הממשלה לשעבר ראמי חמדאללה.

ב-19 בפברואר קרא נאצר אל-קידווה, בכינוס אקדמי על הבחירות, למרוואן ברגותי לקבל החלטה סופית אם  הוא יעמוד בראש רשימת תנועת פת”ח לבחירות לפרלמנט בחודש מאי או שירכיב רשימה עצמאית לבחירות לפרלמנט.

אל-קידווה הדגיש כי יש להחליף את המשטר הפוליטי הפלסטיני הנוכחי מכיוון שאי אפשר לעשות בו רפורמות. הוא קרא לגלות פתיחות כלפי כל הכוחות הפוליטיים הפלסטינים ואמר כי למרוואן ברגותי יש חלק עיקרי בנושא הזה.

אל-קידווה הביע התנגדות עזה לריצה משותפת ברשימה אחת של תנועת פת”ח עם תנועת חמאס כדי לקבוע בכך את תוצאות הבחירות לפרלמנט מראש.

האיומים על נאצר אלקידווה

בסוף השבוע שעבר זימן יו”ר הרש”פ, מחמוד עבאס, לשיחה במוקאטעה ברמאללה את ד”ר נאצר אלקידווה כדי לשמוע על כוונותיו הפוליטיות ולשכנעו ל”רדת מהעץ” של ההתמודדות העצמאית בבחירות לפרלמנט, דבר שיביא לפיצול קולות ועלול להביא להפסדה של תנועת פת”ח בשטחים.

על פי גורמים בפת”ח, עבאס הסביר את הדברים לאלקידווה, אולם הוא נשאר איתן בעמדתו כי הגיע הזמן להחליף את המשטר הפוליטי ברש”פ  וכי זוהי זכותו להתמודד בבחירות ברשימה עצמאית.

ד"ר נאצר אלקידווה, בכיר פת"ח ואחיינו של יאסר ערפאת - האם יתמודד מול עבאס?
ד”ר נאצר אלקידווה, בכיר פת”ח ואחיינו של יאסר ערפאת – האם יתמודד מול עבאס?

כשראו מקורביו של מחמוד עבאס שהשתתפו בפגישה כי אלקידווה נחרץ בעמדתו, איים עליו מאג’ד פרג’, ראש המודיעין הכללי הפלסטיני, כשהוא מזכיר לו את הדברים שאמר מחמוד עבאס לפני כחודש ימים בישיבת המועצה המהפכנית של פת”ח. בישיבה ההיא הודיע מחמוד עבאס כי תנועת פת”ח תמנע בכוח כל פעיל של התנועה שינסה להתמודד ברשימה עצמאית בבחירות, “נירה עליו אש חייה” הזהיר מחמוד עבאס.

האיום של מאג’ד פרג’ על נאצר אלקידווה היה בפני מחמוד עבאס וחברים נוספים בועדה המרכזית של פת”ח אשר שתקו ולא אמרו דבר, אולם אל-קידווה לא התקפל. הפגישה הסתיימה ללא הסכמה וגורמים בפת”ח אומרים כי אל-קידווה מחכה כעת ל”אור ירוק” ממרוואן ברגותי להתקדם ולהתחיל ולהרכיב את הרשימה העצמאית.

העיתון “אל-אח’באר” הלבנוני דיווח ב-23 בפברואר מפי גורמים בפת”ח כי מחמוד עבאס הטיל על ג’בריל רג’וב ומאג’ד פרג’ לעקוב אחר כל מי שמתכוון להקים רשימות עצמאיות או להשתתף בהן מתוך תנועת פת”ח ולהגיש לו דו”ח מפורט כדי ש”יטפל” בהם.

בתנועת פת”ח גובר החשש מפני חיסולים פנימיים. גורמים בפת”ח אומרים כי עבאס עצבני וחסר מנוחה והוא נחוש “לחסל” את כל יריביו הפוליטים בתוך התנועה שמתנגדים להמשך כהונתו כיו”ר הרש”פ. מחמוד עבאס מכהן בתפקיד מאז 2005. בפת”ח אומרים כי מספיק שיהיה חיסול פיזי אחד או ניסיון חיסול כדי להרתיע כל מי שחושב להפר את ההנחיות של מחמוד עבאס.

לא מן הנמנע שמחמוד עבאס ינסה להיעזר בתנועת חמאס כדי לעקוף את יריביו הפוליטיים באמצעות ריצה ברשימה משותפת אחת עם תנועת חמאס בבחירות לפרלמנט, אולם, על פי גורמים בחמאס יש בתנועה התנגדות חזקה לרעיון הזה, ההכרעה עדיין לא נפלה.