עבור לתוכן העמוד
Menu

חמאס מסלימה את העימות עם פת"ח

ההערכה בקרב גורמים בכירים ברשות הפלסטינית היא כי הפגישה של מחמוד עבאס עם הנשיא טראמפ לא תביא לפריצת דרך מדינית בעתיד הקרוב בגלל התנאים הקשים שהציב ראש הממשלה בנימין נתניהו לחידוש המשא ומתן המדיני ובראשם הפסקת התמיכה הכספית של הרשות הפלסטינית במשפחות האסירים הביטחוניים ו"השהידים". לדברי הגורמים האלה, הרשות הפלסטינית איננה יכולה להיענות לדרישה הזו […]

ההערכה בקרב גורמים בכירים ברשות הפלסטינית היא כי הפגישה של מחמוד עבאס עם הנשיא טראמפ לא תביא לפריצת דרך מדינית בעתיד הקרוב בגלל התנאים הקשים שהציב ראש הממשלה בנימין נתניהו לחידוש המשא ומתן המדיני ובראשם הפסקת התמיכה הכספית של הרשות הפלסטינית במשפחות האסירים הביטחוניים ו"השהידים".

לדברי הגורמים האלה, הרשות הפלסטינית איננה יכולה להיענות לדרישה הזו למרות הלחצים האמריקנים. סביר להניח כי העניינים המדיניים השונים הקשורים לחידוש התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים ילובנו ביתר שאת במהלך ביקורו הצפוי של הנשיא טראמפ באזור בסוף החודש.

אולם, תנועת חמאס איננה קופאת על שמריה, היא חוששת מחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ומרצונו הנחרץ של הנשיא טראמפ לקדם "עסקה" בין ישראל לפלסטינים, לכן היא מסלימה את מהלכיה כדי לנסות ולטרפד את האפשרות הזו אחרי שליבתה את ההמונים ברצועת עזה בשבועיים האחרונים נגד הרשות הפלסטינית והעומד בראשה.

גורמים בפת"ח טוענים כי העובדה שחמאס פרסמה את המסמך המדיני החדש שלה ערב פגישתו של יו"ר הרשות הפלסטינית בבית הלבן עם הנשיא טראמפ נועדה לחבל בפגישה. ח'אלד משעל שיגר קריצה לנשיא טראמפ כי יש על מה לדבר עם חמאס, אשר הביעה נכונות במסמך החדש שלה להקמת מדינה פלסטינית בקווי 67, וכי היא מהווה תחליף לאש"פ ולרשות הפלסטינית הקורסת בראשותו של מחמוד עבאס הצפוי לרדת בקרב מהבמה הפוליטית ושאפילו לא נמצא לו עדיין יורש ראוי.

אולם, תנועת חמאס לא הסתפקה במהלך הזה בלבד, עפ"י הוראתו של יחיא סינוואר, המנהיג החדש של רצועת עזה, פתחו מנגנוני הביטחון בגל של מעצרים של מאות מפעילי פת"ח ברצועה וזימונם של מאות אחרים לחקירות במתקני הביטחון של חמאס. המטרה הייתה ברורה, טרפוד כל אפשרות להפגנות תמיכה ברצועת עזה במחמוד עבאס בעת שהוא נפגש בבית הלבן עם הנשיא טראמפ.

המהלך הצליח ותנועת פת"ח נאלצה לבטל את כל הפעילויות שלה ברצועת עזה לתמיכה בשביתת הרעב של האסירים הביטחוניים אשר הייתה אמורה להיות גם הפלטפורמה לתמיכה במחמוד עבאס בזמן הפגישה עם הנשיא טראמפ בבית הלבן. תנועת חמאס הכריזה למעשה מלחמה על תנועת פת"ח שמהווה את עמוד השדרה של הרשות הפלסטינית. מדיניות "יד הברזל" של יחיא סינוואר ברצועה הופנתה גם נגד פעילי פת"ח.

עפ"י גורמים בעזה, פעיל פת"ח אבו סוהיד אלווחידי נחטף ועונה קשות ע"י אנשי מנגנון הביטחון של חמאס. גם מזכיר פת"ח בצפון רצועת עזה זכה לטיפול ואנשי מנגנון הביטחון של חמאס ירו לעבר ביתו ירי כבד בליל ה-2 במאי. בעקבות הצעדים האלה פרסמה הועדה המרכזית של פת"ח הודעה חריגה ב-3 במאי שבה הזהירה את תנועת חמאס מפני המשך הצעדים נגד פעיליה ברצועה.

ההודעה האשימה את חמאס בשיתוף פעולה עם ישראל כדי לשבור את שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים שהיא בראש סדר העדיפות של הרשות הפלסטינית. הצעדים של חמאס נגד תנועת פת"ח ברצועה הם גם חלק מהתשובה של חמאס על ההבטחה של מחמוד עבאס לנקוט "צעדים חסרי תקדים" נגד רצועת עזה, כדי להתחנף לנשיא טראמפ לקראת פגישתם, שבאו לידי ביטוי בקיצוץ משכורות הפקידים ברצועה ב-30 אחוזים, הפסקת התשלומים לחברת החשמל הישראלית עבור החשמל לרצועת עזה, סירוב להפחית את מס הבלו על הסולר לתחנת החשמל לעזה ועוד.

חוסיין אשיח', השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית, טוען כי תנועת חמאס גונבת 30 אחוזים מכספי החשמל שהיא גובה מתושבי הרצועה ואיננה מעבירה אותם לקופת הרשות הפלסטינית. פקידי חמאס ובכיריה אינם משלמים את חשבונות החשמל האישיים שלהם, לאחר שמחמוד אלזק חבר הלשכה המדינית של ארגון "חזית המאבק העממי" ברצועה התראיין על כך בטלוויזיה הפלסטינית הוא נחטף לאור יום ע"י אנשי מנגנון הביטחון של חמאס, הוכה ועונה קשות והוזהר שלא להתבטא שנית בנושא.

שר הבריאות הפלסטיני ג'וואד עוואד התראיין בשבוע שעבר וסיפר כי בכירי חמאס משלשלים לכיסם את הכספים עבור התרופות שהרשות הפלסטינית מעבירה בחינם לרצועת עזה. התרופות נמכרות לבתי הרקחת ברצועה אך הכסף לא מגיע לקופת הרשות הפלסטינית.

ההסלמה של תנועת חמאס נגד מחמוד עבאס באה גם לידי ביטוי בהפגנות ענק של פעלי חמאס ברצועה אשר שרפו את תמונותיו של מחמוד עבאס, נשאו שלטים שעליהם נכתב "עבאס איננו מייצג אותנו" ואף קראו לו "בוגד". אחד מבכירי חמאס אף קרא בשבוע שעבר להוציא את מחמוד עבאס להורג בגלל בגידתו בפלסטינים. המשא ומתן בין פת"ח לחמאס בהתבסס על הצעת הפיוס שגיבשה קטאר תקוע.

תנועת פת"ח דורשת את ביטול הועדה המיוחדת לניהול ענייני הרצועה שהקים יחיא סינוואר כתנאי לפיוס ואת מסירת משרדי הממשלה ומעברי הגבול לידי הממשלה הפלסטינית. חמאס דורשת כי הרשות הפלסטינית תשלם משכורות ל50  אלף פקידים של חמאס שהצטרפו למנגנון הממשלתי ב 2007. גורמים בפת"ח טוענים כי חמאס מנפחת את המספרים וכי מדובר ב 22 אלף פקידים בלבד.

לטענת גורמים ברשות הפלסטינית, חמאס מתעלמת מההצעה הקטארית, היא מתחמקת ממתן תשובות מדוייקות על הצעת הפשרה של קטאר מכיוון שאיננה מוכנה לסיים את שלטונה ברצועת עזה. ההערכה בקרב צמרת הרשות הפלסטינית היא כי לא ניתן להגיע לפיוס בין פת"ח לחמאס בעת הנוכחית וכי יו"ר הרשות הפלסטינית הסביר זאת לנשיא טראמפ והציג את עצמו כגורם מתון הפועל נגד האסלאם הקיצוני.

בינתיים מי שסובל הינם תושבי רצועת עזה שהפכו ל"בני ערובה" בידי משטר חמאס, החיים ברצועה הופכים לקשים יותר ויותר ככל שחולפים הימים, המצב הכלכלי קשה והרצועה על סף פיצוץ, זו רק שאלה של זמן. בשורה התחתונה המסר של תנועת חמאס ברור, אין לה שום כוונה לוותר על שלטונה ברצועת עזה לטובת הרשות הפלסטינית, למרות שבמסמך החדש שלה היא טוענת שהיא התנתקה מתנועת "האחים המוסלמים" הרי שבפועל היא מיישמת את האסטרטגיה של התנועה והיא הקמת "אמירת אסלאמית" עצמאית ברצועה.

זהו הישג היסטורי מבחינתה שאין לה שום כוונה לוותר עליו.