עבור לתוכן העמוד
Menu

האם מחמוד עבאס עדיין "פרטנר"?

נכון לעכשיו, מעשיו של מחמוד עבאס חמורים מאוד, אך הוא עדיין שומר את הדרך חזרה. הוא לא שבר באופן סופי את הכלים עם ישראל ולא חצה את הרוביקון לעבר עימות צבאי ומדיני עם ישראל

יחסי ישראל והרשות הפלסטינית נמצאים בשפל חסר תקדים על רקע האירועים בירושלים ובהר הבית. לראשונה מאז שהוא בתפקידו כיו"ר הרשות הפלסטינית החליט מחמוד עבאס על הקפאת שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל שהוא חלק חשוב בהסכמי אוסלו.

לפני כשנה וחצי העביר מחמוד עבאס החלטה דומה במועצה המרכזית של אש"פ אולם מנע את יישומה בשטח והיא נשארה בבחינת דיו על הנייר. גורמים בכירים בפת"ח וברשות הפלסטינית טוענים כי הפעם החלטתו של יו"ר הרשות הפלסטינית מיושמת בשטח והתיאום הביטחוני עם ישראל הוקפא.

זאת ועוד, בתום ישיבה של ההנהגה הפלסטינית ברמאללה הודיעה הרשות הפלסטינית כי היא מאמצת את הדרישה מישראל להחזיר את המצב לקדמותו באזור הר הבית ובתוכו למה שהיה עד לפני ה-14 ביולי, דהיינו, ביטול כל צעדי הביטחון החדשים בשטח שנקטה משטרת ישראל בעקבות הפיגוע בשער האריות בעיר העתיקה שבו נרצחו שני שוטרים ישראלים.

עוד נמסר מפי גורמים בכירים בפת"ח כי מחמוד עבאס הורה להתחיל בהכנות לפנות לבית הדין הפלילי הבינלאומי בעניין ההתנחלויות ולהצטרפות "מדינת פלסטין" ל 28 ארגונים בינלאומיים. ההנהגה הפלסטינית גם החליטה כי היא תומכת במאבק העממי של תושבי מזרח ירושלים וקראה לפלסטינים להגיע לירושלים ביום שישי הקרוב ולהפגין מול מחסומי המשטרה וצה"ל. למעשה, מחמוד עבאס החליט  שלא למנוע ממפגינים פלסטינים להגיע למחסומי צה"ל בגדה ולהתעמת עם החיילים, דבר שהוא הקפיד לעשות בעבר במסגרת התיאום הביטחוני עם ישראל.

מחמוד עבאס גייס גם את כל ראשי התנזים של פת"ח להפגנות ביום שישי ואלה הודיעו כי יחסמו את כל דרכי הגישה להתנחלויות ביום שישי. ההחלטות שקיבל מחמוד עבאס הן חמורות מבחינתה  של ישראל, השאלה הנשאלת היא עד כמה, האם מחמוד עבאס קיבל החלטות טקטיות בגלל המצוקה הפוליטית הפנים פלסטינית שאליה הוא נקלע או שמדובר בהחלטה אסטרטגית "לשבור את הכלים" מול ישראל?

יש לשים לכמה דברים בהחלטותיו של עבאס, הוא לא הודיע על ביטול הסכמי אוסלו ולא כינס את מוסדות אש"פ כדי להעביר החלטה כזו. בינתיים גם ההסכם הכלכלי המכונה "הסכם פאריז" שהינו חלק בלתי נפרד מהסכמי אוסלו נמשך כרגיל.

בשטח עצמו, לא קיימת עד לרגע זה מתיחות בין כוחות צה"ל בגדה לבין מנגנוני הביטחון הפלסטינים. הרשות הפלסטינית הקפידה להבהיר כי מחמוד עבאס לא הנחה את פעילי פת"ח בשטח לקיים עימותים אלימים עם חיילי צה"ל אלא "התנגדות עממית".

המשבר הנוכחי ביחסי ישראל והרשות הפלסטינית הוא על רקע הנעשה בהר הבית, אולם אם נשווה אותו למשבר דומה עם הרשות הפלסטינית על רקע אירוע אחר הקשור להר הבית המכונה "משבר מנהרת הכותל" בספטמבר, 1996, נראה כי המצב שונה לחלוטין. בזמנו קרא יאסר ערפאת, שהיה יו"ר הרשות, לפלסטינים להגיב באלימות נגד ישראל ונתן "אור ירוק" למשטרה הפלסטינית לפתוח באש לעבר חיילי צה"ל, דבר שהוביל לעימות מזויין שתוצאתו הייתה מותם של 17 חיילי צה"ל וכ-100 פלסטינים.

לכן, יש חשיבות גדולה למה שצפוי לקרות בשטחי הגדה ביום שישי הקרוב. האם הרשות הפלסטינית תסתפק במתן אישור למפגינים להתקרב למחסומי צה"ל ולהתעמת עם החיילים, או שהשוטרים הפלסטינים ישתתפו גם הם בעימותים עם חיילי צה"ל, תוך שימוש בנשק חם. כרגע אין שום אינדיקציה מודיעינית לכך, אך צה"ל נערך לכל האפשרויות.

השתיקה של ההנהגה הישראלית בנושא צעדיו האחרונים של מחמוד עבאס והעובדה שהיא נמנעת מלתקוף אותו הופכת אותו לחשוד בעיני הפלגים הפלסטינים האחרים המעריכים כי מדובר בהצגה גדולה של מחמוד עבאס שנועדה להמשך הישרדותו הפוליטית. להערכתם, ישראל שותפה להצגה הזו ושיתוף הפעולה הביטחוני בין הרשות הפלסטינית לישראל נמשך בחשאי.

למרות הודעתו של מחמוד עבאס על הקפאת שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל, ממשיכים בכירי הרשות הפלסטינית לנוע בחופשיות מהשטחים לישראל ולחו"ל תוך שימוש בתעודות ה"אח"מ" שהעניקה להם ישראל בהתאם להסכם שיתוף הפעולה הביטחוני.

מחמוד עבאס נמצא במאבק עם תנועת חמאס על דעת הקהל הפלסטינית בשאלה מי יוביל את המחאה נגד ישראל בעניין ירושלים והר הבית,עם זאת, למרות מה שקורה בהר הבית ובמזרח ירושלים, מחמוד עבאס נמנע מלהתפייס עם תנועת חמאס ולהתאחד עמה למאבק נגד ישראל.

הפיצול בין הגדה לרצועה נמשך ומחמוד עבאס לא ביטל את הסנקציות שנקט נגד רצועת עזה כמו, הקיצוץ במשכורות, הפסקת העברת תרופות לרצועה,הוצאת פקידים לפנסיה מוקדמת בכפיה ועוד. גם ההצהרות על כוונה לפנות לבית הדין הבינלאומי הפלילי ולהצטרף ל-28 ארגונים בינלאומיים הן בגדר מילים בלבד. בכירים ברשות הפלסטינית אמרו כי הדבר יקרה בתוך כמה שעות אולם, בינתיים לא קרה שום דבר.

חסן עצפור, לשעבר שר ברשות הפלסטינית וממקורביו של מוחמד דחלאן, טוען כי "הכל דיבורים" וכי איומיו של מחמוד עבאס הינם איומי סרק בלבד. בראיון שהעניק ב-26 ביולי לעיתון המצרי "אל-יום א-אסבע", קרא עצפור למחמוד עבאס להפסיק לדבר ולנקוט שורה של צעדים מעשיים, שיראו כי הוא תומך ב"התנגדות העממית במזרח ירושלים". הוא דרש מיו"ר הרשות להקים מפקדה משותפת עם כל הפלגים בירושלים, כדי להתמודד עם צעדי ישראל ולדרוש כינוס דחוף של ועידת הפסגה הערבית בעניין ירושלים.

גם ההודעה של עבאס כי יתמוך במזרח ירושלים בסכום של 25 מיליון דולר, שיחולקו לשיקום בתים ישנים, לסוחרים, לסטודנטים ולשומרים במסגד אל-אקצא, מתקבלת ברחוב המזרח ירושלמי בספקנות רבה. "היכן היה מחמוד עבאס עד עכשיו?" שואלים תושבים פלסטינים. הם בטוחים שברגע שהמשבר הנוכחי יסתיים, הבטחותיו לסיוע כספי יתפוגגו באוויר.

אחת הבעיות הגדולות במקצוע המודיעין היא להעריך בדיוק את הכוונות של המנהיג, קשה לדעת מה באמת מתרחש במוחו של מחמוד עבאס, מה הוא מתכנן ומה מניע אותו. לכן, בסופו של דבר, המעשים בשטח הם שקובעים. נכון לעכשיו, מעשיו של מחמוד עבאס הם חמורים מאוד, אך הוא עדיין שומר את הדרך חזרה. הוא לא שבר באופן סופי את הכלים עם ישראל ולא חצה את הרוביקון לעבר עימות צבאי ומדיני עם ישראל. ברגע שיעשה זאת, הוא יפסיק להיות הפרטנר להסדר אפשרי עם ישראל ואז זה כבר סיפור אחר לגמרי.

עבדאללה מלך ירדן נרתם למאמצים למנוע את ההסלמה, הוא שוחח בטלפון עם מחמוד עבאס, קרא לו לכבד את המציאות ההסיטורית בהר הבית והסביר כי נעשים מאמצים מול ישראל לפתור את המשבר ולהחזיר את המצב לקדמותו. ואכן, במהלך הלילה פירקה המשטרה את כל התשתיות ההנדסיות שהקימה בעיר העתיקה לקראת סידורי הביטחון החדשים בהר הבית. מדובר בחיזוק נוסף לניסיונות להרגעה, עכשיו צריך להמתין ולראות מה תהיה ההחלטה הסופית של מחמוד עבאס.