עבור לתוכן העמוד
Menu

ירדן מחזקת את מעמדה במזרח התיכון

בשבוע שעבר הסתיימה בחוף המזרחי של ים המלח בירדן ועידת הפסגה הערבית. למרות שלא היה שום דבר חדש בהחלטותיה, צריך לשים לב לתפקיד שמילא המלך עבדאללה, שהיה המארח הרשמי של הוועידה. בפעילות דיפלומטית אישית הצליח המלך עבדאללה לכנס את מרבית מנהיגי העולם הערבי המפוצל והמפולג תחת קורת גג אחת וליצור את הרושם של אחדות וסולידאריות […]

בשבוע שעבר הסתיימה בחוף המזרחי של ים המלח בירדן ועידת הפסגה הערבית. למרות שלא היה שום דבר חדש בהחלטותיה, צריך לשים לב לתפקיד שמילא המלך עבדאללה, שהיה המארח הרשמי של הוועידה. בפעילות דיפלומטית אישית הצליח המלך עבדאללה לכנס את מרבית מנהיגי העולם הערבי המפוצל והמפולג תחת קורת גג אחת וליצור את הרושם של אחדות וסולידאריות ערבית, בעיקר סביב הבעיה הפלסטינית.

המלך עבדאללה הצליח גם לשכנע את נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, להניח למחלוקותיו עם יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס בקשר למוחמד דחלאן ולהביא לפיוס ביניהם, כדי שמצרים תוכל למלא תפקיד חשוב, אם יתחדש המשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים. בימים הקרובים יצא המלך עבדאללה לביקור נוסף בוושינגטון, שם יעדכן את הנשיא טראמפ בתוצאות הוועידה והדרך שבה ניתן, להערכתו, לקדם את הנושאים החשובים לממשל האמריקני החדש במזה"ת.

מלך ירדן יצא מחוזק מועידת הפסגה מבחינה ערבית וגם חיזק את מעמדו אצל הנשיא טראמפ כגורם מתון וחשוב להשגת יציבות במזרח התיכון. בשבועות האחרונים גילה המלך עבדאללה יכולת תמרון מדינית מרשימה והוא הפך למוביל של התנופה המדינית, בכל הקשור לסכסוך הישראלי-פלסטיני. באופן בלתי צפוי התברר כי הצליח לקשור קשרים הדוקים מאוד עם הנשיא האמריקני החדש דונלד טראמפ והפך למעין "קבלן ביצוע" של המדיניות האמריקנית החדשה במזרח התיכון.

ההוכחה הבולטת ביותר לכך היתה השתתפותו של ג'ייסון גרינבלט, היועץ המיוחד של הנשיא טראמפ, כמשקיף בוועידת הפסגה הערבית בירדן. בוועדה נפגש גרינבלט, בשולי הדיונים, עם מנהיגים ערבים רבים, שמע את דעותיהם ורעיונותיהם והסביר להם את עקרונות המדיניות המתגבשת של הנשיא טראמפ במזרח התיכון.

מי שזיהה ראשון את יכולותיו המדיניות של המלך היה יו"ר הרשות הפלסטינית ששיתף פעולה עם המלך הירדני כדי להשיג את הכרת הממשל החדש ברשות הפלסטינית כנציגה היחידה והלגיטימית של הפלסטינים. ואכן, המלך עבדאלה סיפק את הסחורה,הוא היה המנהיג הערבי הראשון שאותו פגש הנשיא טראמפ מיד לאחר כניסתו לבית הלבן. בפגישה שכנע מלך ירדן את הנשיא טראמפ בהשלכות המסוכנות על האינטרסים האמריקנים באזור אם תועבר השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים, הנשיא טראמפ השתכנע והקפיא "בעדינות" את המהלך כדי לא לעורר את זעמה של ישראל.

כמו כן שכנע המלך את הנשיא האמריקני בחשיבות של המשך שלטון הרשות הפלסטינית בגדה, דבר שהביא לשיחת הטלפון בין טראמפ לעבאס שבמהלכה הזמין הנשיא האמריקני את יו"ר הרשות לפגישה בבית הלבן בחודש אפריל.

למרות הקשיים הכלכליים הקשים שפוקדים בחודשים האחרונים את ירדן, כתוצאה מהפסקת הסיוע מצד מדינות המפרץ, ובראשן סעודיה, ולמרות האיומים הגוברים מצד דאע"ש על ביטחונה, הצליח המלך עבדאללה לשמור על יציבות הממלכה. אולם, הוא מודאג מההתפתחויות האחרונות בנושא הפלסטיני ומאפשרות קריסתה של הרשות הפלסטינית, דבר שעלול להשפיע על מצב היציבות בתוך הממלכה ההאשמית.

זו היא הסיבה העיקרית שהוא נרתם לקדם את חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים על בסיס עיקרון פיתרון שתי המדינות. לירדן גבול ארוך מאוד עם הגדה המערבית, הנשלטת כרגע ע"י ישראל, אך היא הייתה תחת שליטה ירדנית עד 1967.

כ-70 אחוזים מתושביה של ירדן הינם פלסטינים, המלך הירדני חושש שאם לא ימצא פיתרון לבעיה הפלסטינית במהרה תשוב ישראל ותעלה מחדש את הטענה כי "ירדן היא פלסטין" והיא המדינה הפלסטינית החלופית. לכן, מאוד חשוב לו לקדם את חידוש המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית ולעגן כמה שיותר מהר הסכמות על הקמת מדינה פלסטינית עצמאית בשטח שבין ירדן לישראל.

לירדן יש הסכם שלום עם ישראל שעל פיו יש לה מעמד מיוחד בירושלים. עפ"י ההסכם היא האפוטרופוס של המקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות ובראשם מסגד אל-אקצא, לכן היא צריכה להיות מעורבת בכל משא ומתן בין ישראל לפלסטינים. לירדן אין את אותן המחלוקות שיש למצרים עם הרשות הפלסטינית והיא יכולה לסייע בקירוב העמדות של כל הצדדים כולל ישראל.

ההתקרבות של המלך עבדאללה לממשל טראמפ איננה מפתיעה, היא חלק מהמדיניות הירדנית המסורתית. ירדן הינה מדינה מתונה וחלק מהציר הסוני שאותו רוצה הנשיא טראמפ להקים ולחזק מחדש הכולל גם את מצרים, סעודיה, מאע"מ והרשות הפלסטינית.

מה שמדריך את המלך עבדאללה הינו בראש ובראשונה האינטרסים של הממלכה ההאשמית,יציבותה הכלכלית והביטחונית והרצון להרגיע את הנעשה בסמוך לכל גבולותיה, בגבול עם ישראל ובגבולות עם סוריה ועיראק. לפיכך, הוא יעשה את כל הנדרש למנוע חלחול של בעיות ומשברים לשטח ירדן, בינתיים הוא מצליח לא רע במשימה בדיוק כפי הצליח לפניו,פעמים רבות, אביו המלך חוסיין בן טלאל.