עבור לתוכן העמוד
Menu

ביקור ביידן במזה"ת: אינטרסים של כולם

הנשיא ביידן יגיע לביקור במזרח התיכון במחצית החודש הבא בישראל, ברש"פ ובסעודיה שנועד לשפר בעיקר את מצבו הפוליטי •  במרכז הביקור של הנשיא האמריקני יעמוד נושא משבר האנרגיה בארה"ב ורצונו להוריד את מחירי הנפט וכן הסכנה האיראנית וקידום ברית צבאית ישראלית עם מדינות המפרץ, לא צפויה פריצת דרך בנושא הפלסטיני

הנשיא ג'ו ביידן יבקר בישראל, ברש"פ ובסעודיה ב-13 וה-14 ביולי, כך מסר הבית הלבן.

גורמים אמריקנים וערביים העריכו כי הנשיא האמריקני, שהורה על הנסיגה האמריקנית מאפגניסטאן ורצה להתרחק מהמזרח התיכון, נאלץ כעת לחזור אליו נוכח משבר האנרגיה בארה"ב ורצונו העז להוריד את מחירי הנפט שזינקו בגלל המלחמה באוקראינה, כל זאת בגלל "בחירות האמצע" לקונגרס במחצית נובמבר ורצונו להתמודד בבחירות לנשיאות פעם נוספת. הנשיא ביידן מבין היטב שאזרחי ארה"ב מצפים להורדת מחירי הדלק בעוד האינפלציה בארה"ב הגיעה כבר ל-8 אחוזים.

ביידן מבין עתה שהמזרח התיכון חשוב לא פחות מהתמודדות שלו מול סין ורוסיה, ביידן עצמו מכחיש את ההערכות האלה.

בשבוע שעבר הוא אמר כי הביקור המתוכנן שלו בסעודיה בחודש הבא קשור לאינטרסים הביטחוניים של ישראל וכי הוא איננו קשור לניסיון לגייס את סעודיה למאבק נגד עליית מחירי הנפט העולמי.

נראה כי הנשיא ביידן רוצה להשיג כמה מטרות במהלך ביקורו במזרח התיכון.

הנושא הפלסטיני

הנשיא ביידן יבקר במזרח ירושלים ובבית לחם שם יארח אותו יו"ר הרש"פ אבו מאזן.

מטרת הביקור הינה לחזק את המחוייבות האמריקנית לפתרון שתי המדינות, חיזוק הכלכלה הפלסטינית, התקדמות בשלבים לקראת פתיחת הקונסוליה האמריקנית בירושלים והמשך ניהול הסכסוך למרות היעדר אופק מדיני בשלב הזה.

הנשיא צפוי להכריז על חידוש הסיוע הכספי האמריקני למערכת הבריאות במזרח ירושלים בהיקף שנתי של עשרות מיליוני דולרים שהופסק על ידי ממשל טראמפ וכנראה על סיוע כלכלי נוסף כדי למנוע את קריסתה של הרש"פ.

 

הביקור בישראל

הנשיא ביידן הופתע מההחלטה של ראש הממשלה בנט ושר החוץ יאיר לפיד ליזום את פיזור הכנסת ולהקדים את הבחירות בישראל, אולם, בשלב הזה הוא איננו מתכוון לבטל את הביקור בישראל.

שגרירות ארה"ב בישראל מסרה כי הביקור יתקיים כמתוכנן.

ביידן יפעל לתאם עם ממשלת ישראל את המהלכים הבאים מול איראן בנושא הגרעין, וסכנת הטילים הבליסטיים והכטב"מים ויבחן דרכים נוספות לחזק את ביטחונה של ישראל.

אחד הרעיונות האמריקניים הוא להקים ברית הגנה אווירית ערבית-ישראלית שתכלול את ישראל,מצרים, ירדן ומדינות המפרץ נגד סכנת הטילים הבליסטיים והכטב"מים של איראן.

הברית תכלול מערך של שיתוף פעולה מודיעיני והתראה מוקדמת כדי לאתר וליירט טילים וכטבמ"ים איראנים, כל מדינה בתחומה.

גורמים ביטחוניים בכירים בישראל אומרים כי הנשיא ביידן יכריז במהלך ביקורו על הקמת הברית הזו.

שר הביטחון בני גנץ אמר ב-20 ביוני כי ההגנה האווירית האזורית בהובלת ארה"ב עצרה את התקיפות האיראניות על ישראל ומדינות אחרות וכי ביקורו של הנשיא ביידן בישראל ובסעודיה "יתמוך בתהליך הזה".

הביקור בסעודיה

עוד לפני היבחרו לנשיא מתח ג'ו ביידן ביקורת נוקבת על יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן על חלקו בפרשת רצח העיתונאי הסעודי מוחמד בן סלמאן.

לאחר  שנכנס לבית הלבן הורה הנשיא ביידן לפרסם את דו"ח המודיעין האמריקני על רצח חאשוקג'י המאשים את מוחמד בן סלמאן באחריות לרצח.

הנשיא האמריקני החליט לנדות את יורש העצר הסעודי מוחמד בו סלמאן  ולנתק ממנו כל מגע, הוא הודיע כי יפעל רק מול אביו, המלך סלמאן בן עבד אלעזיז, למרות שיורש העצר מוחמד בן סלמאן הינו "האיש החזק" בממלכה.

שתי ההחלטות הראשונות שקיבל הנשיא ביידן עם כניסתו לבית הלבן היו אימוץ קריאת הקונגרס להפסיק את הסיוע הפעיל לסעודיה בתימן וביטול הגדרת המורדים החות'ים כארגון טרור ובכך לאפשר הזרמת סיוע הומניטארי לתימן.

עכשיו הנשיא ביידן נאלץ להתקפל, בגלל משבר האנרגיה העולמי, הוא יבוא לסעודיה לפגישה עם המלך ויורש העצר, אך הוא כבר הודיע שהפגישה שלו עם מוחמד בן סלמאן תהיה בפורום נרחב ולא בנפרד.

לסעודיה גם כן יש דרישות מהנשיא ביידן, נמאס לה להיות "מדינה מנודה" על ידי הממשל הדמוקרטי, הסעודים מצפים שהנשיא ביידן ילחץ את ידו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן לאחר שהחרים אותו.

בעולם הערבי כבר לועגים לנשיא ביידן עוד לפני שהגיע לסעודיה על כניעתו ליורש העצר מוחמד בן סלמאן, "הפופולריות של הנשיא ביידן בארה"ב ירדה כתוצאה ממשבר האנרגיה הנוכחי מהאינפלציה וממחירי הדלק ויורש העצר בן סלמאן הוא שייתן לנשיא ביידן לגיטימציה מחודשת" אומר בלגלוג פרשן סעודי בכיר.

הסעודים ירצו לנסח מחדש את מערכת היחסים בין סעודיה לארה"ב שתהייה מבוססת על המשוואה של הבטחת ביטחונה של סעודיה באמצעות נשק ותמיכה צבאית בתמורה לגישה למקורות נפט ואנרגיה.

סעודיה רואה בהסכם הגרעין שחתמו הנשיא אובאמה והמעצמות עם איראן ב-2015 תקיעת סכין בגב מדינות המפרץ מכיוון שממשל אובאמה לא התייעץ עמן.

על פי פירסומים בארצות הברית, הנשיא ביידן מתכוון לקיים מפגש פסגה וירטואלי עם כל מנהיגי המפרץ, ועם מנהיגי ישראל, מצרים, ירדן וראש ממשלת עיראק מוצטפא כאט'מי.

המהלך הזה אמור לקדם את הנורמליזציה בין ישראל לסעודיה למרות הקיפאון בערוץ הישראלי פלסטיני.

ברקע ביקורו של הנשיא ביידן באזור יש עימות מחריף בין ישראל לאיראן וחששות כבדים של ישראל ומדינות המפרץ מהסכם הגרעין החדש של המעצמות עם איראן והתחזוקתה הצפויה של איראן בפרוייקט הטילים הבליסטיים והכטב"מים.

ביידן מגיע לסעודיה בגלל האינטרסים של ארצו בתחום האנרגיה אבל הוא יהיה חייב להתחשב בשותפות האסטרטגית עם סעודיה ובאינטרסים שלה.

המציאות כופה עליו להבין שהוא איננו יכול לזלזל במעמדה של סעודיה והוא חייב להעניק לה את הכבוד המגיע לה מכיוון שהיא גורם שעוזר ליציבות האזור כולו.

הנשיא  יצטרך "ליישר קו" עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ולהבהיר כי לא יפעל כדי למנוע ממנו להיבחר למלך סעודיה הבא.