עבור לתוכן העמוד
Menu

איראן מודה: חצינו את רף העשרת האורניום

בכנס בכור בפורדו אמר דובר הסוכנות לאנרגיה אטומית כי למעשה איראן הפרה את ההסכם • "הקצב מהיר", אמר הדובר

דובר הסוכנות לאנרגיה אטומית של איראן, בהרוז קלאמוואנד, אומר היום (שלישי) כי איראן למעשה חצתה את גבול ה-300 ק”ג בהעשרה נמוכה שמותר לה להחזיק בו לפי הסכם הגרעין משנת  2015 וכי כרגע הוא עומד על 370 ק”ג.

“אנו מפיקים אורניום מעושר באיכות טובה והצלחנו לאגור כבר בין 60-70 ק”ג מעבר להגבלת ה-300. הקצב הוא מהיר”, הוא אמר את הדברים בשולי כנס במתקן בפורדו.

קלאמוואנד אמר בנוסף כי איראן אינה מחויבת להגבלה של 130 טון מים כבדים . “למרות שהייצוא של המים הכבדים שלנו אינו במספרים גדולים, אנו מגוונים את השווקים שלנו באירופה ומחוצה לה”.

ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית של איראן באותו טקס כי הכור בפרדו הוא הכור הפעיל ביותר באיראן והיא מבצעת זאת בשיתוף עם מדינות כגון רוסיה , ותחת מגבלות הסכם ה- JCPOA.

לדבריו המתקן בפורדו מצויד ב 1044 צנטריפוגות אשר יכולות להעשיר יותר אורניום אם יידרשו.

ביוני אמר קלאמוואנד במסיבת עיתונאים “כפי שעדכנתי בעבר  איראן הגבירה פי ארבע את ייצור האורניום בנתנז ובימים האחרונים בצעה הגברה נוספת.

מסיבת העיתונאים נערכה במסגרת מה שהגדירה איראן “חשיפת פרטים חשובים בנוגע לצעדים שנקטה איראן עד כה, בכל הקשור להשעיית כמה ממחויבויותיה במסגרת הסכם הגרעין שנחתם ב-2015 לאחר שארה”ב ביטלה אותו באופן חד צדדי בשנה שעברה”.

כמאלונדי הוסיף, כי “הספירה לאחור מ-10 כבר החלה ובעוד 10 ימים ה-27 יוני איראן תחרוג מהגבלת צבירת 300 ק”ג אורניום  ואף תגביר את הייצור באפן דרמטי”.

ההודעה האיראנית עולה בקנה אחד עם הצעד שנקטה לפני כחודש בה הודיע הנשיא רוחאני (8 מאי)   כי איראן תצבור אורניום מועשר ומים כבדים  בשטחה ולא תמכור אותו כפי שהתחייבה בהסכם הגרעין. איראן גם הקציבה  אז 60 יום לצדדים החתומים עדין על הסכם הגרעין  לעמוד בהתחייבויותיהם בנוגע לאינטרסים הכלכליים של איראן, בעיקר בכל הקשור למגזר האנרגיה והבנקאות. איראן הזהירה אז כי אם לא יעשו כן תמשיך טהראן לכרסם בהתחייבויותיה מהסכם הגרעין שלב אחר שלב ובכלל זאת בסוגיית העשרת האורניום.

כמאלונדי הוסיף, כי בכל הקשור  לאפשרות להעלות את אחוז ההעשרה מעבר ל 3.67% המותר לה על פי ההסכם, “קיימים שני תסריטים : אחד להעלות את העשרה עד  ל 5% ולהשתמש באורניום המועשר בכור הגרעיני בבושהר, או להעלות את דרגת ההעשרה ל 20% ולהשתמש בו בכור המחקר הגרעיני בטהראן”. כמאלונדי אמר גם, כי אם איראן לא תצליח למצוא בחודשיים וחצי הקרובים שווקים למכירת המים הכבדים היא תצבור בתקופה זו 130 טון.

הצעדים שנוקטת איראן הם חלק מאיומיה להפחית בהדרגה את מחויבויותיה להסכם הגרעין לאחר פרישתה של ארה”ב ממנו וכישלונה של אירופה עד כה להבטיח את היתרונות הכלכליים שהיו טמונים בו עבור איראן, בעקבות הטלתן מחדש של הסנקציות האמריקניות. איראן טוענת כי הצעדים שנקטה עד כה להפחית מהתחייבויותיה הם במסגרת זכויותיה על פי ההסכם וברגע שהצד השני יעמוד בהתחייבויותיו תשוב איראן למלא את התחייבויותיה מהם נסוגה (צבירת אורניום מועשר ומים כבדים מעבר למותר על פי ההסכם).

קלאמוואנד אמר כי הארגון האיראני לאנרגיה אטומית ממתין עתה לשלב השני של הצעדים לכרסם עוד את המחויבות האיראנית להסכם “לאירופה יש עדין זמן. אנו חיכינו שנה לאירופאים (עד השמונה במאי), שנה לאחר פרישת ארה”ב מההסכם) במסגרת הסבלנות אסטרטגית שלנו”. הוא הוסיף, כי סבלנותה של איראן הולכת ופוקעת נוכח הססנותה של אירופה בכל הקשור למילוי התחייבויותיה הכלכליות במסגרת הסכם הגרעין “אירופה אינה רוצה לעשות דבר או שפשוט אינה מסוגלת לעשות דבר”  [1].

האיומים האיראנים באים על רקע המשך המתיחות בין איראן למערכת הבינלאומית והאזורית על רקע תקיפת המכליות במפרץ ומוסיפים עוד נדבך למתיחות. איראן ממשיכה בצעדים זהירים בסוגיית הגרעין, אינה שוברת את הכלים ומותירה עדין מרחב תמרון למיצוי המהלכים הדיפלומטיים, שהגיעו לשיאן השבוע עם ביקור שה”ח הגרמני וראש ממשלת יפן בתחומה.

 

 

https://en.mehrnews.com/news/148829/Iran-s-enriched-uranium-stockpile-at-370kg-Kamalvandi