עבור לתוכן העמוד
Menu

בהוראת איראן: הג'יהאד ביקש להקים בסיס קדמי בצפון השומרון

סיום מבצע "עלות השחר"  ברצועת עזה מאפשר לישראל להתמקד מחדש בצפון השומרון ולעקור ממנו את תשתית הטרור של ארגון הג'יהאד האסלאמי • בסאם א-סעדי שנעצר על ידי ישראל הינו דמות מרכזית במאמץ של איראן להקים, באמצעות הג'יהאד האסלאמי בסיס קדמי שלה לקראת פתיחת מלחמת התשה נגד ישראל

איראן וצפון השומרון: גורמים מדיניים בכירים בירושלים אומרים כי ישראל לא התחייבה, במסגרת הסכם הפסקת האש עם הג'יהאד האסלאמי, לשחרר ממעצר את  האסיר המנהלי, ח'ליל אלעוואוודה ואת בכיר ארגון הג'יהאד האסלאמי בסאם א-סעדי, שנעצר לאחרונה בג'נין ושמעצרו הביא בסופו של דבר למבצע "עלות השחר".

הצטרפו לטלגרם שלנו – לחץ כאן

בסאם א-סעדי הוא הדמות הבכירה ביותר של ארגון הג'יהאד האסלאמי בצפון השומרון, הוא מחזיק במידע ביטחוני חשוב מאוד שיעזור לשב"כ לחשוף את התשתית החשאית של הארגון בכל יהודה ושומרון ואת קשריה עם רצועת עזה וההנהגה בחו"ל, כולל דרכי התקשרות, מימון הפעילות והוצאת פיגועים נגד ישראל.

בעקבות מעצרם של בסאם א-סעדי ושל עוזרו, שהוא גם חתנו, יש התקדמות בחקירת השב"כ ונמשכים המעצרים של פעילי הגי'האד האסלאמי ברחבי הגדה.

עד כה נעצרו כ-40 פעילים של הארגון ובהם כמה בכירים באזור ג'נין כמו בסאם ד'יאב מכפר ראעי ונצר עמרו מכפר ענזא.

ראש החץ של איראן בצפון השומרון
ראש החץ של איראן בצפון השומרון

כמו כן חיסל ב-9 לאוגוסט כוח מיוחד של הימ"מ את איברהים אל-נבולסי ומחבל נוסף במסגרת פעילות ישראל נגד תאי הטרור באזור.

ישראל חייבת לנצל את ההצלחה שלה במבצע "עלות השחר" כדי לעקור את התשתית של ארגון הג'יהאד האסלאמי  מהשורש בשטחי יהודה ושומרון ובמיוחד בצפון השומרון.

במהלך השנה האחרונה פעל ארגון הג'יהאד האסלאמי, בהנחיית איראן, להקים שטח עצמאי בצפון השומרון שלא יהיה כפוף למרותה של הרש"פ, מעין בסיס קדמי של איראן.

גורמים ביטחוניים מסרו  כי השיח' בסאם א-סעדי הוביל את המהלך הזה באמצעות כספים שהוא קיבל מרצועת עזה לצורך רכישת אמצעי לחימה ומימון פיגועים.

ואכן בפועל, בעיר ג'נין, במחנה הפליטים שלה ובכפרים הסמוכים אליה יש כמה מאות מחבלים חמושים ואלפי כלי נשק וכמויות גדולות של תחמושת.

הג'יהאד האסלאמי הצליח לדחוק את הרש"פ לגמרי מאזור ג'נין, הוא הקים מסגרת חדשה שנקראת "גדוד ג'נין" שמאגדת בתוכה גם חמושים מארגונים נוספים כמו "גדודי חללי אלאקצא" של תנועת פת"ח ואף חמושים של ארגון חמאס.

"גדודי ג'נין"
"גדודי ג'נין"

המסגרת הזו החלה להתפשט לעבר אזורי שכם וטול כרם וביצעה פיגועי ירי נגד כוחות צה"ל והמתנחלים.

לא לחינם קיבלה הנהגת הג'יהאד האסלאמי את ההחלטה על ההסלמה מול ישראל בעקבות מעצרו של בסאם א-סעדי, ישראל הופתעה מהתגובה הזו מכיוון שהיא כנראה עדיין לא מודעת די הצורך לתפקיד החשוב שיש לו בתוכניות של הג'יהאד האסלאמי ושל איראן, הדברים יתבררו בוודאי בחקירתו.

מדובר בדמות כריזמטית ומרכזית מאוד בהיררכיה של הארגון, בסאם א-סעדי הוא מוותיקי הארגון, בתחילת שנות ה-90. הוא היה בין 400 המגורשים מחמאס והג'יהאד האסלמי למרג' א-זוהור שבלבנון ומכיר אישית את כל הנהגת הארגון ברצועת עזה ובחו"ל.

הוא נאסר ל- 15 שנים בכלא הישראלי ועבד בשקט "מתחת לרדאר" מביתו במחנה הפליטים ג'נין.

הפסקת האש עם הג'יהאד האסלאמי נותנת שוב לשב"כ הישראלי הזדמנות להתמקד בנעשה בצפון השומרון ולאסוף את המודיעין הדרוש לעקירת תשתית הטרור של הג'יהאד האסלאמי באזורי ג'נין ושכם.

הצלחת המאמץ הזה תאפשר לרש"פ לחדש את משילותה באזור ותחזק את הביטחון.

מנהיג הג'יהאד האיסלאמי נחאלה
מנהיג הג'יהאד האיסלאמי נחאלה

חשוב מאוד שישראל תנתק את הקשר של הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי בגדה עם הנהגת הארגון ברצועת עזה אשר התהדק מאוד מאז מבצע "שומר החומות", זוהי הסיבה שזיאד אלנח'אלה קרא להסלמה האחרונה בשם "איחוד הגזרות".

ארגון הג'יהאד האסלאמי צבר תאוצה במודעות הפלסטינית בעקבות הבריחה הנועזת של 6 האסירים הביטחוניים מכלא גלבוע ב-ספטמבר 2021.

הנהגת הג'יהאד האסלאמי הצליחה בשנה האחרונה לגייס חוליות טרור בג'נין, טול כרם ,שכם וטובאס.

על פי גורמים בארגון הטרור, המשימה של מנהיג הארגון זיאד אלנח'אלה היא לפתוח במלחמת התשה נגד ישראל בשטחי הגדה, נגד צה"ל ונגד המתנחלים.

זיאד אלנח'אלה שוהה כעת בטהראן ביחד עם אכרם אלעאג'ורי, ראש  הזרוע הצבאית של הארגון, הם מקיימים דיונים עם צמרת "משמרות המהפכה" כיצד לחזק את ארגון הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה ובשטחי הגדה.