עבור לתוכן העמוד
Menu

דאע"ש מטרפד מציאת פתרון למשבר בסוריה

גל הטרור של ארגון דאע"ש בשבועות האחרונים עלול לטרפד את המאמצים של המעצמות למציאת פתרון פוליטי למלחמת האזרחים בסוריה ובאופן פרדוכסלי הוא מעניק חמצן נוסף לנשיא הסורי בשאר אסד להישאר על כס השלטון בסוריה. הפיגועים הגדולים שעשה ארגון דאע"ש באמצעות הפלת המטוס הרוסי בחצי האי סיני, במתקפת המחבלים המתאבדים בשכונת אלדאחיה בביירות ובמתקפת הטרור המשולבת […]

גל הטרור של ארגון דאע"ש בשבועות האחרונים עלול לטרפד את המאמצים של המעצמות למציאת פתרון פוליטי למלחמת האזרחים בסוריה ובאופן פרדוכסלי הוא מעניק חמצן נוסף לנשיא הסורי בשאר אסד להישאר על כס השלטון בסוריה.

הפיגועים הגדולים שעשה ארגון דאע"ש באמצעות הפלת המטוס הרוסי בחצי האי סיני, במתקפת המחבלים המתאבדים בשכונת אלדאחיה בביירות ובמתקפת הטרור המשולבת בפאריז הגבירו את המוטיבציה של רוסיה, ארגון חזבאללה, ממשלת צרפת ומדינות המערב לנקום בארגון ולהגיב בחריפות על המתקפות האלה.

צרפת עדיין מקיימת התייעצויות כיצד להגיב על מתקפת הטרור בפאריז. שוב נשקלת האפשרות של שליחת כוחות קרקע להילחם נגד דאע"ש בסוריה אולם המדיניות האמריקנית וגם הרוסית היא להפציץ את מעוזי דאע"ש מן האוויר ולא להילחם על הקרקע כדי להימנע מאבדות כבדות ושקיעה בביצה הסורית.

בכל מקרה, ועד שיוחלט על דרך התגובה על גל הטרור האחרון של דאע"ש, נראה כי פני הדברים הינם דווקא להסלמה בסוריה ולא לרגיעה.

את השפעת גל הטרור האחרון ניתן כבר לראות בהחלטה לקיים סבב נוסף של שיחות בוינה על עתידה של סוריה רק בעוד חודש ימים.

הכינוס הבינלאומי בוינה נועד לפרק את המוקשים הפוליטיים כדי למצוא פתרון מדיני למלחמת האזרחים בסוריה. הוא התחיל בהתכנסות צוות מצומצם של ארבעה שרי החוץ של ארה"ב, רוסיה, טורקיה וסעודיה שהתכנס מידי שבוע. אחר כך הוא הורחב  והתכנס מדי שבועיים בהשתתתפות 17 שרי חוץ ממדינות שונות הקשורות למשבר בסוריה ובעקבות  גל הטרור האחרון של דאע"ש הוא נדחה לעוד חודש ימים עד שתגובש האסטרטגיה החדשה נגד דאע"ש.

אם מדינות המערב ורוסיה יחליטו לשלוח כוחות קרקע להילחם בסוריה או בעיראק נגד דאע"ש סביר להניח שהדבר יסבך עוד יותר את המצב בסוריה ויקשה על מציאת הסדר מדיני שיסיים את מלחמת האזרחים.

גורמים אזוריים שונים מעורבים כבר בנעשה בסוריה והדבר מקשה על מציאת פתרון.

הדיונים בכינוס בוינה הביאו, כפי שבא לידי ביטוי בהודעת הסיכום שפורסמה ב-14 בנובמבר, להסכמה על בחירות לנשיאות ולפרלמנט בסוריה בעוד 18 חודשים מבלי להתייחס לשאלת גורלו של הנשיא בשאר אסד.

כמו כן מתקיים מאמץ רציני להגיע להסכם הפסקת אש בסוריה לתקופה של שישה חודשים והשקת משא ומתן בין משלחת של המשטר הסורי לבין משלחת של האופוזיציה הסורית, אולם ישנם ויכוחים קשים מי יעמוד בראש משלחת האופוזיציה הסורית ובאיזה אופן ייוצגו ארגוני האופוזיציה בסוריה ובחו"ל.

 

הנשיא בשאר אסד – אבן הנגף העיקרית?

גורלו של הנשיא בשאר אסד נדון בהרחבה בדיונים בוינה ללא הגעה להכרעה. רוסיה ואיראן מתנגדות בתוקף להדחתו של בשאר אסד, אומנם הרוסים הודיעו כי אין מדובר בעניין עקרוני והם מוכנים לשקול גם מועמד אחר לנשיאות מהעדה העלווית אך העמדה האיראנית נחושה כי אין תחליף לבשאר אסד כנשיא סוריה.

אולם, כל הדיונים האלה בוינה נעשים ללא נציגים של שני ארגוני הטרור הגדולים ארגון דאע"ש וארגון ג'בהת אלנוצרה (השלוחה של אל-קאעידה בסוריה) ששולטים על שטחים נרחבים של סוריה. גם אם יגיעו כל המשתתפים בכינוס וינה להסכמות מלאות ולמתווה של הסדר מדיני בסוריה כיצד יוכלו לאכוף אותו על ארגון דאע"ש?

ארצות הברית נחושה להמשיך בשיחות בוינה כדי לנסות ולקדם הסדר מדיני בסוריה לאחר מלחמת אזרחים של חמש שנים, למרות שבאותה העת היא גם מעוניינת בכך שרוסיה תסתבך בסוריה ותותש צבאית וכלכלית, היא סבורה שהפיתרון הוא מדיני בלבד ולא צבאי.

אולם ארגון דאע"ש הצליח באמצעות גל הטרור האחרון שלו לסבך את העניינים ולהעמיד את מדינות העולם בפני דילמה קשה לגבי המשך ההתנהלות שלהן לגבי סוריה והאפשרות להגיע להסדר מדיני מוסכם על כל הצדדים.

גל הטרור של דאע"ש העניק מרווח נשימה נוסף לנשיא סוריה בשאר אסד אשר הזדרז להופיע באמצעי התקשורת כדי להציג שוב את טיעוניו והסבריו למצב: "המדיניות המוטעית של מדינות המערב ובמיוחד צרפת כלפי מה שקורה באזור, וההתעלמות מכך שכמה מבנות בריתה תומכות בטרור היא אשר היה לה חלק בהתפשטות הטרור, לכן חשוב לאמץ מדיניות חדשה, לפעול כדי להפסיק את התמיכה הלוגיסטית והמדינית בטרוריסטים בדרך לחיסול הטרור" אמר בשאר אסד ב-14 בנובמבר.

בשאר אסד יכול לנשום לרווחה, גל הטרור של דאע"ש עשה לו שירות טוב והכניס את העולם ללחץ, האפשרות להסדר מדיני בסוריה שידיח אותו מהשלטון שוב הולכת ומתרחקת והנשיא הסורי מציג את עצמו כלוחם הגדול נגד הטרור האסלאמי הקיצוני כשהוא מנסה להאפיל על מעשי הטבח הנוראיים וההרג ההמוני שעשה בבני עמו.