עבור לתוכן העמוד
Menu

איראן: “הרי ירינו גם בראש וגם ברגל. לא היה רק ראש. פגענו גם ברגל! “

הולכים ונחשפים ממדי ההרג באיראן במהלך מהומות הדלק • גופות עשרות מהנרצחים נתגלו בנהרות, סכרים ויערות ברחבי המדינה. המשטר הפעיל תוכנית סדורה מראש לדיכוי מהיר ואלים של המהומות. לא יהסס לשוב ולפעול כך בעתיד

כחמישה שבועות מפרוץ המהומות ברחבי איראן, המשטר מסרב בתוקף לספק נתונים אמינים על מספר ההרוגים, הפצועים והעצורים וממשיך להתייחס בביטול ובוז לנתונים שפורסמו ע”י ארגוני זכויות האדם על מאות הרוגים, אלפי פצועים ועוד אלפי עצורים.

סאלמי: איראן תרדוף ותמצא נקמה נגד ישראל ארה"ב ובריטניה

ארגון אמנסטי דיווח כי מספר ההרוגים במהומות האחרונות עומד כעת על 304 הרוגים שאת זהותם הצליח לאמת. אך מספר ההרוגים ככל הנראה גבוה בהרבה , בנוסף להמשך המעצרים ועינוי העצורים.

סמנכ”ל הארגון אמר בריאיון לבי בי סי בפרסית כי חלק ניכר מהעצורים הם בגדר נעלמים שכן שמותיהם לא נרשמו באף אחד מרשויות המדינה או בתי המעצר. לפי הבי בי סי רק בשבוע הראשון של המהומות נעצרו מעל 23 אלף אזרחים, רובם ככולם צעירים עד 25 ואף נעצרו מאות ילדים. חלק מהעצורים שוחררו בערבויות כבדות, אך עדיין למעלה מ -8000 אזרחים מוחזקים בתנאים מחפירים בבתי המעצר מבלי שמשפחותיהם מודעות למקום המצאם ולגורלם.

מחמוד צאדקי, חבר בכיר בסיעת הרפורמיסטים בפרלמנט (מג’לס) של איראן חשף (ב-17.12) בריאיון לאתר “אמתדאד” כי הוא בישיבה שהתקיימה בדלתיים סגורות עם שר הפנים, עבד אלרצ’א רחמאני פזלי בנושא מספרם הרב של ההרוגים, שאלו אותו מדוע כוחות הביטחון הפועלים בחסות משרדו ירו ישירות בראש, בחזה ובפלג העליון של גופם של רוב המפגינים ולא עשו אבחנה בין המפגינים האלימים לבין יתר האזרחים אשר הביעו מחאה לגיטימית על העלייה הפתאומית של עד 300% במחירי הדלק?. לדברי חבר הפרלמנט, הוא ויתר הנציגים שנכחו בישיבה הסגורה “נדהמו” לשמוע מהשר העונה: “הרי ירינו גם בראש וגם ברגל. לא היה רק ראש. פגענו גם ברגל! ”

חבר הפרלמנט הדגיש כי “האדישות” ו”קור הרוח” של השר באמירות אלו, הותירו את הנוכחים בתדהמה. מחמוד צאדק’י הוסיף כי השר אמר להם שהמשטר גמר אומר להביא בכל דרך אפשרית לסיום ההפגנות כבר בתוך 48 שעות מתחילתן ולא לאפשר את התפשטותן שכן חש בסכנה אמיתית.

“למה חתכתם אותו לחצי ? “גם ירינו בו”

התבטאויותיו של שר הפנים של איראן עוררו גל תגובות סרקסטיות ברשתות החברתיות תחת ההשתג בפרסית של חלוקה צודקת של כדורים” (#توزیع_عادلانه_تیر) וכן מימים (memes) סרקסטים המציגים שאלות ותשובות עם השר למשל : השאלה : למה הרגתם יותר ממאה אנשים במאשהשהר Mahshahr)) ; התשובה הרגנו גם גם מאה אנשים במריואן (Mariwan) ובשהריאר Shahriar)) או שאלה : למה חתכתם אותו לחצי ? תשובה זה לא כך – גם ירינו בו ; שאלה : למה הרגתם את בנו הצעיר של פלומי. תשובה : הרגנו גם את ביתו הצעירה ; שאלה – מה קרה : תשובה : כן אדוני אנחנו קודם הורגים ואחר כך סוחרים בגופות ” ; שאלה : “מדוע הרגתם אנשים באופן גלוי ברחוב” תשובה: “לא כך הדבר – הרגנו גם בחשאי בעינויים אנשים בבתי כלא”.

גופות נוספות מתגלות ברחבי איראן

לצד הנתונים שנבדקו על ידי ארגוני זכויות אדם חשפו מספר מקורות , בפני כתבי בי בי סי בפרסית ורדיו פרדא, כי בנוסף למאות הנרצחים שהיו ידועים עד כה, נתגלו בימים האחרונים עוד גופות רבים של צעירים שנרצחו באחרונה באזורים הכורדים וגם באזורים של ערבים איראנים.

על פי המידע – רוב הצעירים שגופותיהם התגלו צפות בנהרות, סביב סכרים וביערות, היו בוגרי אוניברסיטאות כולל רופאים או סטודנטים שהתגוררו במעונות אוניברסיטאות של העיר אהואז במחוז חוזסטאן הערבי- אחד ממוקדי המחאה החריפים. בימה של העיר הכורדית מריוואן וובסכר העיקרי של העיר סננדג’ במחוז כורדסתאן התגלו מספר גופות של צעירים ירויים בפלג גופם העליון.

כמו כן, ביערות בפרברי העיר אהוואז התגלו גופותיהם של לפחות חמישה סטודנטים שעקבותיהם נעלמו בעת ההפגנות. בכל המקרים, קרובי הנרצחים בחו”ל אמרו לבי בי סי ורדיו פרדא כי יקיריהם נרצחו לאחר שעברו עינויים קשים לאחר מעצרם ולאחר מכן כוחות הביטחון זרקו את הגופות אל תוך הים או יערות. הורים ומשפחות הנרצחים המתגוררים בתוך איראן לא מתראיינים מתוך פחד ואיומי המשטר, אך חברים וקרובים שגרים במדינות אחרות חושפים את האמת. עדים ומקורות מקומיים סיפרו בין היתר לבי בי סי כי הצעירים שגופותיהם נמצאו בימים האחרונים, נורו בעיקרון בראש וצוואר וקיים חשש כי הוצאו להורג במשפטי בזק שדה . דיווחים על הזוועות מגבירים את החשש בקרב אלפי משפחות של העצורים הפוחדים מעינויים שיקיריהם עוברים במעצר ואף האפשרות שיוצאו להורג במשפטי בזק.

בשעה שכל אמצעי התקשורת בתוך איראן חוששים לפרסם ידיעות על המתרחש, רק אחד מאתרי החדשות של המשטר האיראני, “תאבנאכ”, העז להתייחס לריבוי “מותם המיסתורי” של הסטודנטים בעיר אהואז, מרכז המחוז חוזסתאן. לפי האתר לפחות עד כה התגלו 5 גופות של הסטודנטים אשר עקבותיהם נעלמו לפני חודש בימים המהומות . אוניברסיטאות הביעו “תנחומים” על מות הסטודנטים אך לא חשפו את הסיבה. בנוסף נמצאה לפחות גופת צעיר אחר בנהר קארון במחוז זה. בנוסף, נודע כי 4 נשים ש”אושפזו” במחלקת טיפול נמרץ בבית חולים ע”ש חמיני בעיר אהוואז מתו בבת אחת. אנשי העיר מאשימים את כוחות הביטחון בפרשה ואף העלו חשש כי הנשים כבר נרצחו בבתי מעצר והגופות הובאו ע”י כוחות הביטחון לבית החולים ונרשמו בשקריות שהיו מאושפזות לפני כן .

בינתיים, מסתבר כי מספר הנרצחים במחוז חוזסתאן גבוה יותר ממה שהיה ידוע עד כה. רוב הנרצחים היו צעירים כולל בני נוער אשר נורו ע”י כוחות הביטחון לאחר שהמפגינים ברחו אל תוך שדות קני הסוכר בעיר הנמל מאהשהר במטרה להסתיר את עצמם. תחקיר חדש של בי בי סי בפרסית מיום ב’ השבוע (16.12) מראה כי ייתכן שגופות של עוד עשרות או אף מאות מההרוגים נחטפו בידי כוחות הביטחון. התחקיר מצביע על כך כי כוחות הביטחון באמצעות מסוקים, טנקים ונשק חי אחר ירו ישירות על מאות אנשים לא רק בשדות קני הסוכר של האזור אלא בפועלים שהתבצרו בתוך מפעלים רבים ליד שדות קני הסוכר .

 


ימים לאחר פרוץ ההפגנות, המשטר החזיר חלק מהגופות למשפחות לאחר שהן חויבו לא לקיים אף טקס עבור יקיריהן, לא לחשוף את הסיבה למותם ולספר בשקר כי בנם מת בתאונת דרכים או שהתאבד בגלל שברון לב מאהבה נכזבת וכיו”ב. משפחות הנרצחים אף נאלצו לשלם סכומי עתק לשלטונות ובמספר מקרים בייחוד באזורים הכורדים שהמשטר השיעי שומר טינה כלפי הכורדים הסונים, המשפחות התבקשו בנוסף לסכומי כסף כבדים להביא עוגה לכוחות הביטחון אשר הרגו את יקיריהם עד שהגופות הוחזרו.

ג’ולאם חסין אסמאעילי דובר רשות השופטת של איראן  הגיב (בראיון לסוכנות איסנ”א ב-17.12) לגל הידיעות על מציאת גופות נרצחים חדשים בטבע כי הרשות בודקת כל מקרה של “מות מיסתורי”, אך לטענתו, “מאוד ייתכן כי האויבים רצחו את הנרצחים במטרה להכפיש את שמו של המשטר ולהראות שההרוגים היו רבים מעבר למספרים הידועים”. לטענתו “אויבים לא הניחו ממזימותיהם לאתגר את המשטר “. הדובר כינה את העצורים “בריונים” ושכירי חרב של הגרועים באויבי השלטון האסלאמי באיראן.

המשטר הוציא לפועל תוכנית מגירה לדיכוי מהיר של מהומות

ממדי ההרג ההולכים ונחשפים לאחרונה מקטעי דיווחים ברשתות מעידות כי המשטר האיראני נערך מבעוד מועד להתמודד עם הפגנות צפויות לא רק בהקשר של עליית מחירי הדלק, אלא כתוכנית פעלה להביא לסיומן המהיר של הפגנות נגד המשטר כדי למנוע את התפשטותן. על רקע זה, המשטר האיראני, הפיל את רשת האינטרנט ובחלון השמנים של “השקט התקשורתי” והוציא לפועל את תוכניתו האכזרית.

המשטר האיראני, שחש כי הסכנה לשרידותו גוברת נוכח המשך המשבר הכלכלי, לא יהסס להפעיל תוכנית דומה גם בעתיד במקרה ויעמוד במצב דומה. ח’אמנהאי כבר הורה לבסיג’, בדברים שנשא בפניהם (27 נוב’) להיערך לקראת חידוש המהומות ולאמץ טקטיקות חדשות לדיכוי מהיר של ההפגנות ולהגן על המשטר מפני “מזימות נגדו”. במסגרת זו פועל המשטר גם לשפר את רשת האינטרנט הפנימית שתאפשר לו ולתומכיו אמצעי תקשורת טובים בעוד המפגינים ינותקו מהרשת הבינלאומית.

מהומות יכולות לשוב ולפרוץ באיראן מכמה סיבות. הקצאת תקציבים גבוהים לכוחות הביטחון במסגרת התקציב הקרוב לקראת שנת העבודה האיראנית החדשה (20 מרץ 2020). רוחאני הגיש את התקציב ב-8 דצמבר למג’לס, ירידה הדרמטית צפויה בהכנסות מנפט של כמעט 25 מיליארד דולר, , שאמור לעבור עליו ולהעבירו למועצת שומרי החוקה לאישור. המג’לס צפוי להגדיר את נתח התקציב לכוחות לאכיפת החוק Law Enforcement Forces (LEF) ולבסיג’ האמונים על הכלתן המהירה של המהומות. שר ההגנה האיראני מחמד חתמי אמר לאחר שנפגש עם הועדה לביטחון לאומי ומדיניות של המג’לס כי תקציב ההגנה צפוי לעלות בשמונה אחוזים בשנה הבאה.

גורם נוסף העלול להביא לחידוש המהומות הן הבחירות הקרובות למג’לס בפברואר 2020 לאור האכזבה הגוברת של העם האיראני מהשיטה הפוליטית וממה שמסתמן כמעורבת גוברת של משמרות המהפכה (המפקד לשעבר ג’עפרי) בזירה הפוליטית וקריאתו לפסול מועמדים.

 ארשאד רחמאני, רופא כורדי צעיר שרק לפני מספר חודשים סיים את לימודיו. גופתו נמצאה בימה של העיר מריואן ירוי באזור צוואר. הוא ועוד עשרות הוצאו להורג במשפטי בזק שדה לאחר שעברו עינויי תופת במעצר עקב השתתפותם במהומות האחרונים. התמונה: רדיו פרדא
ארשאד רחמאני, רופא כורדי צעיר שרק לפני מספר חודשים סיים את לימודיו. גופתו נמצאה בימה של העיר מריואן ירוי באזור צוואר. הוא ועוד עשרות הוצאו להורג במשפטי בזק שדה לאחר שעברו עינויי תופת במעצר עקב השתתפותם במהומות האחרונים. התמונה: רדיו פרדא
ד"ר בורהאן מנצורניא, וטרינר כורדי מהעיר מריוואן שזה עתה סיים את לימודיו. הלך לבקר את אחיו בעיר כורדי אחר, קרמאנשאה, ושם נורה בראשו. בית חולים העיר לא ניתח אותו בגלל הוראת משמרות המהפכה כי מדובר "במפגין בריון". בית חולים אחר קיבל אותו וניתח אותו למחרת שכבר היה ברור כי הוא ימות. משפחתו נאלצה לשלם סכום עתק ואף לתת עוגה לכוחות הביטחון כדי לקבל את גופת הבן. התמונה: IranIntl.com
ד”ר בורהאן מנצורניא, וטרינר כורדי מהעיר מריוואן, איראן  שזה עתה סיים את לימודיו. הלך לבקר את אחיו בעיר כורדי אחר, קרמאנשאה, ושם נורה בראשו. בית חולים העיר לא ניתח אותו בגלל הוראת משמרות המהפכה כי מדובר “במפגין בריון”. בית חולים אחר קיבל אותו וניתח אותו למחרת שכבר היה ברור כי הוא ימות. משפחתו נאלצה לשלם סכום עתק ואף לתת עוגה לכוחות הביטחון כדי לקבל את גופת הבן. התמונה: IranIntl.com

 

גולנאר צמצאמי, בת 34, עובדת מעבדה רפואית ליד טהראן ואמא חד הורית לילד בן 8, נרצחה מכדור על ראשו. הכדור נורה ע"י צלף מכוחות הביטחון אשר ירה ללא אבחנה מעל גג בניין ממשלתי. היא וחבריה לעבודה חיכו למונית כדי לחזור הביתה ביום השני של המהומות. ילדים בבית ספר הראו לבן את הסרטונים של הרגעים האחרונים של חי האם עם ראש פתוח מדמם ברחוב. התמונה: IranWire
גולנאר צמצאמי, בת 34, עובדת מעבדה רפואית ליד טהראן, איראן  ואמא חד הורית לילד בן 8, נרצחה מכדור על ראשו. הכדור נורה ע”י צלף מכוחות הביטחון אשר ירה ללא אבחנה מעל גג בניין ממשלתי. היא וחבריה לעבודה חיכו למונית כדי לחזור הביתה ביום השני של המהומות. ילדים בבית ספר הראו לבן את הסרטונים של הרגעים האחרונים של חי האם עם ראש פתוח מדמם ברחוב. התמונה: IranWire

 

https://www.dw.com/fa-ir/%D9%85%D8%AD%D9%85%D9%88%D8%AF-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%82%DB%8C-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DB%8C%D9%85-%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D8%B1-%D8%B4%D9%84%DB%8C%DA%A9-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%DA%AF%D9%81%D8%AA%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D9%87%D9%85-%D8%B2%D8%AF%D9%87%D8%A7%D9%86%D8%AF/a-51702451

[1] https://twitter.com/lhak1368/status/1206896719318986754

[1] https://twitter.com/dimosevom/status/1207249457072549888

[1] https://twitter.com/FarbodShinadze/status/1207296702841053189

[1] https://twitter.com/hiwa_ser/status/1207007480653451264

https://www.bbc.com/persian/iran-50817346

[1] https://www.radiofarda.com/a/iran_protests_killed_ershad_rahmani_aban/30328894.html

[1] https://www.tabnak.ir/fa/news/944698/%D9%85%D8%B1%DA%AF-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%88%DA%A9-%D8%AF%D9%88-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%AC%D9%88%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B2-%D9%88-%D9%85%D8%AE%D9%84%D9%88%D8%B7%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%DA%A9%D8%B0%DB%8C%D8%A8-%D9%88-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%AF-%D9%88-%D8%AA%D8%B3%D9%84%DB%8C%D8%AA

[1] https://www.radiofarda.com/a/iran-protesters-dead-bodies-in-rivers/30329999.html

[1] https://www.youtube.com/watch?v=N36tbWSxgR8