עבור לתוכן העמוד
Menu

דגל הרש”פ – קווים לדמותו

ההפגנה והסערה שהתחוללה בעקבותיה עוררו את עניין דגל הרש"פ הפלסטיני • פנחס ענברי על רקע של הדגל שהונף בכיכר רבין

הדגל שהיום מוכר כפלסטיני עוצב לראשונה בחיג’אז כדגל של המהפכה הערבית הגדולה של האשמים, כאשר השריף חוסיין חלם שבעזרת הבריטים הוא יקים את הח’ליפות הערבית-איסלאמית על חורבות החליפות העותמאנית.

הדגל בצורתו האחרונה והמוכרת לנו, הונף לראשונה בדמשק כדגל של סוריה ההאשמית, וגם אחרי שאת המלוכה ההאשמית החליפו משטרים סוריים לאומיים/לאומנים והניפו דגלים אחרים—מפלגת הבעת’ הסורית שמרה על הדגל המקורי של סוריה, שהוא היום דגל פלסטיני.

אחרי שקרסה המלוכה ההאשמית בדמשק, הקצינים שהיו לימים דור ההנהגה הפלסטיני הראשון חזרו לארץ שאותה הם הגדירו כ”סוריה הגדולה” יחד עם הדגל. האמירות ההאשמית בעבר הירדן אימצה את אותו הדגל עם כוכב.

לאחר  שקרסה המלוכה ההאשמית בדמשק, הקצינים שהיו לימים דור ההנהגה הפלסטיני הראשו,חזרו לארץ שאותה הם הגדירו כ”סוריה הגדולה” ביחד עם הדגל. ובמקביל האמירות ההאשמית בעבר הירדן אימצה את אותו הדגל עם כוכב.

כאשר נוסד אש”ף – הארגון לשחרור פלסטין, 1964 הוא אימץ את הדגל הזה, ודגל זה מוכר כדגלה של הרש”פ.

הדגל הזה לא מסמל שום דבר שהוא מיוחד לפלסטין, אלא את ההיסטוריה של הערבים והאסלאם: האומיים – לבן, ההאשמים- אדום, העבאסים, ומוחמד – שחור, והאסלאם – ירוק.

דגל זה מסמל את מהותה של התנועה הלאומית הפלסטינית כחלק מהתנועה הפן-ערבית והפן-אסלאמית. התנועות הפן ערביות והפן אסלאמיות לא מכירות באחר. בסוריה הכורדים, וכאן בעם היהודי. זאת הבעיה שלה – ושלנו.