עבור לתוכן העמוד
Menu

מי חטף את ארבעת פעילי חמאס?

פרשת חטיפתם של ארבעה פעילים של הזרוע הצבאית של חמאס במצרים הביאה באחרונה לפיטוריו של שר המשפטים הפלסטיני. הפרשה ממשיכה להוות מוקד מתיחות בין מצרים לחמאס ומעוררת ביקורת קשה על יו"ר הרש"פ ברחוב הפלסטיני. סיפור המעשה מתחיל ב-19 באוגוסט 2015. ארבעה פעילים של הקומנדו הימי של חמאס ששמותיהם הם: יאסר זנון, חסין אלזבדה, עבדאללה אבו […]

פרשת חטיפתם של ארבעה פעילים של הזרוע הצבאית של חמאס במצרים הביאה באחרונה לפיטוריו של שר המשפטים הפלסטיני. הפרשה ממשיכה להוות מוקד מתיחות בין מצרים לחמאס ומעוררת ביקורת קשה על יו"ר הרש"פ ברחוב הפלסטיני.

סיפור המעשה מתחיל ב-19 באוגוסט 2015. ארבעה פעילים של הקומנדו הימי של חמאס ששמותיהם הם: יאסר זנון, חסין אלזבדה, עבדאללה אבו אלג'בין ואבו אלדאים אבו לבדה יצאו למצרים כשסיפור הכיסוי שלהם היה כי נסיעתם היא לצרכי לימודים ולטיפול רפואי. למעשה, התוכנית שלהם הייתה להגיע לאיראן לצורך אימונים צבאיים במסגרת התוכנית של תנועת חמאס לחזק את יחידת הקומנדו הימי שלה כחלק מהפקת הלקחים ממבצע "צוק איתן".

הארבעה עברו את ביקורת הגבולות במעבר רפיח ועלו על אוטובוס שיסיע אותם לשדה התעופה בקהיר. לאחר נסיעה של כמה דקות נעצר האוטובוס בשטח מצרים על ידי קבוצה של רעולי פנים חמושים שעלו עליו וחטפו את הארבעה באיומי נשק.

למרות שעברו חמישה חודשים מאירוע החטיפה לא ברור עד היום מה עלה בגורלם של ארבעת החטופים. כל ניסיונותיהם של מנהיגי חמאס לברר אצל שלטונות מצרים פרטים על גורלם עלו בתוהו.

בתנועת חמאס בטוחים ששלטונות מצרים אחראים לחטיפה.
אתר האינטרנט "אלרסאלה" המזוהה עם חמאס טען ב-28 באוגוסט כי הארבעה מוחזקים בכלא סודי של שלטונות מצרים באזור סואץ.

אולם השתיקה המצרית סביב הפרשה נמשכת למרות שהאירוע קרה על אדמת מצרים.

 

פיטורי שר המשפטים הפלסטיני

לפני כשבוע הורה יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לראש ממשלת ההסכמה הלאומית ד"ר ראמי חמדאללה לערוך חילופי שרים בממשלה ללא תיאום עם תנועת חמאס. כזכור ממשלת ההסכמה הלאומית הפלסטנית הוקמה על ידי הרש"פ בתיאום עם תנועת חמאס כחלק מהסכם הפיוס ביניהן.

חילופי השרים כללו החלפה של שלושה שרים ובהם שר המשפטים סלים אלסקא.

עתה מתברר כי הרש"פ פיטרה למעשה את שר המשפטים והבליעה את פיטוריו במסגרת חילופי השרים.

עפ"י מקורות ברש"פ, הרקע לפיטוריו של סלים אלסקא היה הופעתו באחד מערוצי הטלוויזיה המקומיים והקריאה שהפנה לשלטונות מצרים לגלות מה עלה בגורלם של ארבעת פעילי חמאס החטופים.

ברש"פ טוענים כי הדבר נעשה ביוזמה עצמית ללא אישור או ידיעה של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס או ראש הממשלה ראמי חמדאללה.

שר המשפטים חרג מסמכותו ומדרכי ההתקשרות המקובלים בין הרש"פ לבין מצרים בנושאים ביטחוניים הסביר גורם בכיר ברש"פ.

הפרשה כולה הוסתרה ע"י העיתונות הפלסטינית אך פורסמה ברשתות החברתיות ולאחרונה נחשפה גם באתר האינטרנט "אלרסאלה"  המזוהה עם חמאס.

ברשתות החברתיות נמתחה ביקורת קשה על התנהלותו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בפרשה ונטען נגדו כי הוא פעל נמרצות כדי לסייע לישראל בפרשת חטיפתם של שלושת הנערים הישראלים באזור גוש עציון בחודש יוני 2015 על ידי חוליה של חמאס אך הוא מתעלם מחטיפתם של ארבעה ארבעת הפעילים של חמאס במצרים.

עד היום לא ברור מה עלה בגורלם של ארבעת החטופים והאם הם עדיין בחיים. בתנועת חמאס בדקו את האפשרות כי ישראל אחראית לחטיפה כדי שיהיו בידיה קלפי מיקוח לעסקת חילופין עם חמאס על גופותיהם של שני חיילי צה"ל הנעדרים שאול אורון והדר גולדין ז"ל ועל שני האזרחים הישראלים המוחזקים ע"י חמאס, אברהם מנגיסטו ממוצא אתיופי ואזרח נוסף ממוצא בדואי ששמו נאסר לפרסום.

נבדקה גם האפשרות כי החטיפה בוצעה על ידי ארגון סלפי בחצי האי סיני שכמה מאנשיו עצורים בידי מנגנוני הביטחון של תנועת חמאס ברצועת עזה.

אולם, ההערכה הגוברת היא כי הארבעה מוחזקים על ידי שלטונות מצרים כמנוף לחץ על תנועת חמאס כדי שתפסיק את קשריה עם תנועת "האחים המוסלמים" במצרים ועם שלוחת דאע"ש בחצי האי סיני המכונה "וויליאת סינאא".

נראה כי הערפל סביב נסיבות הפרשה יימשך עוד זמן רב וכי הנושא ימשיך להוות מוקד מתיחות בין תנועת חמאס למצרים.