עבור לתוכן העמוד
Menu

האיום הצפוני של חמאס

הפיצוץ במחסן הנשק והתחמושת של חמאס בצור חושף חלק מהתשתית הצבאית שהקים הארגון בלבנון באישור חזבאללה ועצימת עין של ממשלת לבנון • על הקמת התשתית אחראים צאלח אלעארורי ושלוחת חמאס בטורקיה • חמאס בונה יכולות צבאיות לתקיפת ישראל גם בחזית הצפון

בסוף השבוע שעבר, ב-10 בדצמבר, בעוד תנועת חמאס עורכת חגיגות ענק ברצועת עזה לציון יום השנה ה-34 להקמתה, אירע פיצוץ גדול במחסן נשק ותחמושת של התנועה מתחת למסגד עוביי אלכעב במחנה הפליטים בורג' א-שמאלי בעיר צור שבלבנון.

הצטרפו עכשיו לקבוצת הטלגרם שלנו לעדכונים על המזה"ת

בעקבות הפיצוץ היו דיווחים סותרים על נפגעים. מקורות לבנוניים דיווחו על 12 פצועים’ אך מנכ"ל "אל-שיפא", האגודה הרפואית לשירותים הומניטריים מסר לאמצעי תקשורת בלבנון כי לא היו הרוגים או פצועים כתוצאה מהפיצוץ שלטענתו נגרם מפיצוץ של בלוני חמצן למלחמה בנגיף הקורונה, האש התפשטה לעבר הבתים הסמוכים למסגד אשר פונו מיושביהם.

רכבי הצלה של ארגון חזבאללה הוזעקו למקום הפיצוץ כדי לסייע בפינוי נפגעים.

חמאס מודה כי פעיל שלו נהרג בפיצוץ בלבנון
חמאס מודה כי פעיל שלו נהרג בפיצוץ בלבנון

ארגון הטרור הכחיש רשמית כי מדובר בפיצוץ במחסן נשק השייך לארגון, אבל תושבים בדרום לבנון לא מאמינים להכחשותיו.

הערוץ הסעודי "אל-ערביה" דיווח כי המחסן של חמאס שהתפוצץ הכיל רקטות ופצצות שאוחסנו במרתף של המסגד.

זוהי שיטה ידועה של החמאס וחזבאללה להסתרת נשק ואמצעי לחימה, גם מתחת מתחת למסגדים, בתי ספר ולבתי חולים, כדי להרתיע את ישראל מלפגוע בהם. ארגוני הטרור הבינו כי שימוש במתקנים אזרחיים הומי אדם כ"מגן אנושי" מהווה חסינות בצורה כזו או אחרת מפני תקיפה של צה"ל.

מחסן התחמושת  בעיר צור הינו חלק מהתשתית הצבאית שבנה ארגון חמאס בשנים האחרונות בדרום לבנון כאחד הלקחים של סבבי הלחימה ברצועת עזה נגד ישראל כדי לתקוף את ישראל גם מחזית נוספת בגבולה הצפוני. ואכן הארגון עשה כבר שימוש בתשתית החדשה שהקים ובמהלך מבצע "שומר החומות" לפני חצי שנה ירו פעילי חמאס בדרום לבנון כמה רקטות לעבר צפון מדינת ישראל.

על פי גורמים ביטחוניים, ישראל עקבה בשנים האחרונות אחרי הפעילות החשאית של ארגון הטרור בדרום לבנון ואף ניסתה לפגוע בה באמצעות פעילות חשאית של המוסד.

בינואר 2018 אירע פיצוץ במכוניתו של בכיר אחר בארגון מוחמד חמדאן בעיר צידון והוא נפצע באורח קל, בעקבות ניסיון ההתנקשות עצרו גורמי הביטחון של לבנון מספר אנשים שנטען כי הם משתייכים למוסד הישראלי ושביצעו פעולות דומות בתוניסיה ובדובאי.

על פי גורמים בלבנון, מוחמד חמדאן היה איש הקשר החשאי מטעם חמאס לאיראן באזור צידון והוא עסק בהכנות להקמת תשתית של חמאס בדרום לבנון בהתאם להנחיית “משמרות המהפכה” האיראניים.

לדברי גורמי ביטחון בישראל,התשתית הצבאית של חמאס בלבנון הוקמה על ידי צאלח אלעארורי,סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס המשמש גם כראש הזרוע הצבאית בגדה וכאיש הקשר של חמאס לארגון חזבאללה.

האלוף במילואים איתן דנגוט,לשעבר מתאם הפעולות בשטחים קרא לפני כמה ימים למערכת הביטחון לחסל את צאלח אלעארורי בגלל הסכנה שהוא מהווה עבור ישראל.

התשתית הצבאית של חמאס בלבנון כוללת כמה מאות פעילים פלסטינים ממחנות הפליטים והיא הוקמה באישור ארגון חזבאללה ואיראן ובעצימת עין של ממשלת לבנון.

הנחת העבודה הצבאית של חמאס גורסת כי יש להעסיק את ישראל בשתי חזיתות במקביל, במקרה של מלחמה בגבול רצועת עזה, זאת מבלי שארגון חזבאללה יישא באחריות לתקיפת ישראל מדרום לבנון.

ארגון חזבאללה אינו מעוניין כרגע בעימות צבאי עם ישראל וחושש שישראל תהרוס את כל התשתיות האזרחיות של לבנון ו"תחזיר אותה לתקופת האבן", כפי שהתבטאו בכירים בישראל, לכן ההערכה במערכת הביטחון היא שכרגע המטרה של התשתית הצבאית החמאסית בלבנון היא בעיקר להטריד את ישראל מדי פעם בירי רקטות בצורה מבוקרת באופן שלא יביא למלחמה בדרום לבנון.

הפעלת הירי הרקטות מדרום לבנון לעבר ישראל נעשית בתיאום ישיר בין צאלח אלעארורי לבין יחיא סינוואר מנהיג חמאס ברצועת עזה.

על פי גורמים ביטחוניים, איראן מדריכה את פעילי חמאס בדרום לבנון כיצד לייצר את הרקטות ומל"טים.
מערך הייצור של חמאס בלבנון הינו חלק מ"לשכת הבינוי" של הארגון וכולל כמה סדנאות תחת פיקודו של מאג'ד חצ'ר שמקום מושבו בטורקיה.

הזרוע הצבאית החדשה של חמאס בלבנון פועלת במסווה אזרחי ויש לה כמה יחידות: יחידה האחראית על גיוס פעילים לשורות הארגון, ייצור אמצעי לחימה ורכישת רקטות ויחידה להכשרת לוחמים וייצור אמצעי לחימה, הסדנאות והרקטות מוסתרים במבנים אזרחיים בלבנון כולל בבתי מגורים ובבתי עסק.

ישראל צריכה כבר כעת לחשוף את הפעילות הצבאית החשאית של חמאס בלבנון ולהטיל את האחריות על ממשלת לבנון על כל פעולה עויינת משטחה לעבר ישראל.

בניית זרוע צבאית חדשה של חמאס בלבנון לקראת הפעלתה נגד ישראל מסמלת את ההתחזקות של ארגון חמאס שהפך, בגלל היכולות הצבאיות שלו, לכוח אזורי חשוב שעלול לערער את היציבות האזורית של כמה מדינות ערביות. לכן, חשוב מאוד שישראל תנחית על הארגון מכת פתע צבאית חזקה ברצועת עזה כדי להשמיד את היכולות הצבאיות שלו מכיוון שהארגון הולך וגדל למימדים של מפלצת צבאית שמאיימת על ישראל לא רק מרצועת עזה.

עד אז ישראל צריכה לפעול לנטרולם של מנהיגי הזרוע הצבאית של ארגון הטרור.

.