עבור לתוכן העמוד
Menu

האם נפתח בגלוי קרב הירושה ברש"פ?

מתיחות גדולה במחנות הפליטים בגדה בעקבות גל מעצרים שעושה הרש"פ בקרב תומכיו של מוחמד דחלאן • גובר החשש לעימותים אלימים בהיקף נרחב, כולל שימוש בנשק חם, בכירים • פת"ח נערכת גם לאפשרות של היחלשות השלטון המרכזי ברמאללה

קרב הירושה על ראשות הרש"פ נפתח בגלוי בשטחי הגדה ובמקביל הוא נמשך מאחורי הקלעים בצמרת פת"ח. מתח גדול שורר במחנות הפליטים בגדה שבהם יש לבכיר פת"ח, מוחמד דחלאן, מאחזי כוח כמו במחנות הפליטים קלנדיה, אלאמערי, ג'לזון, בלאטה, גנ'ין וטול כרם לאחר שגורמי הביטחון של הרש"פ בפיקודו של הגנרל מאג'ד פרג' פתחו בשבועות האחרונים בגל מעצרים של תומכי דחלאן בגדה.

זהו אתגר ביטחוני גדול עבור הגנרל מאג'ד פרג', ראש המודיעין הכללי הידוע בקשריו ההדוקים עם השב"כ הישראלי וה-CIA, הוא רואה את עצמו כיורשו של מחמוד עבאס והוא צריך להוכיח לו, לארה"ב ולישראל כי הוא ראוי לתפקיד ויכול לשמור על היציבות הביטחונית בגדה.

בסוף השבוע נהרג במחנה הפליטים בלאטה חאתם אב ריזק, מבכירי המבוקשים ונאמנו של מוחמד דחלאן.

חאתם אב ריזק
חאתם אב ריזק

 

 

גורמים ברש"פ טוענים כי הוא מת ממטען חבלה שהחזיק ברשותו והתפוצץ, אך אנשיו של דחלאן טוענים כי הוא חוסל בירי בראשו על ידי כוח מיוחד של הרש"פ שחדר למחנה בלאטה ודורשים הקמת ועדת חקירה עצמאית בנסיבות מותו.

תוופיק אבו חוסה, בכיר ב"זרם הרפורמיסטי" בפת"ח שבראשו עומד מוחמד דחלאן כתב השבוע

בדף הפייסבוק שלו כי " התחדשה המלחמה במחנות הפליטים בגדה בצל הקורונה ותחת כיסוי "עסקת המאה" " ומתח ביקורת נוקבת על המעצרים שעושים אנשי הביטחון הפלסטינים בקרב פעיליו של מוחמד דחלאן במחנה הפליטים אלאמערי הסמוך לרמאללה.

הוא האשים את הרש"פ בהפעלת טרור ודיכוי במחנות הפליטים בגדה, פגיעה בבתים וברכוש שלא לצורך בתירוץ ביטחוני.

"מחנה פליטים אלאמערי הוא המצודה של יאסר ערפאת והוא כקוץ בגרונה של הרש"פ" הסביר אבו חוסה.

כוחותיו של הגנרל מאג'ד פרג' פשטו ב-27 באוקטובר על מחנה הפליטים אלאמערי ועצרו מספר פעילים מקרב תומכיו של מוחמד דחלאן ובראשם ג'יהאד טמליה, חבר הפרלמנט הפלסטיני, לאחר תהלוכת מחאה שעשו הפעילים במחנה במחאה על המעצרים הפוליטיים שעושה הרש"פ.

המעצרים נעשו תוך פגיעה ברכוש, פריצה לבתים והחרמת מחשבים ומכשירי טלפון ניידים, מדובר בפעילים המשתייכים לתנועת פת"ח אשר קצה נפשם בהנהגתו המושחתת, לדבריהם, של מחמוד עבאס והם עברו לצד השני למחנהו של מוחמד דחלאן.

מנגנון המודיעין של מאג'ד פרג', משקיע מאמצים גדולים, בהוראתו של מחמוד עבאס לפצח את היקף תשתית התמיכה שהצליח מוחמד דחלאן בשנים האחרונות להקים בכמה ממחנות הפליטים בגדה ולצייד אותם בנשק.

 

 

הדיקטטורה של מחמוד עבאס

 

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, רודף את בכיר פת"ח מוחמד דחלאן מאז שנת 2011 על רקע אישי. הדברים הגיעו להסלמה גדולה שהביאה לגירושו של דחלאן מתנועת פת"ח באשמות שחיתות ומחמוד עבאס אף האשים אותו באחריות למותו של יאסר ערפאת.

 

למרות זאת, למוחמד דחלאן יש פופולאריות גדולה ברצועת עזה ועתה מתברר שהוא הצליח לבנות לעצמו גם בסיסי תמיכה במחנות הפליטים בגדה, דבר שנעשה בחשאי ומצליח להפתיע את הרש"פ.

שני בכירים בפת"ח במזרח ירושלים, המזוהים עם מוחמד דחלאן, מוחמד צאב לבן וצלאח זוחייקה, פירסמו  לפני כמה ימים ברשתות החברתיות מסרים אישיים למחמוד עבאס המותחים ביקורת קשה על התנהלותו כלפי בכירי התנועה וחופש הביטוי הפוליטי.

בכירים בתנועת פת"ח אומרים כי המעצרים שעושה הרש"פ בקרב תומכיו של מוחמד דחלאן בגדה מעידים על החולשה וההזנחה שבה חייה הרש"פ הנוכחית,על מדיניות הדיכוי של הרש"פ נגד כל מי שיש לו דעה פוליטית האחרת, נגד דחלאן או נגד כל פלג אחר.

לדבריהם, הדבר נובע  מחולשת המדיניות הפלסטינית ומהידיעה של מחמוד עבאס שהוא מאבד את השליטה בהדרגה על מהלך  העניניים.

גורם בפת"ח אמר לי:

"מחמוד עבאס מתנגד לכל דעה שמנוגדת למדיניותו, לכל אופוזיציה, הוא למרבה הצער הפך את עצמו לדיקטטור קטן. מבחינה פסיכולוגית, אם אתה שולט יותר משמונה שנים, הדבר הזה נותן לך את התחושה כראיס שאתה מיוחד, שאתה מעל לעם שלך, כאילו אתה אלוהים שמותר לך לעשות את מה שאסור לאחרים, זה מה שקרה עם מחמוד עבאס, 16 שנים של שלטון,16 שנים של תבוסות מדיניות, 16 שנים של ריקון העם הפלסטיני מהתוכן ומהמהות של הבעיה הפלסטינית".

לקראת מלחמת אזרחים? 

תושבי השטחים עוקבים בדאגה רבה אחר הנעשה במחנות הפליטים שנאמנים למוחמד דחלאן בשטחי הגדה.

לכוחות הביטחון של הרש"פ קשה לפעול ביעילות במחנות הפליטים הצפופים ובסימטאות נגד החמושים של מוחמד דחלאן, במיוחד במחנה הפליטים בלאטה.

אפשרות ההסלמה קיימת, מחמוד עבאס כבר חש מאויים מכוחו של מוחמד דחלאן, במיוחד לאחר חתימת הסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות, שכן מוחמד דחלאן הינו יועצו הבכיר של השיח' מוחמד בן זאיד יורש העצר של אבו דאבי, דבר שנותן לו "רוח גבית" לחזור לשטחים ולהתמודד על תפקיד יו"ר הרש"פ.

מחמוד עבאס בונה על כך שג'ו ביידן ינצח בבחירות לנשיאות בארה"ב, אם זה יקרה הוא ינצל את הדבר כדי לנסות ולחסל את כוחו הפוליטי והצבאי של מוחמד דחלאן בשטחי הגדה.

ניסיון של הרש"פ למחוץ  צבאית את כוחו של מוחמד דחלאן במחנות הפליטים או היחלשות השלטון המרכזי ברמאללה בעקבות מחלת הלב של מחמוד עבאס או מותו עלולים להביא למלחמת אזרחים, בשטח פועלות מליציות חמושות של בכירי הפת"ח, לפחות 8 מהם רואים את עצמם ראויים לרשת את מקומו של מחמוד עבאס, התפתחות עימותים חמושים נראית רק שאלה של זמן.

ההתלבטות בקרב אנשי הביטחון הפלסטינים

היריבות הקשה בין מחמוד עבאס למוחמד דחלאן מציבה את אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטינים בפני דילמה קשה. הם צריכים לפעול בשטח על פי הוראת יו"ר הרש"פ נגד פעילים אחרים של פת"ח רק בגלל שהם מזוהים עם מוחמד דחלאן.

רבים מהם מסתכלים קדימה ושואלים: מה יהיה בהמשך? מחמוד עבאס הוא כבר בן 86 וצפוי לרדת בקרוב מהבמה הפוליטית, האם כדאי להישאר נאמנים לו? מה יהיה בהמשך, יום לאחר מותו?

פעילים של פת"ח בשטח מציינים כי האווירה קשה מאוד בשטחי הגדה.

 רבים מהתושבים נערכים לאפשרות הסתלקותו של מחמוד עבאס.

אחד מפעילי הפת"ח אומר בשיחות סגורות:

"יש חוליות רדומות, יש משפחות שמחכות ליום הזה, יש חיסולי חשבונות, יש אנשים שנהרגו, יש אנשים שמחכים למותו של מחמוד עבאס בקוצר רוח, יש אנשים שמחכים שתיחשף ההגנה הישראלית על חלק מההנהגה הפלסטינית. תהיה פה מלחמת אזרחים, לפעמים אני  חושב כמה מסכנים הם אנשי הביטחון הפלסטינים, כל מי שהיה מעורב בשפיכת דמם של הפלסטינים בין אם הוא בדרגת קולונל או גנרל. לא תאמין למראה השנאה היוקדת והכעס שבקרב תושבי מחנות הפליטים בבלאטה ובאלאמערי  על מחמוד עבאס ועל מנגנוני הביטחון ועל האנשים ששפכו את דמם של הפלסטינים, הם מחכים לרגע המתאים לחסל את האנשים האלה." הוא אומר.

הגרעין הקשה במחנה הפליטים בבלאטה באזור שכם, המזוהה עם מוחמד דחלאן מורכב מעשרות מבוקשים חמושים הדרושים לחקירה על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים ועל ידי השב"כ הישראלי.

במקרה שהרש"פ מצליחה לעצור חלק מהמבוקשים האלה, הם מועברים לכלא ביריחו שם הם עוברים חקירות קשות ואחר כך עומדים לדין בבתי המשפט של הרש"פ.

המבוקש המפורסם ביותר שהפך לסמל המאבק של בלאטה הוא אחמד נאג'י אבו חמאדה המכונה "אלזעבור".

הוא נעצר לפני שלוש שנים וישב בכלא ביריחו עד שלפני שנתיים מת בכלא בנסיבות בלתי ברורות.

הרש"פ טוענת כי הוא נפצע בעת מעצרו וזו הסיבה למותו אך בני משפחתו טוענים כי הרש"פ הרעילה אותו בכלא ביריחו באמצעות מים ששתה.

המבוקשים במחנה הפליטים בלאטה מטילים את האחריות למותו על הגנרל נידאל אבו דוחאן, מפקד כוחות הביטחון הלאומי, ועל אכרם רג'וב שהיה המושל בעיר.

נקמת דמו של "אלזעבור" היא אחת המשימות העיקריות של גרעין המבוקשים בבלאטה, עתה נוספת נקמה נוספת, נקמת דמו של חאתם אבו ריזק.

מחנות הפליטים בגדה רוויים באדי דלק שעלולים להידלק בכל רגע לתבערה גדולה, הרבה תלוי בבחירות בארה"ב, אם ג'ו ביידן ינצח מחמוד עבאס עלול לשאוב מכך עידוד ולנסות לעשות סדר במחנות הפליטים ולנטרל את כוחו של מוחמד דחלאן, דבר שעלול להביא להתנגשויות דמים.