עבור לתוכן העמוד
Menu

ביקור ביידן: הצלחה סעודית, אכזבה אזורית

הנשיא ביידן סיים את ביקורו במזה"ת וחזר לארה"ב, מבחינתו היה זה ביקור מוצלח שבו הוא העביר את המסר בעניין חזרת ארה"ב למזה"ת וקידם את הורדת מחירי הנפט • ישראל מרוצה מ"הצהרת ירושלים", אך מאוכזבת מעמדת הנשיא ביידן בעניין איראן וההתקדמות האיטית בנורמליזציה עם סעודיה

ביקורו של הנשיא ביידן במזרח התיכון מסמל את השינוי בעמדת הממשל בעקבות הנסיגה מאפגניסטן והשלכותיה על מעמדה של ארה"ב בעולם והמאבק המחריף של ארה"ב נגד ההגמוניה של רוסיה וסין.

הנשיא ביידן החליט על חזרתה של ארה"ב לעמדת השפעה חזקה במזה"ת ולא לאפשר היווצרות וואקום שלתוכו ייכנסו רוסיה וסין, בעקבות המלחמה באוקראינה והחתירה של איראן להרחיב את יכולותיה הגרעיניות עד להשגת פצצה גרעינית, הבין הנשיא ביידן שהדרך היחידה להשיג את מטרותיו היא להיעזר בסעודיה מה שלא הותיר לו ברירה אלא "להתפייס" עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן זאיד.

הסעודים מבינים היטב את שיקוליו של ביידן ונערכים לבחון האם מדובר בטקטיקה זמנית בגלל המצב הכלכלי בארה"ב ( עליית מחירי הנפט, אינפלציה גבוהה ועוד) והבחירות לקונגרס בנובמבר, או שאכן מדובר בהחלטה אסטרטגית.

הביקור בישראל

הנשיא ביידן התחיל את ביקורו בישראל שממתינה לבחירות כלליות בחודש נובמבר ונפגש עם ראש ממשלת המעבר יאיר לפיד שהינו מוגבל מסיבות מובנות בקבלת החלטות מדיניות הרות גורל בתקופה הזו.

גולת הכותרת של הנשיא ביידן בישראל הייתה החתימה של הנשיא ביידן וראש הממשלה לפיד על "הצהרת ירושלים" שהיא הסכם משותף בין ישראל לארה"ב המבסס את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות,מקבע את מחוייבות ארה"ב לביטחון ישראל, מביע עמדה ברורה ומאוחדת נגד איראן ותוכנית הגרעין שלה,שומר על העליונות הצבאית האיכותית של צה"ל על אוייביו, מחזק את כוח ההגנה של ישראל ואת הנורמליזציה עם מדינות ערב.


"הצהרת ירושלים" כללה גם הסכמה להילחם באנטישמיות ובניסיונות להחרים את מדינת ישראל ולנסות ולשלול את זכותה להגנה עצמית ומלחמה נגד תנועת ה-BDS.

החשיבות בחתימה על הצהרת ירושלים היא בכך שהיא  אישררה את היחסים האסטרטגיים בין ישראל לארה"ב בחתימה של נשיא מהמפלגה הדמוקרטית, דבר שהחזיר את ממשלת המעבר בישראל בראשות יאיר לפיד לחיק המפלגה הדמוקרטית.

החתימה על המסמך החשוב הזה עוררה את זעמן של איראן, חזבאללה, הרש"פ וארגוני הטרור ברצועת עזה.

מבחינתם מדובר במזימה אמריקנית ישראלית שהינה בבחינת הכרזת מלחמה על איראן וגם על הבעיה הפלסטינית ומתן לגיטימציה ל"כיבוש הישראלי" ולהשתלבותו במרחב הערבי והאסלאמי ומתן "אור ירוק" לישראל לתוקפנות בשם "ההגנה העצמית והשמירה על האינטרסים שלה".

הזעם הפלסטיני על "הצהרת ירושלים" וביקור ביידן בא לידי ביטוי בשיגור ארבע רקטות מרצועת עזה לעבר ישראל בסוף השבוע, צה"ל הגיב בתקיפת מעבדה תת קרקעית לייצור חומר נפץ לרקטות ומאגר רקטות של חמאס ברצועה.

 

אכזבה ישראלית

למרות האווירה הטובה שהייתה בביקורו של הנשיא ביידן בישראל והשותפות האסטרטגית שעוגנה במסמך "הצהרת ירושלים", יש אכזבה גדולה בדרג המדיני בישראל בכל הקשור לנושא סכנת הגרעין האיראני שהוא שעמד במרכז השיחות המדיניות עם הנשיא ביידן.

הנשיא האמריקני עזב את ישראל כשחילוקי הדעות המהותיים בין ארה"ב לישראל בנושא הגרעין האיראני נותרו בעינם.

גורמים מדיניים בכירים בירושלים אומרים: "הנשיא ביידן לא הביא עמו את הבשורה שישראל חיכתה לה".

ביידן סירב לקבל את הדרישה הישראלית כי יאמץ את האופציה הצבאית מול איראן והמשיך לדבוק באופציה הדיפלומטית והחזרה הסכם הגרעין מ-2015 תוך שהוא מדגיש כי האופציה הצבאית הינה "המוצא האחרון" כדי למנוע מאיראן נשק גרעיני.


הנשיא ביידן גם סירב לבקשת ראש הממשלה לפיד לקבוע תאריך יעד לאופציה הדיפלומטית בכל הקשור לסכנת הגרעין האיראני.

למרות האכזבה מעמדת הנשיא ביידן בסוגיית הגרעין האיראני,ממשלת ישראל הביעה שביעות רצון מיחסו לסוגייה הפלסטינית ולרעיון הנורמלזיציה עם מדינות ערב.

הנשיא ביידן נמנע מלעסוק בביקורו בכמה נושאים חשובים: הקפאת הרחבת ההתנחלויות, פתיחת הקונסוליה האמריקנית בירושלים ומיצוי הדין בפרשת מותה של העיתונאית שירין אבו עאקלה.

הוא חזר על רעיון פתרון שתי המדינות, אך גילה הבנה רבה לכך שבישראל יש כעת ממשלת מעבר שאיננה יכולה לייצר "אופק מדיני" לפלסטינים.

המתנה הגדולה של הנשיא ביידן לישראל במהלך ביקורו הייתה מחוייבות אמריקנית לתרום תרומה כספית וטכנולוגית לפיתוח מערכת הלייזר להגנה אווירית שהמציאה ישראל ולקדם את מכירת מערכת "כיפת ברזל" למדינות אחרות.

הישג נוסף לישראל במהלך ביקור הנשיא ביידן היה ההודעה הסעודית על פתיחה רשמית של המרחב האווירי שלה לכל חברות הטיסה האווירית וכמובן גם לחברות הישראליות והדבר נחשב לעוד שלב חשוב בדרך לנורמליזציה מלאה בין ישראל לסעודיה.

 

הסיור במזרח ירושלים ובבית לחם

הנשיא ביידן ערך ביקור ראשון של נשיא אמריקני במזרח ירושלים, הוא ביקר בבית החולים "אוגוסטה ויקטוריה" והודיע על סיוע כספי בסך 100 מיליון דולר לבתי החולים במזרח ירושלים.

לאחר מכן הוא נסע לבית לחם שם נועד עם יו"ר הרש"פ אבו מאזן.

הפגישה הסתיימה במסיבת עיתונאים, אך ללא הצהרה משותפת בשל חילוקי דעות בעמדות הפוליטיות למרות ההסכנה ביניהם על כך "שפתרון שתי המדינות הוא הטוב ביותר לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני".

הנשיא ביידן ניסה לפצות את הפלסטינים והודיע על סיוע כספי נוסף של 200 מיליון דולר לסוכנות אונר"א עבור הפליטים הפלסטינים.

כל הדרישות הפלסטיניות כמו פתיחת הקונסוליה האמריקנית במזרח ירושלים, פתיחת משרדי אש"פ בוושינגטון, הסרת אש"פ מרשימת הטרור האמריקנית ועוד נדחו על ידי הנשיא ביידן בשלב הזה, דבר שהביא לאכזבה ולתסכול רב בהנהגה הפלסטינית.

עזאם אל-אחמד, חבר הועד הפועל של אש"פ אמר כי הרש"פ לא הופתעה מתוצאות הביקור, על הסיוע הכלכלי שהעניק הנשיא ביידן הוא אמר שמדובר ב"פירורים".

" מה שחשוב לנו הוא ההיבט המדיני שנעדר מדברי הנשיא, הדבר  החיובי היחיד שביידן דיבר עליו במסע"ת היה הכרתו באפוטרופסות של ירדן  על המקומות הקדושים בירושלים ועל הסטטוס קוו ביחס אליהם" אמר אל-אחמד.

ביידן גם דחה את בקשת משפחת העיתונאית שירין אבו עאקלה להיפגש עמו במהלך ביקורו, גורמים אמריקנים אמרו כי המשפחה הוזמנה לביקור בוושינגטון.

הביקור בסעודיה

המרוויחה הראשית מהביקור של ביידן במזה"ת הייתה סעודיה. הנשיא האמריקני נאלץ להתקפל אחרי שהחרים את יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן שאותו האשים באחריות לרצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י.

הנשיא ביידן הגיע מישראל בטיסה ישירה לג'דה שבסעודיה, הוא לחץ את ידו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן , הנחשב ל"איש החזק" בממלכה ואחר כך נועד עמו ועם אביו המלך סלמאן בן עבד אלעזיז לשורה של דיונים.

הנשיא ביידן אמר בסוף השבוע שעבר כי היו לו דיונים טובים בסעודיה בנושאי ביטחון ואנרגיה וכי הוא עושה כמיטב יכולתו להגדיל את אספקת הנפט לארה"ב.

הוא הבטיח "לא להשאיר וואקום במזרח התיכון לרוסיה או לסין".

הוא שיבח את תרומתה של סעודיה לייצוב הפסקת האש בחסות האו"ם בתימן וסיכם עם ההנהגה הסעודית להעמיק ולהאריך את הפסקת האש.

ארה"ב וסעודיה פירסמו גם הודעה משותפת כי הכוח הרב לאומי יעזבו את האיים טיראן וסנאפיר בים סוף שהיו בשליטת ישראל עד שעברו ב-1982 למצרים.

מ-2017 האיים הם בשליטת סעודיה שהתחייבה להגן על חופש השיט.

והנקודה החשובה לא פחות מבחינת סעודיה, במהלך ביקורו של הנשיא ביידן בממלכה הסכימו שני הצדדים על "חשיבות מניעת נשק גרעיני מאיראן".

שתי המדינות חתמו על 18 הסכמים לשיתופי פעולה בתחומים שונים.

עם זאת גורם סעודי בכיר הבהיר כי "סעודיה איננה שמה את כול הביצים בסל אחד" וכי יש לה גם הסכמים חשובים וגדולים עם רוסיה וסין.

ביקורו של הנשיא ביידן הוא חשוב גם לאור הביקור הצפוי השבוע של נשיא רוסיה פוטין ושל הנשיא ארדואן בטהרן שם יקיימו פגישה משולשת עם הנשיא אברהים ראיסי גם בעניין המצב בסוריה.

לפגישה הזו עלולות להיות השלכות על הפעילות האווירית של ישראל בשמי סוריה נגד מטרות צבאיות איראניות.

הנשיא ביידן השתתף בסעודיה ב"וועידת ג'דה לביטחון ופיתוח" בהשתתפות מנהיגי תשע מדינות ערביות אשר רמזה על אפשרות הגברת ייצור הנפט בחודשים יולי-אוגוסט.

בהודעת הסיום בירכו המנהיגים על החלטה קודמת של + OPEC על הגדלת ייצור הנפט.

לסיכום: מבחינת הנשיא ביידן, הביקור שלו במזה"ת שנמשך 4 ימים היה מוצלח, הוא הצליח להוכיח כי ארה"ב אכן חוזרת למזה"ת והוא יוכל להציג בפני הציבור האמריקני ומפלגתו כי עשה מאמץ גדול לפתור את משבר האנרגיה ולהוריד את מחירי הנפט ואף מחל על כבודו והתפייס עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן שאותו האשים באחריות לרצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י. ההתפייסות הזו עלתה  לו בביקורת קשה בארה"ב.

ביקורו בסעודיה מוכיח כי ארה"ב עדיין תלויה בנפט הערבי ובסעודיה שקובעת את מחירי הנפט, המלחמה באוקראינה הגבירה את התלות הזו.

הנשיא ביידן איחד את מדינות המפרץ ומדינות נוספות נגד הסכנה האיראנית מבחינה מדינית אך הן עדיין חוששות מהקמת ברית צבאית רשמית נגד הסכנה האיראנית, גם נושא הקמת ברית צבאית להגנה אווירית , בשיתוף ישראל, נגד סכנת הטילים והכטב"מים האיראניים יישאר חסוי למרות שהחל כבר להתקדם משמעותית מאחורי הקלעים.

ביקור הנשיא ביידן השיק את תחילת הנורמליזציה בין ישראל לסעודיה בכך שסעודיה הודיעה על פתיחת המרחב האווירי שלה לטיסות ישראליות אך הסעודים עדיין לא בשלים לנורמליזציה מלאה עם ישראל מבלי שתהייה התקדמות משמעותית לעבר הקמת מדינה פלסטינית עצמאית.

ישראל מרוצה מ"הצהרת ירושלים" אך מאוכזבת מכך שהנשיא ביידן איננו מוכן עדיין לאמץ את האופציה הצבאית נגד איראן אלא כ"מוצא אחרון", חילוקי הדעות בין ישראל לממשל ביידן נותרו בעינם בנושא סכנת הגרעין האיראני.

ברש"פ זועמים ומתוסכלים, ביקור ביידן לא הביא להם שום בשורה מדינית לעבר הקמת מדינה פלסטינית מעבר לחזרה על סיסמת "פתרון שתיי המדינות". הם קיבלו מביידן כמה מאות מיליוני דולרים עבור בתי החולים במזרח ירושלים והפליטים, באמצעות אונר"א אך ביידן לא נענה לשום בקשה מדינית שלהם, במיוחד בנושא פתיחת הקונסוליה האמריקנית בירושלים.