עבור לתוכן העמוד
Menu

איראן חוששת ממטוסי ה F-35

באיראן חוששים מאוד מיכולות החמקנות של מטוסי ארה"ב וישראל ופועלים להשיג רדאר שיכול לעקוב אחר הפעילות • כך דיווח העיתון "אל שארק אל אווסאט"

“אל שארק אל אווסאט” דיווח ב-1 לספטמבר כי איראן מבקשת זה זמן רב לשים את ידה על מערכות מכ”ם מתקדמות מתוצרת רוסיה על מנת שתוכל להתמודד מול מטוסי ה”אדיר” F-35.

כמה ימים לפני שהפעילה את תהליך ה snapback אמר שר ההגנה האיראני אמיר חתמי עם הגעתו למוסקבה כי השיחות עם הגורמים יתמקדו בעיקר בשיתוף פעולה בתחומי הטכנולוגיה הצבאית המתקדמת.

מקורות רוסים אמרו לאחרונה כי מערכת מכ”ם של Rezonans-NE מתוצרת רוסיה, שרכשה איראן כדי לזהות ולעקוב אחר מטוסי חמקן, זיהתה ועקבה אחר מטוסי F-35 אמריקאים סמוך לגבולות המדינה במהלך המתיחות בתחילת 2020 , לאחר חיסולו של הגנרל האיראני קאסם סלימאני.

מכ”מ ה- Rezonans-NE פעיל באיראן כבר כמה שנים, כך צוטט בסוכנותה ידיעות TASS המשנה למנכ”ל מרכז המחקר של Rezonans, אלכסנדר סטוצ’ילין.
“אנשי המכ”ם צפו במידע, כולל נתיבי טיסה של ה –- F-35, בבהירות, ובכך אישרו שהוא עוקב באופן מהימן אחר המטוסים. מסיבה זו, היריב לא ביצע פעולות התקפיות שעשויות לגרום למלחמה גדולה “, אמר סטוצ’ילין בשולי הפורום הצבאי-טכני הבינלאומי” .

הצהרותיו של הפקיד רוסיה סותרות את הספקות ביכולתו של חיל משמרות המהפכה האיראני (IRGC) לשלוט במערכת הרדאר.
דבר זה השתקף לטענת העיתון בתקרית הפלת המטוס האוקראיני במקביל להתקפה הבליסטית על בסיסים של ארה”ב בעיראק.

במסיבת העיתונאים הראשונה שלאחר התקרית אמר אמיר עלי חג’יזאדה, מפקד חיל האוויר והחלל של ה- IRGC, כי מערכות ההגנה האווירית בארצו הועמדו ל”רמת הכוננות הגבוהה ביותר “והוזעקו להתקפה אפשרית של טילי שיוט לפני תאונת המטוס.

הוא הוסיף כי לאחר מכן זיהה המפעיל את מה שגילתה מערכת ההגנה האווירית שלו כטיל שיוט נכנס במרחק של 19 ק”מ משם.
עם זאת, התובע הצבאי בטהרן, חולאם עבאס טורקי, אמר כי הפלת מטוס נוסעים אוקראיני באיראן נבעה מטעות אנוש.