עבור לתוכן העמוד
Menu

איראן נאבקת בציר הסוני

המאבק בין איראן לציר הסוני בראשות סעודיה גובר על רקע מתקפת הטרור של דאע"ש והמשבר עם קטאר. ב"משמרות המהפכה" מאשימים את סעודיה על הפיגועים אתמול. בד בבד, ממשל טראמפ החליט להתערב במשבר האזורי עם קטאר, ולא לחכות לתיווכה של כווית.

המאבק בין איראן לציר הסוני בראשות סעודיה גובר על רקע מתקפת הטרור של דאע"ש והמשבר עם קטאר. ממשל טראמפ מחליט להתערב במשבר ולא לחכות לתיווכה של כווית.

נראה כי אזור המפרץ עובר באחרונה טלטלה ביטחונית וצבאית גדולה ועוד צפויות בו תהפוכות רבות. אחרי הפיגועים של דאע"ש במנצ'סטר ובלונדון ופחות מחודש ימים מאז הבחירות לנשיאות באיראן, שבהן זכה בפעם השנייה חסן רוחאני ונבחר לקדנציה נוספת, והנה איראן חוטפת מכה בלתי צפויה בלב ליבה של המדינה, מידי ארגון הטרור הסוני דאע"ש. הארגון ביצע פיגוע טרור כפול בסמלי שלטון האיתולות: בפרלמנט האיראני ובקברו של ח'ומייני, מחולל המהפכה הח'ומינסיטית, בשנות ה-70. 12 הרוגים ו-43 פצועים, זהו קציר הדמים במתקפת הטרור.

מתקפת הטרור של דאע"ש בלב טהרן נחשבת להצלחה מבצעית גדולה של הארגון, הנאבק על הישרדותו בעיראק ובסוריה ומחדל ביטחוני גדול של שלטונות איראן, שלא הצליחו לסכל את מתקפת הטרור. סביר להניח כי עתה יחלו חילופי האשמות פנימיים באיראן סביב השאלה מי אחראי למחדל וצפוי כי "שמרות המהפכה" יגלגלו את ההאשמה על הנשיא הנבחר, חסן רוחאני.

ארגון דאע"ש אמנם ניגף בשדה הקרב בפני צבאות סוריה ועיראק המתוגברים בכוחות חזבאללה ו"משמרות המהפכה האיראניים", אך הוא הצליח להפתיע, לחדור לאיראן ולהלום באמצעות מתקפת טרור בעורף האויב. זוהי המתקפה הראשונה של ארגון דאע"ש באיראן, אשר תוכננה היטב ושמעידה שיש לו תשתית ארגונית במדינה, שתאפשר לו גם לבצע פיגועים נוספים בעתיד.

מלחמת דאע"ש-איראן, פעולה ראשונה על אדמת האיראנים

איראן, שמתמחה בארגון פעולות טרור במקומות שונים בעולם תצטרך עכשיו להפיק לקחים להיערך בהתאם למניעת טרור נגדה בתוך הבית שלה. איראן מנסה לתעל את האחריות לפיגוע על יריבתה הסונית סעודיה. "משמרות המהפכה" האיראנים הטילו את האחריות  למתקפת הטרור על סעודיה והבטיחו נקמה. הסעודים מכחישים כל קשר לפיגוע אך מתקשים להסביר איומים שהשמיע באחרונה שר ההגנה הסעודי מחמד בן סלמאן שהבטיח כי סעודיה "תעביר את המערכה לעומק האיראני" ותנחית עליו "מכה מקדימה".

מרכזיותה של איראן במזרח התיכון באה השבוע גם לידי ביטוי במשבר הגדול בין קטאר למדינות המפרץ וכמה מדינות ערביות, הקשרים של קטאר לאיראן הם אחת הסיבות העיקריות למשבר בנוסף לתמיכה של קטאר בארגוני הטרור. האירוניה בסיפור הזה שארגון דאע"ש הנתמך על ידי קטאר ביצע מתקפת טרור גדולה בטהרן, בירתה של בת בריתה הגדולה של קטאר שהינה איראן, דווקא בשיא המשבר של קטאר עם העולם הערבי.

קטאר מצדה מיהרה לגנות את מתקפת הטרור באיראן והעבירה תנחומים למשפחות הנפגעים. איראן מנסה עתה לנצל את המשבר במפרץ והמצור המדיני והכלכי על קטאר לטובת האינטרסים שלה ולצאת כמרוויחה מן המשבר הנוכחי. למרות שרשמית היא קוראת לשמור על שכנות טובה במפרץ ודיאלוג בין המדינות השכנות, הרי שהאינטרס של איראן הוא שהמשבר של קטאר יימשך זמן רב ככל האפשר.

מנהיג איראן – עלי ח'אמינאי. האיראנים ינסו לנצל את קטאר לחיזוק הכלכלה המקומית

השאיפה שלה היא לתקוע טריז בתוך הציר הסוני בראשות סעודיה, לבודד את קטאר ולנסות להעביר אותה למחנה שלה, אם תצליח במשימתה היא תיצור פיצול ופירוד במחנה הסוני. הצלחה כזו תסייע גם למסמס את החלטות ועידת ריאד שבה השתתף גם הנשיא טראמפ שהיו מכוונות נגדה. קטאר כבר פנתה לאיראן טורקיה לסייע לה באספקת מים ומוצרי מזון בעקבות המצור הכלכלי עליה, 90 אחוזים ממוצרי המזון הגיעו לקטאר דרך הגבול עם סעודיה שנסגר בעקבות המשבר.

איראן צפוייה להרוויח כלכלית ולהפוך לספקית המזון הראשית לקטאר, כמו כן היא צפוייה להרוויח מפתיחת המרחב האווירי שלה עבור קטאר. בעקבות המצור על קטאר, המרחב האווירי האיראני הוא היחידי שנותר פתוח עבור חברות התעופה הטסות אל קטאר וממנה ואיראן תצטרך עפ"י ההערכות לטפל מדי יום בכ-200 טיסות שיוצאות ובאות לקטאר.

הטיסות מקטאר יהיו בעיקר לאירופה ולאפריקה, לפני המשבר הנוכחי הן נעשו דרך המרחב האוורי של סעודיה ומצרים. התלות של קטאר באיראן הולכת וגוברת בעקבות המצור שהוטל עליה, שר החוץ האיראני, ג'וואד זריף, שוחח בטלפון שלשום עם שר החוץ של קטאר כדי לתאם את הסיוע האיראני לקטאר.

נראה כי איראן תתיצב בתקופה הקרובה לצדה של קטאר ותגיש לה סיוע ותנסה לנתק אותה מן המחנה הסוני כדי לנגח את סעודיה. בין איראן לקטאר יש תיאום ביטחוני וצבאי-קטאר הייתה המדינה הערבית הראשונה שחתמה על הסכם ביטחוני עם "משמרות המהפכה" האיראניים ב-2015 כדי לאמן יחידות של צבא קטאר באי קשם בדרום איראן.

העיתון המצרי "אליום א-סאבע", שופרו של הנשיא א-סיסי דיווח ב-7 ביוני כי יחידה קטנה של "משמרות המהפכה" האיראניים הגיעה לארמונו של שליט קטאר השיח' תמים בן חמד אלת'אני כדי לאבטח אותו מפני אפשרות של הפיכה צבאית. עפ"י הדיווח לוחמי היחידה האיראנית הולבשו במדים של צבא קטאר כדי להסתיר את זהותם האמיתית.

מי שנטלה על עצמה את תפקיד המתווך במשבר הנוכחי הינה כווית שהיא מתווכת באופן מסורתי כל אימת שיש בעיות בין מדינות המפרץ, לכן היא לא ניתקה את יחסיה הדיפלומטיים עם קטאר. שליט כווית נפגש כבר השבוע בעניין עם מלך סעודיה והוא אמור לקיים מפגשים נוספים עם ראשי מדינות המפרץ. שר החוץ של קטאר הודיע כי ארצו לא תסלים את המשבר וכי היא מאמינה בדיאלוג כאמצעי לפתור מחלוקות, אך המשא ומתן תקוע בינתיים.

תמים בן חמד – ארה"ב יצרה כבר קשר עם המנהיג הקטארי

גורמים בקטאר טוענים כי הסיבה לכך היא שסעודיה ומאע"מ מקשיחות עמדות.  במצרים  ובסעודיה לא מאמינים בטוהר כוונותיה של קטאר וחושדים כי היא מתאמת את מהלכיה עם איראן,הן חוו כבר משבר דומה עם קטאר בשנת 2014  ולכן הן רוצות הקמת מנגנונים שיבטיחו כי קטאר לא תשוב לסורה. רשימת הדרישות של מדינות המפרץ מקטאר כדי לסיים את המשבר הולכת וגדלה, להלן הדרישות העיקריות:

  • ניתוק היחסים עם איראן.
  • גירוש פעילי חמאס ו"האחים המוסלמים" מתחומה.
  • סגירת ערוץ אל-ג'זירה.
  • התנצלות בפני מצרים מדינות המפרץ על השמצות ערוץ אלג'זירה.
  • הקפאת חשבונות הבנקים של חמאס.
  • הפסקת התמיכה בדאע"ש ואלקאעדה.
  • הפסקת ההתערבות בעניינם הפנימיים של מצרים ומדינות המפרץ.
  • התחייבות של קטארכי היא לא תסטה מהמדיניות של מדינות המפרץ.

אחת הבעיות העיקריות לסיום המשבר הינה חששו של השלטון בקטאר כי הוא יושפל בפני בני עמו ובפני מדינות ערב. לכן, לא מן הנמנע כי המשבר ייארך עוד זמן, מצרים וסעודיה דורשות כי קטאר תשנה באופן מהותי את מדיניותה כלפי איראן וארגוני הטרור ולכן הן רוצות לשמר גם את האופציה הצבאית, דהיינו פלישה באישור אמריקני לשטח קטאר והחלפת השלטון בדוחא.

בינתיים, הממשל האמריקני החליט להתערב בצורה פעילה במשבר ולא להמתין לתוצאות התיווך של כווית. הנשיא טראמפ התקשר אמש לשליט קטאר השיח' תמים בן חמד והציע את עזרתו בפתרון המשבר. הממשל שפעל כל העת מאחורי הקלעים יוצא בגלוי לפעולה מתוך מגמה להרגיע את המפרץ הגועש ולנסות להחזיר אותו ליציבותו טרם המשבר, הממשל חושש שהמשבר האחרון עלול לחבל במאמץ המלחמה נגד דאע"ש.