עבור לתוכן העמוד
Menu

השחיקה של הפסקת האש בגבול עזה

חג הפסח הולך ומתקרב וכך גם הולך וגובר החשש מפיגוע גדול שמתכננת חמאס לבצע לקראת החג, בנקמה על חיסולו של בכיר הזרוע הצבאית, מאזן אל-פוקהא, בעיר עזה. פרסום הסרטון שבו איומים לחסל את ראשי מערכת הביטחון הישראלית צריך להדאיג את ישראל, על אף שהוא לא פורסם באתר רשמי של חמאס. הסרטון פורסם באתר סוכנות הידיעות […]

חג הפסח הולך ומתקרב וכך גם הולך וגובר החשש מפיגוע גדול שמתכננת חמאס לבצע לקראת החג, בנקמה על חיסולו של בכיר הזרוע הצבאית, מאזן אל-פוקהא, בעיר עזה. פרסום הסרטון שבו איומים לחסל את ראשי מערכת הביטחון הישראלית צריך להדאיג את ישראל, על אף שהוא לא פורסם באתר רשמי של חמאס. הסרטון פורסם באתר סוכנות הידיעות “שהאב”, המקורבת לתנועה, שהכחישה אותו.

גורמים בחמאס אינם מכחישים את האפשרות שתגובת הנקם תופנה לעבר בכירים ישראלים. הם מזכירים את רצח השר רחבעם זאבי (גנדי) ז”ל שנעשה ע”י ארגון החזית העממית ב-2001  כנקמה על כך שישראל חיסלה את ראש הזרוע הצבאית שלו אבו עלי מוצטפא. התקדים של פגיעה באישיות בכירה ישראלית כבר קיים בתודעה של שני הצדדים ולחמאס אין בעיה לחזור עליו.

הפוטנציאל של פיגוע כזה הוא נפיץ מאוד ועלול להביא להתלקחות בגבול הדרום. כזכור, בקיץ 2014 חטפה ורצחה חולייה של חמאס שלושה נערים ישראלים באזור חברון, דבר שהביא בסופו של דבר למבצע “צוק איתן”. גם כך המצב הביטחוני בגבול רצועת עזה שברירי מאוד. בחודש האחרון ירו הארגונים “הסוררים” ברצועת עזה שש רקטות לעבר ישראל, צה”ל הגיב בהפצצות אוויריות ברצועה ולמעשה הפסקת האש שהושגה בין ישראל לחמאס בתיווך מצרי לאחר מבצע “צוק איתן” נשחקה.

הפעילות הצבאית המואצת של שני הצדדים בסמוך לגדר הגבול של הרצועה כבר תקופה ארוכה מעידה על כך ששניהם מעריכים שעימות צבאי חדש ביניהם ברצועה הוא רק שאלה של זמן.

סביר להניח שאם ישראל אחראית לחיסולו של מאזן פוקהא, הרי שהדבר נעשה מחוסר ברירה, בגלל היותו בגדר “פצצה מתקתקת” ולא כפי שטוענת חמאס בניסיון לשנות את כללי המשחק ולהתחיל בגל חיסולים חדש של בכירים בחמאס ברצועה ללא “טביעת אצבע” של ישראל. לישראל אין אינטרס להסלים את המצב בגבול הרצועה, שנמצאת בתהליכי שיקום מאז תום מבצע “צוק איתן”.

בדיעבד, נוצרה שחיקה נוספת בהפסקת האש בגבול רצועת עזה כתוצאה מחיסולו של מאזן פוקהא. סביר להניח שתגובת הנקם של חמאס תבוא מתחומי הגדה המערבית, שם אין לה הסכם הפסקת אש עם ישראל. אבל פיגוע גדול עלול להצית את אש המלחמה ברצועת עזה.  מלחמת חיסולים הדדית עלולה להביא לקריסה מיידית של הפסקת האש ולחידוש ירי רקטות לעבר ישראל.

בינתיים נוהג יחיא סינוואר, המנהיג החדש של רצועת עזה, מדיניות זהירה מאוד, המתמקדת בהפיכת כל אבן בתוך הרצועה, כדי לעלות על עקבות רוצחיו של פוקהא. אבל במקביל נדרשה הזרוע הצבאית של חמאס להוציא פיגוע נקם נגד ישראל מהר ככל האפשר.

העמימות של חמאס

יחיא סינוואר מגלה איפוק יוצא דופן יחסית למי שעומד בראש הזרוע הצבאית של חמאס ועובדת היותו תומך בקו הקיצוני. סינוואר גורס כי לכידת רוצחיו של מאזן פוקהא, או את הסייענים לרצח, והענשתם באופן פומבי, תסייע לשיקום יוקרתה של חמאס, שנפגעה מאוד מהחיסול. במקביל הוא מתכנן להנחית על ישראל מכה כואבת מאוד שתרתיע אותה מלהמשיך במדיניות החיסולים.

העמימות של חמאס באה לידי ביטוי בדברים שאמר ח’אלד משעל, יו”ר הלשכה המדינית, ביום השלישי של האבל לזכרו של מאזן פוקהא.”קיבלנו את האתגר- מה שרואים הוא לא מה ששומעים” אמר משעל והשאיר את מאזיניו לתת לדימיונם להשתולל.

ואילו סגנו, אסמעיל הניה, אמר ב-1 באפריל כי רוצחיו של מאזן פוקהא לא ימלטו מעונש וכי מנגנוני הביטחון של חמאס עובדים לגלותם מסביבי לשעון. העובדה שחמאס לא מתלהמת נותנת לה מרחב פעולה ותכנון לבצע פיגוע נקם ללא יומרות והעלאת ציפיות.

האווירה ברצועת עזה מתוחה מאוד. כולם ממתינים לפיגוע הנקם של חמאס אשר, אם יהיה קשה, יגרור בוודאי גם תגובה ישראלית ומכאן החשש להסלמה ברצועת עזה, שם ישראל יכולה לתקוף מטרות ברורות של חמאס.

תנועת חמאס נמצאת על סף סיום הבחירות המקומיות וההודעה על תוצאותיהן ועל המסמך המדיני החדש שמפרט את מהות התנועה ועקרונותיה, למעשה, היא תתפנה בימים הקרובים מכל עיסוקיה הפנימיים ותוכל להתחיל ולהתמודד עם האתגרים החדשים.

פרוייקט המכשול הקרקעי

שר הביטחון אביגדור ליברמן גילה לפני שבוע כי לישראל ידוע על 15 מנהרות התקפיות החודרות לשטח ישראל מרצועת עזה. חמאס ממשיכה להשקיע מאמץ גדול בבנית המנהרות, משאבות בטון וחומרי בניה נכנסים לרצועה ממצרים, דרך מעבר הגבול ברפיח כדי לסייע בבניה.

הרמטכ”ל גדי איזינקוט אמר בדיון בכנסת שהמנהרות הן ענין טקטי, אך בחמאס טוענים כי מדובר בסכנה אסטרטגית לישראל, שתפתיע אותה מאוד במלחמה. לכן ישראל נערכת לפרוייקט, שהעבודות בו כבר החלו, להקמת מכשול גדול באורך של 65 ק”מ, שיקיף את כל רצועת עזה, כדי למנוע בניית מנהרות החודרות לישראל.

העבודות, שאמורות להימשך כשנתיים, במימון של שלושה מיליארד שקל, אמורות לתפוס תאוצה בקיץ. בתקופה זו אמורות העבודות להתבצע במקביל ב-40 מוקדים, תחת אבטחה כבדה. פרוייקט המכשול הישראלי אמור לתת מענה הולם לסכנת המנהרות. חמאס יודעת זאת וסביר להניח שתנסה לשבש את העבודות באמצעות פיגועים, כדי למנוע השלמת הפרויקט.

האסטרטגיה החמאסית קובעת כי יש להנחית על ישראל “מכה מקדימה” (‘דרבה אסתבאקיה’- בערבית) כל עוד המנהרות אפקטיביות ולפני שישראל מפתחת אמצעים חדשים לגילויין. כפי שהדברים נראים, רק בגלל הסיבה הזו נראה שצפוי לנו קיץ חם בגבול הדרום ללא קשר לחיסולו של מאזן פוקהא. ישראל פרסמה בשבוע שעבר את העובדה כי תנועת חמאס הפיקה לקחים ממבצע “צוק איתן” ופיתחה רקטה חדשה לטווח קצר, הנושאת כמות גדולה של חומר נפץ, כדי לתקוף ריכוזי צבא וישובים בסמוך לגדר הגבול של הרצועה.

בסוף השבוע שעבר סיים גדוד חדש של חמאס את אימוניו הצבאיים וקיבל את הכינוי “הפוג’ של מאזן פוקהא”. תנועת חמאס ממשיכה בהתעצמותה הצבאית, הנסיבות האחרונות של שחיקתה של הפסקת האש ברצועה הן מסוכנות ואם תצליח חמאס להוציא לפועל פיגוע נקמה גדול על חיסולו של מאזן פוקהא הסבירות להתלקחות בגבול הדרום הולכת וגדלה.