עבור לתוכן העמוד
Menu

איראן מתכננת לחזור אל תכנית החלל

ראש מכון המחקר של החלל במדינה הודיע כי איראן צפויה לשגר בקרוב מספר לוויינים חדשים אל החלל • עובדת על פיתוח יכולות נוספות

ראש מכון מחקר החלל של איראן, חוסיין סאמימי הודיע כי איראן תייצר בכוחות עצמה לווין תקשורת חדש תחת השם “ניהאד 1” והוא יתווסף ללוויין האיראני “פארס 1”. השניים צפויים להיות מוצגים בסוף השנה האזרחית האיראנית, ב-19 למרץ.

“כרגע, הייצור של “ניהאד 1”, לויין התקשורת הסתיים והוא כרגע בשלבים הסופיים לפיני שיגורו, ,אמר סאמימי בטהרן.

סאמימי הוסיף כי הייצור של “פארס 1” , לווין חישה, גם הוא יתבצע עד סוף השנה האזרחית.  עוד ציין כי תכנון המודל ההנדסי של מערכת ההנעה של לוויין טלקומוניקציה של “ניהאד 2” הושלם וגם ייצורו יחל בקרוב.

ישראל נגד יעדים איראניים בעיראק

ביולי האחרון, שר התקשורת מוחמד גוואד אזראי ג’רוהמי הודיע כי איראן מפתחת דור חדש של לוויינים  תחת השם “ניהאד” והם נמצאים בשלבי הניסויים האחרונים לפני שיגורם לחלל. “הלוויין יימסר למשרד ההגנה בשבוע או השבועיים הקרובים והם ישוגרו לחלל”, ציין אזארי ג’רהומי. הוא ציין כי הבעיות שהיו בשני השיגורים האחרונים שנכשלו נפתרו והביע את התקווה כי הלוויין “נהאיד” יכנס למסלולו. בינואר 2019 שוגר לחלל הלוויין “Payam ” גם הוא מייצור איראני מקומי במטרה לאסוף מידע סביבתי. בשל כשל טכני בשלב האחרון של השיגור הוא לא הצליח להגיע למסלולו.

ראש המרכז לחקר החלל האיראני, האדי ראזי, אמר כי איראן סיימה את פיתוחו של לוויין נוסף ועושה הכנות אחרונות לשיגורם של שניים נוספים לחלל. ראזי הוסיף כי ארצו תמשיך לפתח את תוכנית החלל שלה בניגוד להגבלות שהוטלו על ידי ארה”ב. רזאי אמר כי החוקרים האיראניים הכינו את הלוויינים על אף ההגבלות של ארצות הברית על רכישה של ציוד וטכנולוגיה. הוא הוסיף כי לאיראן תכנית רב שנתית לפיתוח החלל וכי הפיתוח המקומי נעשה עזרתם של 11 אוניברסיטאות ו-300 חברות פרטיות.

מורטזה באראי, ראש סוכנות החלל של איראן אמר מוקדם יותר החודש כי איראן הזמינה 5 נקודות למסלולי לווין מארגון הטלקומוניקציה הבינ”ל.