עבור לתוכן העמוד
Menu

איחוד האמירויות: תנועת האח"ס – ארגון טרור

איחוד האמרויות מצטרפת לסעודיה ומכרכיזה על תנועת האחים המוסלמים כארגון טרור • ממליצה למוסלמים לא להתקרב אליה

מועצת הפתווה של איחוד האמירויות הערביות הודיעה ביום שני כי תנועת ,"האחים המוסלמים" הינה ארגון טרור והמליצה למוסלמים להתרחק ממנה, כך דווח בעיתון "אל שארק אל אווסאט".
קריאה זו מצטרפת להחלטתה של ערב הסעודית לסווג את התנועה כארגון טרור.

המלהך בהובלתו של שיח 'עבדאללה בן בייה, יו"ר מועצת פתווה באיחוד האמירויות הערביות., נעשה במהלך ועידה בוידאו.

בפגישה סקרו את הצהרת מועצת המלומדים הבכירים בסעודיה, המאשרת כי השריעה מקדמת אחדות ומזהירה מפני קבוצות חלוקה ומתנגדים.

"מועצת פתווה של איחוד האמירויות הערביות הכריזה על תמיכתה המלאה בהצהרת מועצת המלומדים הבכירים, המהדהדת את ההכרזות הקודמות של ממשלות איחוד האמירויות הערביות וסעודיה הרואות את "האחים המוסלמים" כארגון טרור, בשל תמיכתה בקבוצות קיצוניות אלימות, סכסוכים עם מנהיגות ואי ציות ".

המועצה קראה לכל המוסלמים להוקיע את הפילוגים ולהימנע מתמיכה, הזדהות והצטרפות לארגונים שמטרתם לעורר פילוגים, סכסוכים ושפיכות דמים.

היא חזרה והדגישה כי "לא מותר להתחייב לאיש מלבד השליט", ואמרה שהקהילה צריכה לגלות "כבוד ומחויבות" למנהיגים.

בפגישה נדונו עוד מספר הצעות ויוזמות מעניינות לשנה הבאה.

 

ההחלטה הסעודית 

ב-19 לנובמבר פרסם חוקר המרכז יוני בן מנחם כי מועצת חכמי הדת הבכירים של סעודיה, שהיא ארגון דתי ממשלתי, פירסמה ב-11 בנובמבר הודעה נגד תנועת “האחים המוסלמים” והכריזה עליה כ”תנועת טרור”.

בהודעה נאמר כי “תנועת האחים המוסלמים היא תנועת טרור שאיננה מייצגת את דת האיסלאם אלא משרתת מטרות פוליטיות שנוגדות את דת האיסלאם, היא מסתתרת מאחורי הדת ונוקטת בדרכי פירוד, הסתה למלחמת אחים, אלימות וטרור”.

השר הסעודי לעניינים אסלאמיים, עבד א-לטיף א-שיח’ קרא בסוף השבוע שעבר ליחד את דרשת יום השישי במסגדים בממלכה להודעה הזו של מועצת חכמי הדת הבכירים של סעודיה.
ההודעה של מועצת חכמי הדת הסעודית והגיבוי שהיא קיבלה מממשלת סעודיה עוררו הדים רבים בעולם הערבי והאסלאמי.

 

תנועת “האחים המוסלמים” פירסמה בתגובה הודעה שמכחישה את ההאשמות בהודעה של מועצת חכמי הדת הבכירים בסעודיה שבה נאמר כי היא רחוקה לגמרי מאלימות ומטרור וכי היא הייתה תמיד קרבן לאלימות וטרור של המשטרים הדיקטטורים.

אין זה סוד, בעולם הערבי והאסלאמי, כי ארגוני הטרור האסלאמי הקיצוני הסוני, כמו אל-קאעדה ודאע”ש יצאו מרחמה של תנועת “האחים המוסלמים”.
מנהיג “האחים המוסלמים” השיח’ יוסף אלקרדאווי, התפאר כמה פעמים כי השיח’ אוסאמה בן לאדן שייסד את ארגון אל-קאעדה היה תלמידו.
עיתוי ההודעה הסעודית על תנועת “האחים המוסלמים” קשור להתפתחויות האזוריות והבינלאומיות.

בית המלוכה הסעודי מודאג מההתעוררות של הטרור האסלאמי הקיצוני כפי שבא לדי ביטוי בהתקפות הטרור האחרונות בצרפת ובאוסטריה.
גם סעודיה עצמה חוותה בשבועות אחרונים התקפות טרור, ב-29 באוקטובר תקף מוסלמי קיצוני בסכין מאבטח בקונסוליה הצרפתית בעיר ג’דה ואילו ב-11 בנובמבר התפוצץ מטען חבלה בבית עלמין בג’דה בעת טקס שאירגנה שגרירות צרפת לזכר הרוגי מלחמת העולם הראשונה, בפיצוץ נפצעו 4 בני אדם.

הסעודים מודאגים מאוד מההצהרות של נשיא טורקיה ארדואן נגד נשיא צרפת מקרון על רקע התבטאויותיו בעניין חופש הביטוי לאחר הרצח האכזרי של המורה הצרפתי שהציג בפני תלמידין קריקטורות של הנביא מוחמד.

הסעודים מעריכים כי הנשיא ארדואן, הרואה עצמו כמנהיג המוביל של תנועת “האחים המוסלמים” העולמית, מנסה לבנות את מעמדו הדתי באמצעות הסתה נגד הנשיא מקרון ונגד צרפת, הקריאה שלו למוסלמים להחרים מוצרים מתוצרת צרפת רק מגבירה את הקיצוניות וגוררת אחריה מעשי נקם וטרור.
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן רוצה לשדר למדינות אירופה ולארה”ב כי סעודיה היא מדינה אסלאמית מתונה הנלחמת בטרור הקיצוני של “האחים המוסלמים” בדיוק כמו מצרים בראשותו של עבד אלפתאח א-סיסי.

ברשתות החברתיות בעולם הערבי האשימו את בית המלוכה הסעודי כי הוא נקם בתנועת “באחים המוסלמים” לאחר שבהתבטאויות פעיליה ברשתות החברתיות היו קריאות שמחה על ניצחונו של ג’ו ביידן בבחירות בארה”ב והבעת תקווה כי הוא ילמד לקח את בית המלוכה הסעודי על הפרת זכויות האדם בממלכה ורצח העיתונאי הסעודי ג’מאל חאשוקג’י.
אין ספק שהמהלך הסעודי כלפי תנועת “האחים המוסלמים יתקבל בברכה במערב. משרד החוץ הישראלי כבר בירך עליו ברשת הטוויטר בשפה הערבית.

למוחמד בן סלמאן יש אינטרס לשפר את תדמיתו בעקבות פרשת רצח חאשוקג’י, הוא מנסה להציג את עצמו כמוסלמי מתון הנלחם באסלאם הקיצוני, יש לו חשבון ארוך עם תנועת ” האחים המוסלמים” המנסה להפיל את שלטון בית המלוכה הסעודי, כבר במרץ 2018 כינה מוחמד בן סלמאן את תנועת “האחים המוסלמים” כ “חממה לטרוריסטים” ובראיון לרשת הטלוויזיה CBS הוא הבטיח “לעקור את פעילי “האחים המוסלמים” מבתי הספר בסעודיה בתוך זמן קצר”.

בן סלמאן הגביר בשנים האחרונות את הלחץ על האיסלאם הרדיקלי וגורמי הביטחון של סעודיה עצרו מאות שיח’ים ומטיפים שמזוהים עם רעיונות “האחים המוסלמים”, הוא מוביל קו של התמתנות ומלחמה בקיצוניות האסלאמית, הוא חושש מאוד מהחבירה בין גורמי הטרור הסוני הקיצוני לאיראן השיעית, ראה חיסולו בטהרן של מספר שתיים באלקאעדה אבו מוחמד אלמצרי כפי שחשף עיתון “ניו יורק טיימס” בסוף השבוע שעבר.