עבור לתוכן העמוד
Menu

הטרור נגד הנוצרים במצרים

נראה כי הטרור האסלאמי הצליח לגלות את "עקב אכילס" של המשטר המצרי ולפגוע בנוצרים הקופטים שמהווים מיעוט במצרים ובכך לנסות לערער את המרקם העדין בין מוסלמים לנוצרים במדינה, לפגוע בשלטונו של הנשיא א-סיסי ולהציגו בזירה הבינלאומית כמי שאיננו מסוגל להגן על הנוצרים ומקומות הפולחן שלהם במצרים. הפיגוע בסוף השבוע שעבר באוטובוס שהוביל קבוצה גדולה של […]

נראה כי הטרור האסלאמי הצליח לגלות את "עקב אכילס" של המשטר המצרי ולפגוע בנוצרים הקופטים שמהווים מיעוט במצרים ובכך לנסות לערער את המרקם העדין בין מוסלמים לנוצרים במדינה, לפגוע בשלטונו של הנשיא א-סיסי ולהציגו בזירה הבינלאומית כמי שאיננו מסוגל להגן על הנוצרים ומקומות הפולחן שלהם במצרים.

הפיגוע בסוף השבוע שעבר באוטובוס שהוביל קבוצה גדולה של נוצרים קופטים באזור אלמניא בדרום מצרים, שבו נהרגו 29 אנשים ונפצעו 24 אחרים, הינו פיגוע נוסף בסדרה של פיגועים שבוצעו השנה. לטענת גורמי הביטחון המצרים, האחראים לפיגועים הם ארגון דאע"ש בסיוע של תנועת "האחים המוסלמים" הממומנת ע"י קטאר וטורקיה.

התקפות הטרור על הנוצרים הקופטים התחילו בחודש דצמבר  2016  בפיגוע גדול בכנסיה הקופטית בקהיר, חקירת גורמי הביטחון שבמצרים חשפה קשר בין ארגון דאע"ש לבין מנהיגי "האחים המוסלמים" במצרים, מפעיל החולייה ביקר בקטאר שם קיבל את ההוראות לפיגוע, משם המשיך לצפון סיני ועבר אימונים צבאיים אצל דאע"ש, אח"כ עבר לקהיר וגייס את המחבל המתאבד שביצע את הפיגוע.

בחודשים מרץ-אפריל השנה החל ארגון דאע"ש בהתנכלות לנוצרים הקופטים בחצי האי סיני, הוא רצח כמה מהם בצפון סיני דבר שהביא להגירת מאות משפחות של נוצרים מחצי האי סיני למחוזות אחרים במצרים. לפני כחודשיים ביצע ארגון דאע"ש פיגוע התאבדות כפול בשתי כנסיות בטנטא ובאלכסנדריה למרות האבטחה של המשטרה המצרית בסמוך לכנסיות.

בסדרת הפיגועים האלה נהרגו ונפצעו מאות נוצרים קופטים שחיים בחודשים האחרונים בפחד מתמיד מפני הבאות.

גורמי הביטחון של מצרים טוענים כי מדובר באסטרטגיית פיגועים חדשה שנועדה לזעזע את מצרים וכי מאחוריה עומדות למעשה תנועת "האחים המוסלמים" וקטאר שרוצות לפגוע בנשיא א-סיסי ולנקום בו על כך שהדיח מהנשיאות במצרים את מוחמד מורסי המנהיג הבכיר של תנועת "האחים המוסלמים" העומד בימים אלה לדין במצרים.

תנועת "האחים המוסלמים" טוענת כי הנוצרים הקופטים שתפו פעולה עם הנשיא א-סיסי בהדחתו של הנשיא מורסי והם בני בריתו עד היום, לכן עליהם לשלם את המחיר. לאחר הפיגוע באוטובוס הנוצרים הקופטים באלמניא פרסם אחד מבכירי "האחים המוסלמים" שנמלט ממצרים לקטאר, אחמד אלמע'יר שמו, בדף הפייסבוק שלו את הדברים הבאים:

"הנוצרים משלמים את מחיר הברית שלהם עם המשטר המצרי, אין להם פתרון אלא לחזור צעד לאחור ולהתפייס עם המוסלמים או שהדם שלהם ימשיך להישפך בנהרות מבלי שלאף אחד יהיה אכפת מכך".

התגובה של השלטון המצרי לפיגוע בסוף השבוע שעבר הייתה תקיפה אווירית של מעוזי טרור בסביבות העיר דרנה במזרח לוב. ארגון דאע"ש נטל את האחריות לפיגוע, אך ההתקפות האוויריות המצריות בסיוע צבא לוב כוונו לעבר בסיסי אימונים של ארגוני טרור גי'האדיסטים נוספים במזרח לוב שמהם, לטענת גורמי הביטחון של מצרים, יוצאים מחבלים לפיגועים במצרים, כולל לפיגוע האחרון באלמניא.

אחד המחנות שהופץ שייך לארגון המזוהה עם אל-קאעדה והמכונה" מועצת השורא של המוג'אהדין בדרנה", שלדברי גורמי הביטחון במצרים אחראי לשיגור מחבלים רבים לתוך שטח מצרים. העיר דרנה בלוב הפכה למוקד פעילות של הארגונים הג'יהאדיסטים לאחר הפלתו של משטרו של מועמר קד'אפי. גורמים בכירים מצרים מציינים כי ההתקפה המצרית על יעדי הטרור בלוב הינה המשך ישיר לועידת ריאד בהשתתפות הנשיא טראמפ.

מצרים החליטה להרחיב את מעגל הפעילות נגד הטרור גם מחוץ לגבולותיה ולפגוע ביעדים שמממנים ומאמנים את הטרוריסטים החודרים לשטחה. בלוב קיימים בסיסי אימונים לטרוריסטים שמסתננים אח"כ למצרים לצורך ביצוע פיגועים, לפני כחודש לכדו גם גורמי הצבא המצרי משלוח גדול של נשק ותחמושת בעת ניסיון להבריחו על גבול מצרים לוב.

במקביל פתח משרד הפנים המצרי במבצע גדול של חיפושים וסריקות באזור אלמניא בתוך מצרים בנסיון לאתר את המחבלים שביצעו את הפיגוע באוטובוס של הנוצרים הקופטים בסוף השבוע שעבר. ארגוני הטרור מנסים להתיש את המשטר המצרי באמצעות הפיגועים בנוצרים הקופטים, דווקא בתקופה שבה זוכה הצבא המצרי להצלחות במלחמה נגד דאע"ש בצפון סיני בעיקר בגלל הסיוע של השבטים הבדואים שהצטרפו לצבא מצרים במלחמה נגד דאע"ש.

מצרים טוענת כי קטאר קשורה בקשר הדוק גם לטרור היוצא מלוב נגד מצרים. העיתון המצרי "אליום א-סאבע" פרסם ב-26 במאי את דבריו של חבר הפרלמנט המצרי עבד אלרחים עלי אשר טען כי  כי קטאר תמכה בכסף בטרוריסט הלובי עבד אלחכים בלחאג' שהיה מנהיג ארגון אלקאעדה בלוב ואח"כ הפך למיליארדר ובעל חברת תעופה ותחנת טלוויזיה.

לדבריו, לאחר מותו של שליט לוב מועמר קד'אפי השתלט בלחאג' ביחד עם קטאר על כספי הבנק המרכזי של לוב שבו היו מופקדים סכומי עתק של 160 מיליארד דולר ו 400 מילארד דינרים. לטענתו, קטאר הייתה מעורבת גם בחיסולו של שליט לוב מועמר קד'פי והיא שהקימה את ארגון דאע"ש בלוב כדי שיבצע "עבודות מלוכלכות" שתנועת "האחים המוסלמים" ועבד אלחכים בלחאג' לא יכלו לבצע. גם עיתון "אלח'ליג" היוצא לאור במפרץ טען בסוף השבוע שעבר כי ישנן הוכחות שקטאר תומכת בארגוני טרור בלוב וגם בארגוני אל-קאעדה, דאע"ש וחזבאללה.

אין ספק שמצרים צריכה לחשוב על דרכים חדשות ויצירתיות להילחם בטרור וגם להגן בצורה טובה יותר על הנוצרים הקופטים.  העיתון "ראי אליום" פרסם ב-28 במאי דיווח כי ממשל טראמפ מתח בשבועות האחרונים ביקורת על האופן שבו מתמודד הנשיא א-סיסי עם הטרור בארצו וטען כי "המדיניות של הממשלה והצבא איננה תורמת לגיוס דעת הקהל נגד הטרור במיוחד בסיני".

זאת למרות שבפומבי הנשיא טראמפ משבח את הנשיא א-סיסי על מאבקו בטרור האסלאמי, גם שר החוץ רקס טילרסון התקשר בסוף השבוע שעבר לעמיתו המצרי סאמח שוכרי כדי לגנות את הפיגוע באלמניא ולהבטיח סיוע ככל שיידרש למלחמה בטרור.

הביקורת האמריקנית על מצרים נועדה לדחוף את הנשיא המצרי לבצע שינוי רציני במדיניות שלו בהתמודדות עם הטרור  כדי למנוע הסלמה במצרים ולשמור על יציבות שלטונו. נראה כי אחת הבעיות העיקריות של המשטר המצרי הינה מחסור במודיעין מדוייק על כוונות ארגוני הטרור לפגוע ביעדים במצרים ועליו להשקיע בכך מאמץ מוגבר.