עבור לתוכן העמוד
Menu

איראן מזהירה את ישראל מפני כל הרפתקנות נגד טהראן

איראן מזהירה את ישראל מפני כל הרפתקנות נגד טהראן, והדגישה כי כל מהלך פרובוקטיבי של תל אביב יאיץ עוד יותר את “מחיקת המשטר הכובש”, .כך כתב שגריר איראן ונציגו הקבוע מאג’ד טכט רבנצ’י במכתב למזכ”ל האו”ם אנטוניו גוטרש. “איראן תתן מענה מוחץ לכל איום מצד המשטר הכובש”, וזאת בתגובה לדבריו של הרמטכ”ל כוכבי. הו א […]

איראן מזהירה את ישראל מפני כל הרפתקנות נגד טהראן, והדגישה כי כל מהלך פרובוקטיבי של תל אביב יאיץ עוד יותר את “מחיקת המשטר הכובש”, .כך כתב שגריר איראן ונציגו הקבוע מאג’ד טכט רבנצ’י במכתב למזכ”ל האו”ם אנטוניו גוטרש.

“איראן תתן מענה מוחץ לכל איום מצד המשטר הכובש”, וזאת בתגובה לדבריו של הרמטכ”ל כוכבי. הו א הוסיף כי כל צעד של המשטר הציוני יאיץ את ההרס שלו בסופו של דבר.

“לאחרונה המשטר הישראלי לא רק הגביר את דבריו הפרובוקטיביים והניציים נגד הרפובליקה האסלאמית של איראן, אלא גם מתכנן באופן פעיל לבצע את איומיו העוינים נגד איראן”, כתב טכט רבנצ’י.

בהתייחס לטענותיו של כוכבי בנוגע לתכנית הגרעין של איראן, הוא כתב: “בנוסף לתוכניות הנוכחיות שלהם נגד איראן, כוחות הצבא הישראלי מכינים גם תכניות מבצעיות לפיתוחן לשנה הבאה, מכיוון שתוכניות כאלה חייבות להיות ‘על השולחן’.”

“איומים כאלה מהווים הפרה בוטה של סעיף 2 באמנת האו”ם”, הוסיף טכט רבנצ’י.

הוא הדגיש כי “בהתחשב בתיעוד האפל והמביש מאוד של המשטר בתקיפת מדינות אזוריות, על מדינות העולם לתת מענה הולם למשטר הגוזל”.

“אנו שומרים לעצמנו את זכותנו הטבעית להגנה, וניתן מענה מכריע לכל איום או מהלך שגוי מצד המשטר הישראלי”, המשיך השליח.

“ברור לחלוטין שעל המשטר הישראלי לשאת באחריות מלאה למהלכיו הבלתי מרוסנים והלא נכונים”, הזהיר וקרא למועצת הביטחון להתמודד עם מדיניותה המייצבת של ישראל ומעשיה הנצים.

בסוף ינואר, היועץ הצבאי של המנהיג העליון של איראן ושר ההגנה האיראני לשעבר תא”ל חוסין דהקאן אמר כי ישראל אינה מעזה לירות ולו כדור אחד לעבר המדינה.

הישראלים “אפילו לא מעזים לירות כדור לעבר איראן היקרה”, כתב הגנרל דהקאן בעמוד הטוויטר שלו ביום רביעי 27 בינואר.

עם זאת הוא הזהיר את המשטר כי “משנתה של איראן היא הגנתית, אך מבוססת על ענישה חמורה כלפי התוקפים. אל תמהר להשמיד. ”

הדברים הללו מתחברים לדברי מפקד משמרות המהפכה, הגנרל חוסיין סלאמי, ב-8 לפברואר שאיים: “אנו מזהירים את המשטרים האנטי מהפכנים באזור, המשטר הציוני הוא ישות מקוללת שגדלה ומזהמת כל מדינה שבה היא נמצאת.החברות עם הציונים תביא אליכם רק אש. כמוסלמים, עליכם לא להראות כלפיהם דבר חוץ מאיבה. החברות המוגזמת עם הציונים תהיה נישואים אומללים עבורכם שישימו אתכם באש שבה ישרפו הציונים”, המשיך הגנרל. סלאמי קרא לעמים במדינות הללו להתקומם ואמר: “מוסלמים אמיתיים לא יכולים לקבל התנהגות כזו ממנהיגיהם”.

סלאמי פנה לארצות הברית והזהיר: “נכשלתם בניסיונכם להפעיל לחץ על העם האיראני. אל תחזרו למדיניות הכושלת שלכם ואמצו גישה חדשה להסתכל בה על איראן והעם האיראני. אנו התגברנו על הסנקציות והמצור שלכם והבסנו את אדריכליה”.

לשכת רוחאני מגיבה לדברי כוכבי

ב-27 לינואר לשכתו של נשיא איראן, חסן רוחאני, פרסמה תגובה לדברי הרמטכ”ל אביב כוכבי כי ישראל שומרת לעצמה את האופציה הצבאית נגד איראן ומכינה עצמה לכך.

ראש לשכת נשיא איראן, מחמוד ווזי, אמר כי דבריו של הרמטכ”ל של צבא ישראל, אביב כוכבי אתמול, בדבר גיבוש תוכניות חדשות להתמודד עם תוכנית הגרעין האיראנית כ”חסרי ערך “.

מנהל לשכת הנשיא האיראני הדגיש כי הצהרות אלה מגיעות במסגרת הלוחמה הפסיכולוגית שמנהלת ישראל, והוסיף כי איראן “לא תהסס להגן על ביטחוננו הלאומי מול כל איום.”

הפקיד הביע את נכונותו של הצבא האיראני ושל משמרות המהפכה להתמודד עם כל אתגר והסביר שטהרן אינה מתכוונת לתקוף שום מדינה, אך היא לא תהסס להגן על עצמה.
הוא המשיך, “לא נהסס להגן על ביטחוננו הלאומי מול כל איום.”

מנהל לשכת רוחאני הצהיר כי הממשל החדש בארה”ב הוא עצמאי וזה מפריע מאוד לישראל, וציין כי על תל אביב להבין כי עידן נשיא ארה”ב לשעבר דונלד טראמפ הסתיים והיא אינה יכולה עוד לכפות את רצונה על וושינגטון.
וואזי ציין כי מספר מדינות ערביות נושאות באחריות לניסיון למנוע מארצות הברית לחזור להסכם הגרעין ולהבין את איראן, והדגיש כי לישראל וערב הסעודית יש חשש בנושא זה.

הרמטכ"ל כוכבי ומפקד חיל האוויר // צילום עמית אגרונוב, אתר חיל האוויר
הרמטכ”ל כוכבי ומפקד חיל האוויר – איראן על הפרק?// צילום עמית אגרונוב, אתר חיל האוויר

נציג איראן באו”ם: “איראן שומרת לעצמה את הזכות להגיב לכל איום מצד ישראל”

כוכבי: אסור להגיע להסכם עם איראן

אתמול (שלישי) אמר כוכבי: “נכין תוכניות מבצעיות נגד איראן. אסור להגיע איתה להסכם, גם לא משופר…איראן זו בעיה אזורית ועולמית. מעל הכול אין ספק לאף אחד שאיראן שואפת להיות מדינת גרעין צבאי ולעשות בו שימוש. חזרה להסכם הגרעין מ-2015 או הסכם דומה עם מספר שיפורים היא דבר רע ולא נכון”.

כוכבי הוסיף כי חזרה להסכם שכזה “תאפשר בסופו או לפני סופו להעשיר כמויות ולפתח צנטריפוגות ויכולות הנשק עד כדי הסתערות לפצצה, הרובד האסטרטגי הוא חמור, כי הוא יציב איום בלתי נסבל לישראל וגרעון במזרח התיכון”.

הרמטכ”ל הזהיר: “ביום פקודה ייפלו הרבה טילים, ואנחנו עושים הכל כדי למנוע את זה, וזה לא יהיה פשוט”, ציין. הוא הדגיש: “מול האיום הזה אנחנו נעמיד תקיפה נרחבת ביותר בין אם בשטחים פתוחים של האויב או בנויים”.
הוא ציין כי אחד היתרונות האסטרטגיים של ישראל במצב שכזה – יכולות מודיעיניות: “בזכות מודיעין נתקוף מטרות צבאיות, תקיפה נרחבת שתאפשר לנו יתרון משמעותי. זאת הדרך היחידה לצמצם את איום הטילים על ישראל”.
“העובדה שאיראן לא מצליחה לשמור על עצמה כמדינה ריבונית מאפשרת לה לנסות להעביר אמל”ח לסוריה ולבנון”. אמר כוכבי והוסיף, “אפשר להגיד בזהירות שצמצמנו את יכולות האויבים שלנו להעביר אמל”ח”. לדבריו, “הכאוס שמתרחש בעיראק משפיע גם עלינו”, אך הוא לא פירט כיצד.

“מדינת ישראל וצה”ל מחזקים את הבריתות שלהם באופן קבוע. שיתוף הפעולה עם המעצמה והקשרים החזקים ביותר היא ארה”ב. זה שיתוף פעולה אסטרטגי יוצא מן הכלל. גם עם רוסיה – זה לא מובן מאליו – יש לנו הבנות ותיאום מבצעי. עם מצרים וירדן, השיתוף וההידוק של הקשרים הצבאיים רק הולכים ומתחזקים”, אמר.

הרמטכ”ל התייחס להסכמי אברהם ואמר: “הנורמליזציה מייצרת גל נגדי לאויבינו שעכשיו מבודדים עוד יותר. ברית אזורית חזקה. המבחן הוא מבחן ההגנה והביטחון. זהו גם המבחן הראשון שבו צריך לעמוד צה”ל. זו הייתה אחת השנים היציבות ביותר עם מיעוט נפגעים וחוסר יכולת של האויב לממש את תוכניותיו”.

כוכבי טען כי המצב האסטרטגי של ישראל נמצא במגמת שיפור. לדבריו, “אויבנו תופסים אותנו כמדינה עם יכולת מודיעינית גבוהה ואת עצמם כחדירים מבחינה זו”, וכן, “ישראל נתפסת כיוזמת, פעלתנית ומצליחה להגן על עצמה ועל גבולותיה”.