עבור לתוכן העמוד
Menu

סעודיה נגד האסלאם הקיצוני

מועצת אנשי הדת הבכירים בסעודיה הכריזה על תנועת "האחים המוסלמים" כ"תנועת טרור" וזכתה לגיבוי ממשלת סעודיה • יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן חושש מהתגברות הטרור האסלאמי הקיצוני ומנסה לשדר למדינות העולם כי סעודיה נלחמת בנחישות בטרור

בסעודיה עדיין מתנהל משפטם של כ-60 פעילים של חמאס שנעצרו בממלכה לפני יותר משנה ובראשם ד"ר מוחמד אלחודארי, מי שהיה ראש המשרד של חמאס בריאד, הנאשמים בהלבנת והברחת כספים עבור הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה.

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן דחה את כל הלחצים ומאמצי התיווך שהפעילה תנועת חמאס כדי לשחררם, באמצעות מדינות מוסלמיות בולטות כמו פקיסטאן ואינדונזיה, והוא נחוש להראות לארה"ב ולישראל כי ארצו נלחמת בטרור האסלאמי הקיצוני.

עכשיו יוצאת סעודיה שוב נגד תנועת "האחים המוסלמים", תנועת האם של חמאס לאחר שכבר ב-2014 הוא סווגה בסעודיה, ביחד עם עוד 8 ארגונים, כ"ארגון טרור".

ההודעה נגד ה"אחים המוסלמים"
ההודעה נגד ה"אחים המוסלמים"

מועצת חכמי הדת הבכירים של סעודיה, שהיא ארגון דתי ממשלתי, פירסמה ב-11 בנובמבר הודעה נגד תנועת "האחים המוסלמים" והכריזה עליה כ"תנועת טרור".

בהודעה נאמר כי "תנועת האחים המוסלמים היא תנועת טרור שאיננה מייצגת את דת האיסלאם אלא משרתת מטרות פוליטיות שנוגדות את דת האיסלאם, היא מסתתרת מאחורי הדת ונוקטת בדרכי פירוד, הסתה למלחמת אחים, אלימות וטרור".

השר הסעודי לעניינים אסלאמיים, עבד א-לטיף א-שיח' קרא בסוף השבוע שעבר ליחד את דרשת יום השישי במסגדים בממלכה להודעה הזו של מועצת חכמי הדת הבכירים של סעודיה.

ההודעה של מועצת חכמי הדת הסעודית והגיבוי שהיא קיבלה מממשלת סעודיה עוררו הדים רבים בעולם הערבי והאסלאמי.

תנועת "האחים המוסלמים" פירסמה בתגובה הודעה שמכחישה את ההאשמות בהודעה של מועצת חכמי הדת הבכירים בסעודיה שבה נאמר כי היא רחוקה לגמרי מאלימות ומטרור וכי היא הייתה תמיד קרבן לאלימות וטרור של המשטרים הדיקטטורים.

אין זה סוד, בעולם הערבי והאסלאמי, כי ארגוני הטרור האסלאמי הקיצוני הסוני, כמו אל-קאעדה ודאע"ש יצאו מרחמה של תנועת "האחים המוסלמים".

מנהיג "האחים המוסלמים" השיח' יוסף אלקרדאווי, התפאר כמה פעמים כי השיח' אוסאמה בן לאדן שייסד את ארגון אל-קאעדה היה תלמידו.

עיתוי ההודעה הסעודית על תנועת "האחים המוסלמים" קשור להתפתחויות האזוריות והבינלאומיות.

בית המלוכה הסעודי מודאג מההתעוררות של הטרור האסלאמי הקיצוני כפי שבא לדי ביטוי בהתקפות הטרור האחרונות בצרפת ובאוסטריה.

גם סעודיה עצמה חוותה בשבועות אחרונים התקפות טרור, ב-29 באוקטובר תקף מוסלמי קיצוני בסכין מאבטח בקונסוליה הצרפתית בעיר ג'דה ואילו ב-11 בנובמבר התפוצץ מטען חבלה בבית עלמין בג'דה בעת טקס שאירגנה שגרירות צרפת לזכר הרוגי מלחמת העולם הראשונה, בפיצוץ נפצעו 4 בני אדם.

הסעודים מודאגים מאוד מההצהרות של נשיא טורקיה ארדואן נגד נשיא צרפת מקרון על רקע התבטאויותיו בעניין חופש הביטוי לאחר הרצח האכזרי של המורה הצרפתי שהציג בפני תלמידין קריקטורות של הנביא מוחמד.

הסעודים מעריכים כי הנשיא ארדואן, הרואה עצמו כמנהיג המוביל של תנועת "האחים המוסלמים" העולמית, מנסה לבנות את מעמדו הדתי באמצעות הסתה נגד הנשיא מקרון ונגד צרפת, הקריאה שלו למוסלמים להחרים מוצרים מתוצרת צרפת רק מגבירה את הקיצוניות וגוררת אחריה מעשי נקם וטרור.

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן רוצה לשדר למדינות אירופה ולארה"ב כי סעודיה היא מדינה אסלאמית מתונה הנלחמת בטרור הקיצוני של "האחים המוסלמים" בדיוק כמו מצרים בראשותו של עבד אלפתאח א-סיסי.

ד"ר מוחמד אלחודארי
ד"ר מוחמד אלחודארי

ברשתות החברתיות בעולם הערבי האשימו את בית המלוכה הסעודי כי הוא נקם בתנועת "באחים המוסלמים" לאחר שבהתבטאויות פעיליה ברשתות החברתיות היו קריאות שמחה על ניצחונו של ג'ו ביידן בבחירות בארה"ב והבעת תקווה כי הוא ילמד לקח את בית המלוכה הסעודי על הפרת זכויות האדם בממלכה ורצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י.

אין ספק שהמהלך הסעודי כלפי תנועת "האחים המוסלמים יתקבל בברכה במערב. משרד החוץ הישראלי כבר בירך עליו ברשת הטוויטר בשפה הערבית.

 

למוחמד בן סלמאן יש אינטרס לשפר את תדמיתו בעקבות פרשת רצח חאשוקג'י, הוא מנסה להציג את עצמו כמוסלמי מתון הנלחם באסלאם הקיצוני, יש לו חשבון ארוך עם תנועת " האחים המוסלמים" המנסה להפיל את שלטון בית המלוכה הסעודי, כבר במרץ 2018 כינה מוחמד בן סלמאן את תנועת "האחים המוסלמים" כ "חממה לטרוריסטים" ובראיון לרשת הטלוויזיה CBS הוא הבטיח "לעקור את פעילי "האחים המוסלמים" מבתי הספר בסעודיה בתוך זמן קצר".

בן סלמאן הגביר בשנים האחרונות את הלחץ על האיסלאם הרדיקלי וגורמי הביטחון של סעודיה עצרו מאות שיח'ים ומטיפים שמזוהים עם רעיונות "האחים המוסלמים", הוא מוביל קו של התמתנות ומלחמה בקיצוניות האסלאמית, הוא חושש מאוד מהחבירה בין גורמי הטרור הסוני הקיצוני לאיראן השיעית, ראה חיסולו בטהרן של מספר שתיים באלקאעדה אבו מוחמד אלמצרי כפי שחשף עיתון "ניו יורק טיימס" בסוף השבוע שעבר.