עבור לתוכן העמוד
Menu

הכנות בפת"ח לפרישתו של עבאס

לפני כמה ימים ביקר יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בקהיר ונפגש עם הנשיא המצרי עבד אלפתאח א-סיסי. עפ"י מקורות בתנועת פת"ח הוא אמר לאחד הגורמים המצריים שאותם פגש כי איננו רוצה להישאר נשיא לכל חייו וכי הגיל שלו ומצב בריאותו לא יאפשרו לו להמשיך בתפקידו. "הכהונה שלי כנשיא הסתיימה לפני שנים ונשארתי בתפקידי בגלל ההפיכה של […]

לפני כמה ימים ביקר יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בקהיר ונפגש עם הנשיא המצרי עבד אלפתאח א-סיסי.

עפ"י מקורות בתנועת פת"ח הוא אמר לאחד הגורמים המצריים שאותם פגש כי איננו רוצה להישאר נשיא לכל חייו וכי הגיל שלו ומצב בריאותו לא יאפשרו לו להמשיך בתפקידו.

"הכהונה שלי כנשיא הסתיימה לפני שנים ונשארתי בתפקידי בגלל ההפיכה של חמאס ברצועת עזה וסירובה לבחירות" הסביר עבאס לבן שיחו.

נראה כי מתקרב יותר ויותר מועד ירידתו של מחמוד עבאס מהבמה הפוליטית, הסימן הבולט לכך הוא העובדה שבקרב פעילי תנועת פת"ח בגדה החלו כבר להיערך באופן מעשי לשלב הבא לאחר שמחמוד עבאס יפסיק לכהן כנשיא.

העתון "ראי אליום" דיווח ב-12 במאי כי בכירים בתנועת פת"ח הורו לאנשיהם להתחיל ולקנות כלי נשק ולאגור אותם לקראת השלב הבא במאבק הירושה.

גורמים בפת"ח בגדה אומרים כי התופעה החדשה של רכישת כלי נשק ע"י קבוצות של בכירים בתנועה איננה סוד וכי הדבר הובא באחרונה לידיעתו של מחמוד עבאס.

 

בית הדין החוקתי

יו"ר הרש"פ הפתיע את יריביו הפוליטיים בתוך אש"פ ובחמאס כאשר פרסם לפני כחודש את הצו הנשיאותי על הקמת בית המשפט החדש. שלטון חמאס לא איפשר לשופטים החברים בו, תושבי הרצועה, לצאת לרמאללה להשתתף בטקס ההשבעה שנערך במוקאטעה .
גורמים בכירים בפת"ח טענו כי המהלך נועד לטרפד את האפשרות למנות סגן למחמוד עבאס, בחודשים האחרונים גברה הדרישה הזו מצדם של כמה חברים בוועדה המרכזית של פתח (הפוליטבירו) שרואים עצמם כיורשים פוטנציאלים של מחמוד עבאס והיא נומקה בכך שמחמוד עבאס הגיע לגיל מתקדם וצריך להיערך לאפשרות פרישתו, שלא מרצונו, מהחיים הפוליטיים.
על-פי חוק היסוד הנהוג בתחומי הרש"פ ברגע שיו"ר הרש"פ מתפטר או פורש מהחיים הפוליטיים אמור ראש המועצה המחוקקת (הפרלמנט) למלא את מקומו במשך 60 ימים עד לעריכת בחירות כלליות לנשיאות.
קיימת מחלוקת משפטית בקשר לחוק הזה, בתנועת פת"ח טוענים כי הרש"פ הינה כלי ביצועי של אש"ף ולכן מזכ"ל הוועד הפועל של אש"פ הוא שצריך להתמנות כממלא-מקום יו"ר הרש"פ ולא יו"ר המועצה המחוקקת הנוכחי עזיז דוויק שהוא איש חמאס.
הקמת בית המשפט החוקתי מסייעת להכריע בסוגיה הזו כפי שרוצה מחמוד עבאס. הקמת בעית המשפט החוקתי העליון מאפשרת גם למחמוד עבאס לעקוף את המועצה המחוקקת הפלשתינית.

עפ"י גורמים בפת"ח קיימת אפשרות כי  נשיא בית המשפט החוקתי העליון הוא זה שימונה כנשיא הזמני של הרש"פ עד לבחירת יורשו של מחמוד עבאס ובכך ישלל התפקיד מתנועת חמאס.

תוופיק טיראווי, חבר הועדה המרכזית של פת"ח והרואה את עצמו כיורשו של מחמוד עבאס התייחס בשבוע שעבר בהרחבה לתהליך בחירתו של יו"ר הרש"פ הבא.

בראיון שהעניק לערוץ הטלוויזיה "אלעודה" המזוהה עם תנועת פת"ח הסביר טיראווי כי למעשה חמישה מחברי הועדה המרכזית של פת"ח הם המתחרים ביניהם על תפקיד היורש למחמוד עבאס.

"קביעת זהותו של הנשיא הבא תלוייה בהסכם בתוך תנועת פת"ח, הבחירה תעשה בכינוס של התנועה שבו ייבחר היורש בהשתתפות 21 חברי הועדה המרכזת של פת"ח" הבהיר טיראווי.

מספר חברי הועדה המרכזית של פת"ח הצטמצם, עות'מאן אבו ע'רביה, חבר הוועדה הלך לעולמו לפני כחודש ואילו חבר אחר, מרוואן ברגותי, עצור בכלא הישראלי ואם ישתתף בתהליך הבחירה הוא יעשה זאת מתוך מתוך תאו בכלא "הדרים".

קרב הירושה על ראשות הרש"פ הולך ומסלים, תנועת פת"ח נחושה לעקוף את חמאס השולטת ברצועת עזה ולבחור יורש למחמוד עבאס מתוך שורות התנועה ואילו המועמדים השונים, שיש להם מאחזים בגדה, נערכים להתמודדות ואף מצטיידים בנשק חם למקרה שהאירועים יסלימו בשטחי הגדה כדי לנסות ולהכריע בכוח את תוצאות ההתמודדות אם יהיה בכך צורך.

זוהי הדמוקרטיה הפלסטינית במיטבה.