עבור לתוכן העמוד
Menu

האם איראן מקדמת תיאום בין חמאס לגא"פ?

שר החוץ האיראני קיים שיחות טלפון עם ראש המחאס איסמעיל הנייה ועם מזכ"ל הגא"פ זיאד נאחלה על רקע פרסום תכנית המאה • כמו כן קיים שיחת טלפון עם מחמוד עבאס

נדמה כי הקשר בין "ציר ההתנגדות" העזתי, חמאס, ג'יהאד האסלאמי וכעת הרש"פ לבין איראן על רקע חיסול קאסם סולימאני ו"עסקת המאה" גורמת להידוק הקשרים עם טהראן , זאת לאחר ההשתתפות של ראשי חמאס והגא"פ בהלווייתו של קאסם סולימאני, דרך הפגישה עם קאנני, יורשו של סולימאני ובשיחות טלפון שמנהלות בין הנהגות של הרש"פ, חמאס וטרהאן.
מלבד השיחה עם אבו מאזן עליה דווח אתמול מפרסמות היום (רביעי) סוכנויות הידיעות באיראן על שתי שיחות טלפון נוספות של שר החוץ האיראני , ג'וואד זריף, אל מנהיג חמאס הנייה ואל מנהיג הגא"פ נאחלה.

הנייה ש"מטייל" כרגע ברחבי העולם לצורך גיוס כספים לארגון וגם כנראה על מנת להנמיך את גובהה הלהבות מול מצרים לאחר שזו זעמה על השתתפותו בהלוויית סולימאני.
בשיחת הטלפון זריף גינה את "עסקת המאה" של הנשיא דונלד טראמפ והדגיש את הצורך באחדות וסולידריות בין הפלגים הפלסטינים. הוא המשיך להביע את תמיכתה של איראן ב"דרישה המוצדקת" של העם הפלסטיני נגד ה"כובש הציוני" והדגיש את התפשטות התנועות נגד האכזריות האמריקנית, לדבריו.
לפי הדיווח בסוכנות "טנסים" הנייה מצדו ציין את המאבק הפלסטיני והסולידריות נגד התכנית של הנשיא טראמפ והדגיש אתה נחישות של הנהגה הפלסטינית, ושל העם להתנגד ל"משטר הציוני הכובש". הנייה שיבח את המאמצים והתמיכה של איראן לשימור ההתנגדות.

בנוסף סוכנות הידיעות הפרסית IRNA מפרסמת כי זריף קיים שיחת טלפון עם מנהיג הגא"פ, זיאד נחאלה וזאת גם על רקע פרסום "עסקת המאה" של הנשיא טראמפ. בשיחת הטלפון גינה זריף את התכנית וקרא לתמיכה בהתנגדות לתכנית אותה כינה "קנונית המאה". זריף הדגיש את הצורך בגיוס המוני להתנגדות אל מול התכנית.

 

שר החוץ של איראן בדיון עם מזכ"ל הגא"פ נאחלה
שר החוץ של איראן בדיון עם מזכ"ל הגא"פ נאחלה

אתמול קיים זריף שיחת טלפון גם עם ראש הרש"פ, מחמוד עבאס. יש לציין כי השיחה עם ראש החמאס וראש הגא"פ מופיעות בכותרות האתרים ואילו השיחה עם עבאס מזוכרת כבדרך אגב ולא נמסרו אודותיה פרטים רבים.

בתחילת השבוע דווח כי במקביל לפגישה בין נשיא טורקיה ארדואן, לאסמעיל הנייה באיסטנבול, ביום שבת (1.2) קיים אסמעיל ק'אאני, המפקד החדש של כוח אלקודס של משמרות המהפכה שיחות טלפון נפרדות עם אסמעיל הנייה וזיאד אלנחאלה, ראשי חמא"ס והגיהאד האיסלמי .

סוכנויות הידיעות של איראן הודיעו כי הגנרל ק'אאני הדגיש בשיחות את התנגדותה של איראן לתוכנית השלום האמריקאית ואמר כי הרפובליקה האיסלמית של איראן "מוכנה להביס את התוכנית".

מחליפו של קאסם סולימאני הביע ביטחון כי איראן תמשיך לעמוד לצד האומה וההתנגדות הפלשתינית, והוסיף כי איראן "מוכנה לצדם של כוחות ההתנגדות להתמודד עם סכנות הנובעות מ"הסכם המאה".

אסמעיל הנייה אמר למפקד האיראני כי העמדה הלאומית הפלשתינית מתנגדת לתוכנית זו ולעם הפלשתיני יש את היכולת ואת האומץ לנטרל את התוכנית.

זיאד אלנחאלה גם אמר למפקד כוח אל קודס כי ההתנגדות מודה למשטר האיראני על התמיכה בעם הפלשתיני ובקבוצות העומדות מול ישראל, ואין כל ספק כי תוכנית זו "תובס כמו יתר המזימות נגד האומה הפלשתינית".

יש להזכיר כי הנייה ואלנחאלה אשר השתתפו בטקסי הלוויה של סולימאני בטהראן בחודש שעבר, קיימו כבר פגישות עם המפקד החדש של כוח אל קודס.

https://www.irna.ir/news/83661996/%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%81-%D9%88%D8%AD%D8%AF%D8%AA-%DA%AF%D8%B1%D9%88%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%81%D9%84%D8%B3%D8%B7%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D9%88%D8%B7%D8%A6%D9%87-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF-%D9%82%D8%B1%D9%86-%D8%B6%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C