עבור לתוכן העמוד
Menu

תגובת חיזבאללה לחיסול סמיר קונטאר

ארגון חיזבאללה יגיב על חיסולו של סמיר קונטאר בעיתוי הנוח לו ובתיאום עם איראן ורוסיה. המשימה העיקרית של הארגון היא לתמוך בהמשך שלטונו של בשאר אסד בסוריה והוא איננו מעוניין בעימות נרחב עם ישראל. ישראל שומרת על שתיקה בכל הקשור לחיסולו של  פעיל הטרור סמיר קונטאר שנהרג ב-19 בדצמבר מירי טילים לעבר דירתו באחד מפרברי […]

ארגון חיזבאללה יגיב על חיסולו של סמיר קונטאר בעיתוי הנוח לו ובתיאום עם איראן ורוסיה.

המשימה העיקרית של הארגון היא לתמוך בהמשך שלטונו של בשאר אסד בסוריה והוא איננו מעוניין בעימות נרחב עם ישראל.

ישראל שומרת על שתיקה בכל הקשור לחיסולו של  פעיל הטרור סמיר קונטאר שנהרג ב-19 בדצמבר מירי טילים לעבר דירתו באחד מפרברי העיר דמשק.

היא איננה מאשרת או מכחישה את הדיווחים באמצעי התקשורת הערבים כי הטילים נורו ממטוסים של חיל האוויר הישראלי וכי מדובר בפעולת נקם  ו"סגירת חשבון" עם סמיר קונטאר שרצח את בני משפחת הרן ועוד שני שוטרים ישראלים ב1979 ומאז שחרורו מהכלא הישראלי במסגרת עסקת חילופין עם חיזבאללה ב2008 הצטרף לשורות חיזבאללה ועסק בהכנת תשתיות טרור נגד ישראל ברמת הגולן.

עפ"י מקורות זרים, סמיר קונטאר עסק באחרונה בתכנון פיגוע גדול נגד ישראל ברמת הגולן וגילה עצמאות בפעילותו. בשנתיים האחרונות הוא עמד בראש ארגון שהקים חיזבאללה בשם "ועדות ההתנגדות העממית הסורית לשחרור הגולן" ופעל גם בתיאום עם "משמרות המהפכה" האיראניים.

אולם, סמיר קונטאר היה ונשאר סמל של החזבאללה, מנהיג הארגון, השיח' חסן נסראללה, הוא שהביא לשחרורו בעסקה עם ישראל והוא מאמץ אותו לחיקו גם לאחר מותו.

מהבחינה הזו, חיסולו של סמיר קונטאר הוא בעצם יותר פעולה של סיכול מאשר פעולה של נקמה שכן הוא היה בבחינת "פצצה מתקתקת" ועמד להוציא פיגועים נגד ישראל בטווח הזמן הקרוב.

עפ"י מקורות בסוריה, ההתקפה האווירית הישראלית היא ההתקפה ה-11 במספר בשטח סוריה, עד היום הפציצה ישראל עשר פעמים מטרות בשטח סוריה כדי למנוע העברת נשק מסוריה לחזבאללה בלבנון.

שתי נקודות חשובות ראויות לציון בפעולת חיסולו של סמיר קונטאר.
האחת, החדירה המודיעינית והיכולת המבצעית המעולה של  מבצעי החיסול והשנייה, עיתוי החיסול וההפתעה של רוסיה השולטת היום במרחב האווירי הסורי.

יכולת מודיעינית ומבצעית מעולה
חיזבאללה הינו ארגון מאוד ממודר ובכיריו בודאי מודאגים מהחדירה המודיעינית העמוקה לשורותיהם שאיפשרה לדעת את מקום מגוריו ותנועותיו של סמיר קונטאר.

חיסולו של סמיר קונטאר מזכיר מבחינה מודיעינית את חיסולו של עימאד מוע'נייה, רמטכ"ל החיזבאללה, שחוסל בדמשק בפיצוץ מכוניתו בשנת 2008 שבוצע, עפ"י פרסומים בעיתונות האמריקנית, במבצע משותף של הCIA והמוסד הישראלי.

גם הפעם השיגו המחסלים מידע מודיעיני מדוייק על יעד החיסול ובשילוב יכולות טכנולוגיות מתקדמות הוא חוסל ממרחק רב ביחד עם פעיל נוסף שהיה עמו בבנין שבו התגורר באחד מפרברי דמשק.

על פי מקורות סורים, ירי הטילים בוצע  על ידי מטוסי קרב ישראלים שחגו מעל הכינרת, בתוך שטח ישראל, נמנעו מלהיכנס למרחב האווירי הסורי ובעצם לא הפרו את הכללים הבינלאומיים ואת ההבנות שהושגו באחרונה בין ישראל לרוסיה על מנגנון משותף לתיאום הפעילות הישראלית האווירית בתוך שטח סוריה.

העיתון הלבנוני "א-ספיר" דיווח ב-21 בדצמבר כי הטילים שוגרו לעבר הבנין שבו שהה סמיר קונטאר ממרחק של 90 ק"מ וכי מקורות סורים מהימנים מסרו לעיתון כי מכשירי הראדאר הסורים זיהו את הטילים שנורו רק כשהיו במרחק 15 ק"מ מן המטרה.

עיתוי הפעולה
חיסולו של סמיר קונטאר התבצע כמה שעות בלבד לאחר שמועצת הביטחון של האו"ם אימצה את "מפת הדרכים" להסדר מדיני בסוריה.

פרשנים בעולם הערבי רואים בכך סטירת לחי לרוסיה שאמורה לשלוט במרחב האווירי הסורי ולסייע למשטר הסורי בהגנה על עיר הבירה דמשק.

בעולם הערבי שואלים היכן היו טילי הנ"מ המתקדמים של רוסיה מסוג אס-400 שהוצבו בסוריה?
מדוע הם לא הפילו את המטוסים הישראלים ששיגרו את הטילים שחיסלו את סמיר קונטאר?
בעולם הערבי ממתינים לראות כיצד תגיב רוסיה על חיסולו של סמיר קונטאר, אם בכלל.

כיצד יגיב חיזבאללה?
יש להניח כי בארגון חיזבאללה לא הופתעו מחיסולו של סמיר קונטאר שהיה על הכוונת של ישראל כבר זמן רב מאז שחרורו מן הכלא וחזרתו לפעילות טרור עניפה נגד ישראל משטח רמת הגולן.

חיזבאללה לא יכול לעבור לסדר היום, חיסולו של סמיר קונטאר מהווה פגיעה ביוקרה של הארגון והוא יגיב עליו, כפי שהגיב על חיסולו של ג'יהאד מוע'נייה ברמת הגולן בינואר 2015 , באמצעות שיגור של טילי נ"ט נגד שיירה של צה"ל שכתוצאה מהם נהרגו שני חיילי צה"ל.

שלוש רקטות נורו ב-20 בדצמבר משטח צור בדרום לבנון לעבר הגליל המערבי בישראל, אולם, עפ"י אחת הגרסאות , מדובר בירי של ארגון החזית העממית-המפקדה הכללית של אחמד ג'בריל הנאמן למשטר הסורי ולא בתגובה של חיזבאללה. אחד מדוברי הארגון הכחיש כי אנשיו הם שביצעו את הירי לעבר ישראל המהווה הפרה של החלטה 1701 של האו"ם שהתקבלה בסיום מלחמת לבנון השנייה.

בארגון חיזבאללה ממתינים למוצא פיו של המנהיג, השיח' חסן נסראללה אשר אמור להתייחס לחיסולו של קונטאר בנאום מיוחד בערוץ "אלמנאר" לאחר הלוויתו של סמיר קונטאר בביירות.

עצם ההודעה על נאום מיוחד של נסראללה לאחר ההלוויה מרמזת על כך שהחיזבאללה יודיע כל כוונתו להגיב על מותו של קונטאר בעיתוי ובאופן שיבחר.

חיזבאללה עסוק במלחמה בסוריה ובסיוע לצבא הסורי במלחמה נגד המורדים, הוא איבד מאות מלוחמיו בקרבות בסוריה.

התגובה של חיזבאללה לא תהייה אמוציונאלית אלא זהירה ומדודה, ייתכן שהתגובה שלו על חיסולו של סמיר קונטאר תבוא משטח רמת הגולן, משטח לבנון או אפילו באמצעות פיגועים ביעדים ישראלים או יהודים בחו"ל.

המסרים שמעבירים חברי פרלמנט מטעם החיזבאללה בלבנון הם שהתגובה היא רק עניין של זמן וחיסולו של קונטאר לא יכול לעבור מבלי שתהייה תגובה עליו.

התגובה של ארגון חיזבאללה חייבת להיות מידתית,היא תהייה מתואמת עם הפטרון האיראני ומחייבת גם התייעצות עם הרוסים שהפכו לכוח הצבאי החשוב בסוריה.

המשטר הסורי נמנע מלייחס את חיסולו של סמיר קונטאר לישראל ואילו משרד החוץ האיראני פרסם הודעת גינוי לישראל.

המצב בסוריה ובלבנון רגיש ולרוסיה ולאיראן אין כרגע אינטרס להסלים את המצב ולגרור את ישראל לעימות צבאי.

מבחינת החיזבאללה, המשימה העיקרית של הארגון הינה תמיכה בצבא סוריה בכל כוחו כדי שהנשיא בשאר אסד ימשיך לשבת על כס השלטון, זהו האינטרס העיקרי של הארגון כרגע ולא עימות צבאי נרחב עם ישראל.