עבור לתוכן העמוד
Menu

איראן תקיים בשטחה אירוע לזכר חללי “ציר ההתנגדות” וארגוני החסות שלה

כינוס הוקרה לזכר החללים של ארגוני החסות האיראנים ברחבי העולם • אורח הכבוד קאסם סלימאני

איראן צפויה לקיים בתחומה בסוף השבוע כינוס בינלאומי  ראשון מסוגו לזכרם של מה שהגדירה “ההרוגים האלמונים של איראן, ציר ההתנגדות ומשפחות החללים”. בין היחידות ששמן הוזכר הפאטמיון (אפגניסטאן), חידריון (עיראק), זינביון (פקיסטן), אנצראללה (החות’ים בתימן), חזבאללה (לבנון), ארגוני ההתנגדות השיעים בבחריין (פלוגות אלאשתר) וכן מספר ארגונים הפועלים בעיראק (כתאא’ב חזבאללה, חרכת אלנח’בה ואלחשד אלשעבי).[1]

איראן משלבת מתנדבים ושכירי חרב שיעים מקרב יחידות אלה בעיקר במערכה לביסוס אחיזתה בסוריה בהגנה על המקומות הקדושים שם (בעיקר קברה של סית זינב, בתו של עלי נכדתו של הנביא מחמד הקבורה באזור דמשק) כמו גם שימור משטרו של אסד. בבד בבד, משלבת איראן לוחמים מקרב כוחות אלה גם בפעילותה בדרום לבנון,  בעיראק ואף, באופן חשאי, בתימן בבחריין ובכמה ממדינות המפרץ ואפריקה.

תמונות מן האירוע:

האירוע אמור להתקיים (22 ו-23 אוגוסט).במחוז מזנדראן באיראן ואורח הכבוד בו הוא – מפקד כוח אלקדס של משמרות המהפכה, קאסם סלימאני, המרכז ומתאם את פעילותם של כל הארגונים באזורים השונים. בכינוס צפויים להשתתף מפקדי הבסיג’ ( זרוע המתנדבים של משמרות המהפכה) בסוריה וכן מפקדים בכירים במשמרות המהפכה של איראן. בכוונת איראן להפוך את הכינוס לאירוע שנתי שיתקיים של שנה במדינה אחרת מקרב ציר ההתנגדות[2].

[1] https://tinyurl.com/yjc-ir-fa-news-7037655

[2] https://tinyurl.com/ResFront2223

בשבוע שעבר פרסמנו באתר המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה על ביקור שקיים קאסם סולימאני, מפקד כוח “אל קודס” של משמרות המהפכה, עת ערך סדרת מפגשים בעיר משהאד עם משפחות ההרוגים האיראניים בסוריה. ביקורו של הגנרל את משפחת מחראבי זכה להד גדול בתקשורת המקומית בגלל פנייה של בתו של ההרוג ובשל סיפורו.

חסין מחראבי נהרג לפני כשנתיים בעיר חאלב בצפון סוריה והיה חלק מהכוחות המכונים “מגני חרם זינב”. הוא ניסה מספר פעמים להתקבל לכוחות האירנים הנשלחים לסוריה, אך לא צלח וזאת לאחר שמכר את רכבו על מנת לטוס ללבנון ומשם להגיע אל אזור סוריה והוא נאלץ לשוב לאיראן, מספרת בתו.

המכתב שהשאיר סולימנאי לבתו של ההרוג
המכתב שהשאיר סולימנאי לבתו של ההרוג

 

לאחר מכן הצליח במשימתו והוא צורף אל הכוחות האפגנים הנשלחים על ידי איראן (יחידת פאטמון) והוא מצא את מותו בקרב מול כוחות דעא”ש בעיר חאלב וקיבל את התארים “שאהיד אימא רזא – בשל מוצאו מהעיר משאהד) והכינוי השני – “שהאיד החיוכים” בגלל שנהג תמיד לחייך.

בתו של מחראבי ומשפחתה פגשו את סולימאני  והזמינו אותו אל ביתם. סולימאני קיבל את ההזמנה מיד, כך לדברי סוכנותה הידיעות ISNA.

סולימאני השאיר פתק לבתו של ההרוג, זינב (סולימאני בת עם שם דומה) בו כתב כי הוא אוהב את בנותיו של החלל וחתם בשם בדוד קאסים.