עבור לתוכן העמוד
Menu

בחירת אלערורי: ניצחון לציר תומך איראן בחמאס

בכיר החמאס נבחר בבחירות הפנימיות בתנועה לתפקיד מנהיג חמאס בגדה • בחירתו של אלעארורי לתפקיד מסמלת את הניצחון של הציר התומך באיראן בתוך תנועת חמאס על הציר התומך בתנועת "האחים המוסלמים"

בכיר חמאס צאלח אלעארורי נבחר בימים האחרונים לתפקיד מנהיג חמאס בגדה. כך מסרו גורמים בחמאס לערוץ "אל-אקצא" של הארגון ב-2 ביולי. הבחירה נעשתה במסגרת תהליך הבחירות הפנימיות שהתחיל בחודש פברואר השנה ונמשך כמה חודשים.

ב-10 במרץ נבחר יחיא סינוואר לתפקיד מנהיג חמאס ברצועת עזה ואילו ב-17 באפריל נבחר ח'אלד משעל לתפקיד ראש חמאס בחו"ל במקומו של מאהר צאלח, בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק נבחר לתפקיד סגן ראש חמאס בחו"ל.

גורמים בחמאס מסרו כי בימים הקרובים אמורה מועצת השורא של הארגון להתכנס ולבחור את יו"ר הלשכה המדינית של הארגון –  המועמד המוביל הינו יו"ר הלשכה המדינית הנוכחי אסמעיל הניה.

 

הבחירות הפנימיות בחמאס נמשכו זמן רב ותוצאותיהן התעכבו בגלל הכנות לבחירות לפרלמנט והנשיאות, שבוטלו בסופו של דבר על ידי יו"ר הרש"פ, ובגלל מבצע "שומר החומות" ברצועת עזה.

בחירתו של צאלח אלעארורי למנהיג חמאס בגדה היא ניצחון נוסף של הציר בחמאס המזוהה עם איראן בראשות אסמעיל הניה שגבר על הציר המזוהה עם תנועת "האחים המוסלמים" בראשות ח'אלד משעל הנתמך על ידי קטאר וטורקיה.

צאלח אלערורי היה מעורב בשנה אחרונה,מטעם חמאס, בשיחות איסטנבול שבהן סיכם ביחד עם נציג פת"ח ג'בריל רג'וב על תהליך הבחירות לפרלמנט ולנשיאות,תהליך שסוכל בסופו של דבר ע"י יו"ר הרש"פ.

אלעארורי הינו תושב הכפר אלעארורה בגדה, הוא ריצה בכלא הישראלי עונש של 18 שנים על הקמת הזרוע הצבאית של חמאס בגדה, ב-2010 הוא שוחרר וגורש לסוריה. אחרי שתנועת חמאס עזבה את דמשק ועברה לדוחא בקטאר בעקבות התנגדות חמאס למלחמת האזרחים בסוריה, עבר אלעארורי להתגורר בטורקיה, משם הוא גורש בלחץ אמריקני –ישראלי ועבר לקטאר, אך גורש גם משם עד שהתמקם בלבנון בשכונת א-דאחיה בבירות סמוך למשרדי מנהיג חזבאללה חסן נצראללה.

פעילות הטרור של צאלח אלערורי

ערוץ הטלוויזיה “אלע’ד” דיווח ב-3 ביוני 2017 כי תנועת חמאס החליטה להיענות לדרישה של קטאר וכי צלאח אלעארורי, חבר הלשכה המדינית של חמאס, עזב את דוחא בירתה של קטאר למאלזיה.

אלעארורי נאלץ לעזוב את טורקיה ב-2016 בעקבות דרישת ישראל מהנשיא ארדואן לקראת חתימת הסכם הפיוס בין שתי המדינות לאחר שאל-עארורי הפעיל מהמשרד של חמאס באיסטנבול חוליות טרור של חמאס בגדה.

עפ”י גורמי הביטחון בישראל, אלעארורי הינו הגורם הבכיר בהנהגת חמאס האחראי על התשתית הצבאית של חמאס בגדה. הוא הפעיל את חוליית מחבלים שחטפה ורצחה את 3 הנערים הישראלים באזור חברון בקיץ 2014,  דבר שהביא בסופו של דבר למבצע "צוק איתן" ברצועת עזה, וגם את החולייה שרצחה את בני הזוג נעמה ואיתם הנקין ז”ל באזור שכם בפברואר 2015.

עפ”י גורמים פלסטינים, צאלח עאלעארורי עבד גם בתיאום עם בכיר חמאס מאזן פוקהא ששוחרר ב”עסקת שליט” ושחוסל ב-2017 בעיר עזה. תנועת חמאס טוענת כי הוא חוסל ע”י שלושה משתפי פעולה עם ישראל שנלכדו והוצאו להורג.

אלערורי בפגישה עם מזכ"ל החיזבאללה
אלערורי בפגישה עם מזכ"ל החיזבאללה

ממשל טראמפ נקט בקו קשוח מאוד נגד ארגון חמאס וצמרת הארגון. אחרי שב-31 בינואר 2018 הודיע הממשל כי הוא מדרג את מנהיג הארגון, אסמעיל הניה, ברשימת הטרור האמריקנית, הוא הודיע זמן קצר לאחר מכן כי הוא מדרג באותה רשימת פעילי הטרור גם את צאלח אלעארורי המשמש בתפקיד סגנו של אסמעיל הניה בלשכה המדינית של חמאס.

הסיבה העיקרית להחלטה האמריקנית היתה: צלאח אלעארורי הינו גם ראש הזרוע הצבאית של חמאס בגדה ואיש הקשר לאיראן ולחזבאללה.

עפ”י גורמים בחמאס קיימת יריבות קשה בינו לבין יחיא סינוואר שהינו מנהיג הארגון ברצועה וגם ראש הזרוע הצבאית שלה לצדו של מוחמד דף.

בארגון חמאס חששו בתקופת ממשל טראמפ כי צאלח אלעארורי יחוסל ע”י ארה”ב או ישראל, זאת במיוחד לאחר שהממשל הקציב סכום של 5 מיליון דולר לכל מי שיביא מידע על מקום הימצאו של צאלח אלעארורי ושל עוד 2 בכירים מארגון חזבאללה שאף הם הוכללו ברשימת הטרור.

בארגון חמאס חששו בתקופת ממשל טראמפ גם מהאפשרות שהמוסד הישראלי יחסל בכירים בהנהגת חמאס כמו צאלח אלעארורי.

לכן יצא מנהיג חמאס אסמעיל הניה ב-18 בנובמבר 2018 בהודעה הבאה:

” כל פגיעה בחייו של צאלח אלעארורי תשנה את המצב לחלוטין”.

אלערורי - רשימת המבוקשים של ארה"ב
אלערורי – רשימת המבוקשים של ארה"ב

שמו של צאלח אלעארורי מצטרף אל שמותיהם של בכירים אחרים מארגון חמאס, אסמעיל הניה, יחיא סינוואר, מוחמד דף, רוחי מושתהא, פתחי חמאד ועלי ע’נדור הכלולים ברשימת הטרור האמריקנית.

בכיר חמאס צאלח אלעארורי נע הרבה בעולם הערבי, הוא עסוק בנסיעות לקטאר, איראן, לבנון וטורקיה.

מהעיר איסטנבול הוא מכווין את פעילות הטרור בגדה באמצעות “מטה הגדה” שבו עובדים מחבלים שגורשו במסגרת “עסקת שליט”, והטורקים מעלימים עין מפעילותו.