עבור לתוכן העמוד
Menu

האם ממשל טראמפ בדרך להטלה של סנקציות נגד עבאס?

סגירת הנציגות של אש"ף בוושינגטון מביאה את ביכיר הרשות למקנה כי הצעדים הבאים יהיו קשים יותר • סימנים כי עבאס מתכנן להבעיר את השטח

המלחמה בין הבית הלבן של הנשיא טראמפ למוקאטעה ברמאללה של יו"ר הרש"פ, עבאס,  נמשכת, בסוף השבוע הודיע הממשל האמריקני על הקפאת כספים נוספת לפלסטינים, מדובר בסכום של כ-10 מיליון דולרים שהיו אמורים לעבור לארגון הפועלים למען דו-קיום בין ישראלים לפלסטינים.

ג'ייסון גרינבלט,שליח הממשל למזה"ת אמר כי תוכניות אלו יהיו "חסרות משמעות" אם הרש"פ תמשיך לגנות את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ שאותה לא ראו הפלסטינים.

עפ"י גורמים ברש"פ, מחמוד עבאס הולך בשבועות הקרובים לעימות דיפלומטי חזיתי עם ממשל טראמפ שיגיע לשיאו במהלכים שמתכננת הרש"פ באו"ם בעניין התמיכה באונר"א ובנאום החריף שישא מחמוד עבאס בעצרת הכללית של האו"ם ב-27 בחודש.

כבר עתה החליטה הרש"פ לאתגר את ממשל טראמפ על החלטתו לסגור את משרדי אש"פ באו"ם והגישה תלונה נוספת לבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג על כוונת ישראל להרוס את הכפר הבדואי ח'אן אלאחמר הסמוך לירושלים.

גורמים ברש"פ אומרים כי ממשל טראמפ מתייחס לרש"פ כאל ארגון טרור ולכן סגר את משרדיה בוושינגטון וכי הוא קיצוני יותר ביחס אליה מאשר ממשלת הימין בישראל.

החשש ברש"פ הוא כי הנשיא טראמפ יחריף את הצעדים נגד הרש"פ בשני מישורים:

א.הממשל יטיל סנקציות כספיות על בכירים באש"פ וברש"פ וימנע מהם כניסה לתחומי ארה"ב.

ב.הממשל יפעיל לחץ על מדינות אירופה ומדינות ערב להטיל סנקציות על הרש"פ כמו סגירת נציגויותיה או מניעת כניסה של אישים מטעמה לשטח אותן מדינות.

 

הממשל נחוש לנסות ולכפות על הפלסטינים את החזרה לשולחן המשא ומתן ודיון ב"עסקת המאה" של הנשיא טראמפ, מחמוד עבאס מצדו נחוש לסכל את התוכנית המדינית החדשה של הנשיא האמריקני ולהעמיד מולה חלופה שתזכה לתמיכת האיחוד האירופי, רוסיה, סין ויפאן.

נביל אבו רודיינה, דוברו של יו"ר הרש"פ יצא ב-15 בספטמבר במתקפה חריפה נגד ג'ארד קושנר יועצו של הנשיא טראמפ שטען בראיון שהעניק לעיתון "ניו יורק טיימס" כי הסנקציות שהטיל הנשיא טראמפ על הפלסטינים יקרבו את תהליך השלום.

אבו רודיינה אמר כי "מדובר בבורות לגבי מהות הסכסוך" וכי "הדברים פורסמו במסגרת הטעיה וזיוף ההיסטוריה של ירושלים והמקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות".

עפ"י גורמים ברש"פ, מחמוד עבאס יעצור בדרכו לדיוני העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק בפאריז שם יפגש עם נשיא צרפת עמנואל מקרון.

עבאס רוצה להחיות מחדש את יוזמת צרפת לכינוס ועידת שלום בינלאומית שארה"ב לא תהיה בה נותנת החסות הראשית והמתווכת נוכח עמדה המוטית לגמרי לטובת ישראל.

צרפת ערכה כינוס מכין לועידה הזו בפאריז בתחילת 2017 בהשתתפות 70 מדינות ובזמנו החרימה ישראל את הכינוס.

במקביל החלה הרש"פ במגעים דיפלומטיים עם רוסיה, סין ויפאן כדי שיתמכו ברעיון הזה.

מחמוד עבאס צפוי גם להיפגש עם נשיא מצרים א-סיסי לפני יציאתו לדיוני העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק כדי לעדכן אותו בתוכניותיו ולתאם עמו את המהלכים המדיניים החדשים.

הכוונה של הפלסטינים היא גם להעביר החלטה חדשה בעצרת הכללית של האו"ם התומכת באונר"א נוכח החלטת ממשל טראמפ להפסיק את הסיוע הכספי לארגון הזה ולנסות לגייס לו מקורות מימון אחרים.

מחמוד עבאס אמור לשאת נאום תקיף בעצרת הכללית של האו"ם נגד ממשל טראמפ והחלטותיו. גורמים בתנועת פת"ח מעריכים כי מחמוד עבאס יסטה מהשפה הדיפלומטית  וינקוט בביטויים קשים נגד נשיא ארה"ב.

עפ"י הגורמים האלה, מחמוד עבאס ינסה להניע באמצעות נאומו גל מחאה פלסטיני במזרח ירושלים תוך הפניית האשמות קשות לישראל על הריסת הכפר הבדואי ח'אן אלאחמר הסמוך לירושלים ועל ביקורי יהודים בהר הבית בתקופת החגים.

יו"ר הרש"פ מנסה לייצר כלים מדיניים למאבק בישראל ובממשל טראמפ ע"י פניה לבית הדין הבינלאומי  פלילי להאג, שם ארה"ב איננה יכולה להטיל וטו ולנסות ולהכפיש את ישראל ולהביא את בכיריה לדין פלילי באשמת פשעי מלחמה.

מדובר במאבק קשה מאוד. עפ"י גורמים אמריקנים הממשל איננו מתכוון לוותר וההערכה היא שהוא יקדים את מחמוד עבאס ויטיל סנקציות אישיות קשות על בכירי הרש"פ ואש"פ כדי לאלצם לעצור את ההליכים המשפטיים בבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג.

עפ"י גורמים בכירים ברש"פ, מחמוד עבאס הולך עד הסוף בעימות עם הנשיא טראמפ, אין לו מה להפסיד בדעת הקהל הפלסטינית אלא רק להרוויח, סקר דעת קהל פלסטיני של המרכז למחקרים בראשות ד"ר ח'ליל שקאקי שפורסם ב-13 בספטמבר מצביע על כך ש-62 אחוזים מתושבי השטחים רוצים בהתפטרותו של יו"ר הרש"פ מתפקידו.

הנשק האחרון שיש בידי מחמוד עבאס הוא הכרזה על פירוק הרש"פ, הדבר נחשב ל"נשק יום הדין" מבחינתו של יו"ר הרש"פ, אבל בכירים ברש"פ טוענים כי הנשיא טראמפ דוחף את מחמוד עבאס לפינה הזו וכי בהתחשב בגילו המתקדם של יו"ר הרש"פ ובמצב בריאותו הרופף, הדבר בהחלט יכול להפוך לאופציה ריאלית.