עבור לתוכן העמוד
Menu

החרפת המתיחות בין תנועת חמאס לרש"פ

משבר חדש פרץ בסוף השבוע בין תנועת חמאס לרשות הפלסטינית שמאיים להחריף עוד יותר את המתיחות ביניהן. תנועת חמאס הכשילה לאחרונה את ההצעות המצריות לפתיחת מעבר רפיח באופן מסודר והיא מתנגדת להעברת השליטה על המעבר לידי הרש"פ, היא איננה מוכנה לשום הסדר שיפגע בשליטתה הבלעדית על רצועת עזה. המשבר החדש קשור לגורלם של כ 50 […]

משבר חדש פרץ בסוף השבוע בין תנועת חמאס לרשות הפלסטינית שמאיים להחריף עוד יותר את המתיחות ביניהן.

תנועת חמאס הכשילה לאחרונה את ההצעות המצריות לפתיחת מעבר רפיח באופן מסודר והיא מתנגדת להעברת השליטה על המעבר לידי הרש"פ, היא איננה מוכנה לשום הסדר שיפגע בשליטתה הבלעדית על רצועת עזה.

המשבר החדש קשור לגורלם של כ 50 אלף פקידים שמונו על ידי תנועת חמאס למנגנוני הממשלה הפלסטינית לאחר שהיא השתלטה בכוח על רצועת עזה ב2007.

ממשלת ההסכמה הלאומית בראשותו של ד"ר ראמי חמדאללה, נאמנו של יו"ר הרש"פ, שהוקמה לפני כשנה וחצי בהסכם בין כל הפלגים הפלסטינים, מסרבת לשלם את משכורותיהם של הפקידים האלה ולקלוט אותם באופן רשמי כפקידי הרש"פ. מחמוד עבאס מסרב לאפשר דריסת רגל לפקידים המזוהים עם תנועת חמאס, החותרת נגד שלטונו, בתוך מנגנוני הרש"פ.

בסוף השבוע הודיעה תנועת חמאס כי היא מתכוונת לנקוט בצעד חד צדדי כדי לפתור את מצוקתם הכספית של הפקידים הללו שאינם מקבלים משכורות כבר שנה וחצי, ולהעניק להם אדמות מדינה ברצועת עזה במקום הכספים שחייבים להם.

מדובר, בשלב הזה, בשטח של כ 1200 דונם שאמור להיות מחולק בין הפקידים.

בעבר הציעה הרשות הפלסטינית לחמאס לפתור את בעיית הפקידים בתמורה לכך שהיא תקבל לידיה את השליטה המלאה על מעברי הרצועה אך תנועת חמאס דחתה את ההצעה.

תנועת חמאס טוענת כי ממשלת ההסכמה הלאומית  בראשות חמדאללה מזניחה באופן מכוון את רצועת עזה ולא מטפלת בבעיותיה כדי ליצור מצב של כאוס שיזעזע את שליטת חמאס ברצועה.

באחרונה הודיעה חמאס כי היא איננה מכירה בממשלה זו, למרות שהוקמה עפ"י הסכם הפיוס הפלסטיני. זאת מכיוון שהיא עשתה שינויים בתיקי הממשלה באורח חד צדדי ללא התייעצות והסכמה של חמאס.

ההודעה של חמאס על חלוקת אדמות מדינה לפקידים המזוהים עמה יצרה גל של זעם ברצועת עזה מכיוון שהאדמות האלה נתפסות כרכוש כללי של כל תושבי הרצועה שאמור לשרת את האינטרסים של הציבור הפלסטיני, בין היתר אמורות אדמות המדינה לשמש להקמת מוסדות ציבור כמו בתי חולים ובתי ספר.

דובר תנועת פת"ח, פאיז אבו עיטה, אמר ב-21 בנובמבר כי המהלך של תנועת חמאס הינו בניגוד לחוק הפלסטיני מכיוון שהוא לא נעשה בהסכמת הרש"פ.

אין ספק שהמהלך החד צדדי של תנועת חמאס מעמיק עוד יותר את הפיצול בין הרצועה לבין הגדה ומקשה על אפשרות הפיוס בין הרש"פ לחמאס.

ברש"פ טוענים כי המהלך הזה מעיד כי אין בכוונתה של תנועת חמאס לקדם את הפיוס וכי היא תוקעת מקלות בגלגלים ביחסים בינה לבין הרש"פ, חדשות לבקרים, כדי להנציח את שליטתה ברצועת עזה.

אולם , לא מן הנמנע כי מדובר בתרגיל לחץ של תנועת חמאס על הרש"פ כדי לזרז את המשא ומתן על פיתרון  בעיית אי תשלום משכורותיהם של הפקידים.

תנועת חמאס אומרת כי תתחיל ליישם את ההחלטה בשבועות הקרובים וייתכן שהרש"פ תנקטו בצעדים כדי לנסות ולעצור את יישום ההחלטה כמו פניה למצרים, טורקיה או קטאר כדי שיפעילו את השפעתן על תנועת חמאס.