עבור לתוכן העמוד
Menu

האיום הדאעשי על ישראל

צה"ל הגביר את הכוננות בגבול ישראל מצרים מחשש שפעילי דאעש בסיני ינסו לבצע פיגועים • השב"כ מנהל מסע מעצרים נרחב של פעילי דאעש במגזר הערבי בישראל וכבר חשף תשתית חבלנית גדולה בעיר אום אל פחם שאחראית לפיגוע בחדרה

גורמי המודיעין בישראל הגבירו את המעקב אחרי פעילות ארגון דאעש במזרח התיכון בעקבות שני הפיגועים שהיו בבאר שבע ובחדרה שבוצע על ידי ערבים ישראלים שהזדהו עם דאעש.

במערכת הביטחון חוששים שהצלחת הפיגועים, מבחינתו של ארגון דאעש, תעודד אותו לנסות ולבצע פיגועים נוספים כדי להדהד עוד יותר את המסר הדאעשי בעולם, לאור הסיקור הרחב שקיבלו הפיגועים בתקשורת הישראלית והבינלאומית.

הרמטכ"ל כוכבי הנחה את צה"ל להגביר את הכוננות בגבול מצרים מול שלוחת דאעש בצפון סיני, ההנחיה ניתנה בעקבות הפיגועים האחרונים בבאר שבע ובחדרה ונוכח האפשרות שפעילי דאעש בסיני ינסו לבצע פיגוע על גבול מצרים-ישראל.

המטה ללוחמה בטרור הוציא אזהרת מסע לדרום סיני וממליץ לישראלים להימנע מלהגיע לשם.

בחלקו הצפוני של סיני, קיים חשש כי פעילי הארגון של שלוחת דאעש בסיני ינסו לפגוע ביעדים שונים, בהם יעדי תיירות בדרום סיני שאותם פוקדים ישראלים רבים.

" יוזכר כי הנהגת הארגון איימה בעבר מספר פעמים על ישראל וישראלים", נכתב בהודעת המטה ללוחמה בטרור.

עוד נכתב בהודעה כי "אזהרת המסע היא המלצה בלבד ואילו ההחלטה על ביקור/שהייה במקום כלשהו בחו"ל נתונה לשיקול דעתו של כל אדם ועל אחריותו הבלעדית, תוך שהוא שוקל את משמעויות אזהרת המסע, סיכונים אחרים מלבד סיכוני הטרור
ומודע להוראות הדין"

פעולת השב"כ נגד דאעש

השב"כ ממשיך בגל המעצרים של אזרחים ערבים במגזר הערבי בישראל בעקבות 2 פיגועי טרור קטלניים שביצעו מחבלים של ארגון דאעש בבאר שבע ובחדרה.

פחות משנה חלפה ממבצע "שומר החומות" ודוקא הארגון הקטן הזה, שאיננו פלסטיני, הצליח להפתיע את השב"כ בשני פיגועים שחמקו לו מתחת לרדאר המודיעיני.

גורמים בשב"כ מותחים ביקורת חריפה על ראש השב"כ רונן בר ומפנים אליו אצבע מאשימה בכל הקשור למחדל המודיעיני שבא לידי ביטוי באי סיכול הפיגועים של דאעש מראש, ובמיוחד הפיגוע בחדרה שביצעה התשתית החבלנית של דאעש באום אלפחם.

לטענתם, לרונן בר יש בעיקר רקע בתחום המבצעי בשב"כ ולא בתחום החשוב של איסוף מודיעין באמצעות הפעלת סוכנים, בשב"כ דוחים את הטענות האלה ואומרים כי ראש השב"כ דובר ערבית שוטפת וסגנו מתמחה בהפעלת סוכנים.

הפיגועים בבאר שבע ובחדרה מזכירים את הפיגוע שהיה בתל אביב ב-2016, כאשר מחבל בודד נשאת מלחם שמו, תושב ואדי עארה, ירה מתת מקלע "קרלו" והרג 2 אזרחים ישראלים ופצע 7 נוספים, הוא הצליח להימלט ואחרי שבוע ימים נלכד בעיר אלפחם וחוסל.

אין שום קשר בין הפיגוע בבאר שבע לבין הפיגוע בחדרה. בבאר שבע פעל מחבל בודד של דאע"ש וגורמים בקרב הבדואים בנגב טוענים כי הרקע לכך הינו תיסכול אישי מההזנחה וההתעמרות של ישראל בבדואים שהביאה לכך שיש 38 כפרים שישראל מסרבת להכיר בהם ולהעניק להם שירותים בסיסיים.

לגבי הפיגוע באום אלפחם זה כבר סיפור אחר, מדובר בתא מאורגן היטב של דאעש שפעל באום אלפחם תקופה ארוכה. 2 המחבלים ממשפחת אגבריה שעשו את הפיגוע בחדרה התאמנו כמה חודשים בירי, הם אפילו יצאו פעם אחת לעיר אחרת בישראל כדי לבצע את הפיגוע, אך ברגע האחרון הפיגוע בוטל בגלל תקלה.

היה להם סיוע מקרב תושבים בעיר אום אלפחם והכפרים הסמוכים אליה, ייתכן גם שהם הופעלו מחו"ל, השב"כ תפס מחשבים ומכשירי טלפון ניידים בבתי המחבלים וכרגע נבדק האם הם השתמשו במכשירים האלה לקשר עם מפעילים של הארגון מחו"ל.

המוסד הישראלי שותף לחקירה ומנסה לבדוק קשרים בין החוליה באום אלפחם לבין גורמי דאעש בסוריה ובעיראק.

בעקבות הפיגועים האלה חזר השב"כ למקד את ההתעניינות שלו באיסוף מודיעין על דאעש בקרב ערביי ישראל ולנקוט בצעדי מנע נגד פעילים משוחררים של הארגון הגרים בישראל.

לאחר מיפוי מחדש של כל פעילי דאעש המתגוררים בישראל, גורמי הביטחון מסרו כי כ-300 מערביי ישראל תוחקרו והוזהרו על ידי השב"כ, 50 מהם נעצרו בגלל תמיכה בדאעש וחשד כי הם עוסקים בתכנון פיגועים בתוך ישראל.

ארגון דאעש קיבל רשמית את האחריות על הפיגוע בחדרה בלבד בהודעה שפירסמה בשבוע שעבר סוכנות הידיעות שלו הנקראת "אל-אעמאק".

זו הפעם הראשונה מאז 2017 שהארגון טוען כי הוא ביצע פיגוע בישראל.

הארגון לא הסביר את הרקע לפיגוע בחדרה אולם תנועת חמאס טענה שהפלסטינים שעשו את הפיגוע עשו זאת בתגובה ל"פשעים"של ישראל ולפסגת שרי החוץ הערביים בשדה בוקר שבנגב.

להערכת גורמי ביטחון, הפיגוע בבאר שבע היה הקטליזטור שזירז את שני המחבלים ממשפחת גב'ארין באום אלפחם להוציא את הפיגוע במהרה כדי ליצור מומנטום ותחושה כי לארגון דאעש יש כמה חוליות הפועלות בישראל.


על פי גורמי הביטחון בישראל, במגזר הערבי יש בין 80 ל-100 מחבלים משוחררים של דאעש, מדובר בפעילים שיצאו במהלך השנים האחרונות להילחם בשורות דאעש בעיראק ובסוריה, לאחר שחזרו ארצה הם נעצרו, נחקרו הועמדו לדין ונכלאו לתקופות מאסר שונות.

הרקע להצטרפות לדאעש נע בין אמונה דתית ליצר הרפתקנות ותסכול מהמצב החברתי במגזר הערבי והתגברות הפשיעה, לרשתות החברתיות הייתה השפעה מכרעת על הצעירים בקרב ערביי ישראל ורובם גוייסו לארגון באמצעות האינטרנט.

דאעש לא ניסה מעולם להקים בסיס בתוך מדינת ישראל או להשתלט על המגזר הערבי ולהפוך אותו לשלוחה שלו כמו שעשה עם הבדואים בצפון סיני.

בשב"כ סבורים כי המגמה הזו לא השתנתה, דאעש איננו מתכוון להקים בסיסי פעולה בישראל והוא מנסה כעת להשתקם לאחר מות מנהיגו אבו אברהים אלקרשי, המכונה עבדאללה קרדאש, ובחירת המנהיג החדש אבו אלחסן אלקורשי.

הייתה נוכחות גדולה של פעילי דאעש סמוך לגבול עם ישראל ברמת הגולן עד לפני 3 שנים אך לוחמיו לא ניסו לפגוע בישראל, הם נלחמו נגד המוסלמים החילונים והמיעוטים שנחשבים בעיניהם ל"כופרים" כמו למשל הכורדים בסוריה.

יחסי יהודים ערבים בצומת דרכים

במהלך השנה האחרונה, מאז מבצע "שומר החומות" התערערו היחסים בין יהודים לערבים בישראל בדומה למה שקרה באירועי אוקטובר 2000, בשב"כ מודאגים מהופעת האלמנט הדאעשי בשני פיגועים גדולים בבאר שבע ובחדרה. התופעה הזו הגבירה את המתיחות ביחסי יהודים וערבים ונתנה לסכסוך הישראלי-פלסטיני נופך דתי קיצוני, יהודים רבים חרדים מהתעוררות האסלאם הקיצוני בישראל נגד היהודים "הכופרים" ויש להם תחושה שהטרור האסלאמי הקיצוני מתחזק במדינה.

גורמים ביטחוניים אומרים כי החקירה נמשכת בנסיבות הפיגועים של דאעש בבאר שבע ובחדרה, אך הדברים נראים כעת כתגובה אמציונלית חזקה והתפרצות של רגשות התסכול העמוק של מבצעי הפיגועים בעקבות מבצע "שומר החומות" והמשך מה שנתפס על ידם של תופעות האפליה והגזענות מצד ממשלת ישראל כלפי התושבים הערבים וגם מה שנתפס כהמשך הפגיעה של ישראל במקומות הקדושים לאסלאם במסגד אלאקצא ובמערת המכפלה בחברון.

למרות שמדובר בפעילים של דאעש, אי אפשר לנתק את הקשר בין מעשי הטרור שלהם לבין הסכסוך הישראלי-פלסטיני המתמשך.

בכל מקרה הנהגת ערביי ישראל איננה מעוניינת כעת בהסלמה ביחסים בין יהודים לערבים והיא סבורה שתופעת דאעש בקרב ערביי ישראל מזיקה מאוד למאבק הלאומי הפלסטיני, היא מציגה את הפלסטינים כ"רוצחים מסוכנים" ומסכנת את היחסים בין יהודים לערבים במדינה.