עבור לתוכן העמוד
Menu

האם איראן מתכננת ל"זרוק" לזירה את החזבאללה

איראן לא תיסוג משטח סוריה והיא נערכת לקראת העימות הצבאי הבא עם ישראל • ייתכן שאיראן תנסה להפתיע את ישראל באמצעות חזבאללה בלבנון, בינתיים אסור לישראל לעשות עסקה עם רוסיה שתאפשר נוכחות איראנית בסוריה

סולימאני שוקל להכניס את חזבאללה לעניינים: השקט היחסי בגבול הצפון הוא שקט מדומה ומטעה, האיראנים מתארגנים מחדש לאחר המכה הקשה שספגו מידי חיל האוויר הישראלי בסוריה ומתכננים את הסיבוב הבא בעימות.

בינתיים, הם מחממים באמצעות ארגוני חמאס והג'יהאד האסלאמי את הגבול של רצועת עזה עם ישראל.

הגנאל קאסם סולימאני, מפקד גיס "אלקודס" ב"משמרות המהפכה",ספג ביקורת קשה מהצמרת האיראנית ומהגנרל עלי ג'עפרי מפקד "משמרות המהפכה" על הכישלון בעימות עם ישראל בסוריה, הוא מפיק כעת לקחים וכבר הבין שאיראן היא במצב של נחיתות צבאית ומודיעינית מול ישראל בשטח סוריה.

לכן, אחת האפשרויות הנבחנות על ידו היא לנסות להכות את ישראל באמצעות חזבאללה בלבנון שכן לאיראן אין שום כוונות להיענות לדרישה הישראלית ולהורות ליועציה הצבאיים ולמליציות השיעיות לסגת משטח סוריה, הישארות הכוחות האיראניים בסוריה היא "קו אדום" מבחינת ישראל ולפיכך הסיכויים לעימות צבאי בין ישראל לאיראן הם גבוהים.

עימות בין חזבאללה לישראל הוא תרחיש מסוכן, לארגון חזבאללה יש כ-130 אלף רקטות וטילים, חלקם מדוייק מאוד, ופירוש הדבר כי ישראל תצטרך להגיב בעוצמה נגדו ונגד לבנון כדי ליצור הרתעה חדשה, דבר שיביא להרס כל התשתיות הלבנוניות החשובות במדינה, מדובר במחיר כבד מאוד שתשלם לבנון, הרבה יותר גבוה מהמחיר שהיא שילמה במלחמת לבנון השניה.

התכנון האסטרטגי של איראן בשאיפתה להשמיד את ישראל הוא לפתוח חזית נוספת נגדה מרמת הגולן בנוסף לשתי החזיתות הקיימות כבר בדרום לבנון וברצועת עזה.

לכן, היא פועלת להתבסס צבאית בסוריה, להקים בה בסיסים צבאיים ואף לבנות מפעלים ליצור טילים מדוייקים בסוריה ובלבנון שיופנו נגד ישראל.

גם ללא פצצה גרעינית, אפשרי להערכתה, להנחית מכה אנושה על ישראל בנשק קונבנציונאלי של עשרות אלפי טילים מהצפון ומהדרום.

ישראל מודעת היטב לכוונותיה של איראן, לכן, היא פועלת כבר עכשיו למנוע כל ניסיון איראני להתבסס צבאית בסוריה, היא מנסה להקדים תרופה למכה ולמנוע מעכשיו הקמת בסיסים צבאיים ומפעלי נשק איראניים בסוריה ובלבנון.

האיראנים רוצים גם להקים נמל בסוריה שבו יעגנו צוללות איראניות שיכולות לפגוע בנתיבי השיט לישראל בים התיכון ובכך לשתק את מדינת ישראל.

לכן, ישראל חייבת לנצל היטב את העליונות הצבאית שיש לה על איראן בסוריה ולהכות בה נמרצות גם במחיר של עימות צבאי, עדיף לעשות זאת כעת לפני שאיראן הספיקה להתבסס בסוריה.

אפשר להעריך כי כל עימות צבאי נוסף בין איראן לישראל בסוריה יתמקד בפגיעה במטרות צבאיות, האיראנים מבינים כי אם יפגעו בעורף האזרחי הישראלי, ישראל תגיב בעוצמה ותגיב בפגיעה בלב איראן.

עם זאת, הכנסתו של ארגון חזבאללה למשוואת העימות עם ישראל היא מסוכנת מאוד מכיוון שהוא עלול להכות את ישראל באמצעות רקטות וטילים ב"בטן הרכה".

השגת הבנות בין ישראל לרוסיה היא חשובה מאוד,רוסיה היא בעלת הבית בסוריה והיא מעוניינת בהשגת יציבות במדינה וביסוס שלטונו של הנשיא בשאר אסד מכיוון שהוא נותן לה את הלגיטימציה לשהות ממושכת בסוריה והקמת בסיסים צבאיים.

הרי הנשיא בשאר אסד הוא ש"הזמין" את הכוחות הרוסים לארצו והוא שמארח אותם.

ביקורו האחרון של שר הביטחון אביגדור ליברמן במוסקבה מסמל את התקדמות המגעים בין ישראל לרוסיה על הסגת הכוחות האיראניים משטח סוריה.

ישראל דורשת את הוצאת כל הכוחות האיראניים והכוחות השיעים הנאמנים להם מסוריה בעוד הרוסים מציעים את הרחקתם מהגבול עם ישראל מזרחה למרחק של כמה עשרות קילומטרים בתמורה להסכמת ישראל לפריסת צבא סוריה בשטח דרעא-קוניטרה בדרום המדינה.

רוסיה רוצה בפריסת צבא סוריה בדרום המדינה ופתיחת מעבר הגבול "נציר" עם ירדן.

הדיווחים על מחלוקות בין רוסיה לאיראן לגבי הנוכחות האיראנית בסוריה הם מוגזמים, יש שותפות אסטרטגית בין רוסיה לאיראן והנוכחות של שתי המדינות האלה בסוריה היא עפ"י "הזמנת" הנשיא בשאר אסד.

לאיראן ולסוריה יש אינטרסים שונים בסוריה אך ניגוד האינטרסים לא יביא  להתנגשות צבאית ביניהן, רוסיה מבינה את חששותיה של ישראל והיא מציעה פשרה בדמות הסגת הכוחות האיראנים-שיעים מהגבול עמה אך לא את הוצאתם המוחלטת משטח סוריה.

זו עסקה גרועה לישראל, אסור לה לוותר על דרישתה והיא חייבת להתעקש על נסיגה מוחלטת של איראן משטח סוריה.

כל נוכחות איראנית בסוריה בהסכמת ישראל תיתן לה לגיטימציה לנסות ולהרחיבה, כשיגיע הזמן המתאים מבחינתה, ובכך לסכן את ביטחון ישראל.

הכי חשוב כעת הוא לאתר מבחינה מודיעינית, מבעוד מועד, את התכנונים המבצעיים של הגנרל קאסם סולימאני כדי שאיראן לא תוכל להפתיע את ישראל בעימות הבא ולא לאפשר לה למחוק את חרפת התבוסה שספגה בסוריה.