עבור לתוכן העמוד
Menu

"הפצצה" של מחמוד עבאס

בראיון לעיתון "אלקודס אלערבי" ב-17 בספטמבר הודיע יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס כי הוא מתכוון להפתיע בנאומו באו"ם בסוף החודש ולהטיל "פצצה". הוא סירב לגלות מהי. מאז הודעתו של מחמוד עבאס נפוצו ברש"פ ובעולם הערבי הערכות שונות לגבי מהותה של "הפצצה" שהוא מתכוון להטיל בנאומו באו"ם. מחמוד עבאס שומר על עמימות בכל הקשור לנאומו באו"ם במסגרת […]

בראיון לעיתון "אלקודס אלערבי" ב-17 בספטמבר הודיע יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס כי הוא מתכוון להפתיע בנאומו באו"ם בסוף החודש ולהטיל "פצצה".
הוא סירב לגלות מהי.

מאז הודעתו של מחמוד עבאס נפוצו ברש"פ ובעולם הערבי הערכות שונות לגבי מהותה של "הפצצה" שהוא מתכוון להטיל בנאומו באו"ם.

מחמוד עבאס שומר על עמימות בכל הקשור לנאומו באו"ם במסגרת המלחמה הפסיכולוגית שהוא מנהל נגד ממשלת ישראל ובמקביל הוא מכין את דעת הקהל הפלסטינית ל"הפתעה" מדינית ושינוי התנהלות הרש"פ מול ישראל.

ד"ר נביל שעת' חבר הועדה המרכזית של פת"ח טען, בראיון שהעניק לסוכנות הידיעות "מען" ב14 בספטמבר, כי מחמוד עבאס יודיע בנאומו באו"ם על החלטת ההנהגה הפלסטינית להפסיק וליישם סעיפים בהסכמי אוסלו הקשורים לישראל.

"ישראל מיישמת מההסכמים האלה רק מה שנוח לה, הסביר שעת', ואנו ננהג כמוה".

אתר "אלחליג' און ליין" פרסם ב-19 בספטמבר מפי גורם בכיר ברש"פ כי מחמוד עבאס עדכן את מצרים וירדן על כוונותיו ועל מהות "הפצצה" שבכוונתו להטיל בנאומו באו"ם, עפ"י הגורם הפלסטיני נאומו של  מחמוד עבאס אשר יסקור את מצבה של הבעיה הפלסטינית ופעולותיה של ישראל בשטחים יכלול חמש נקודות חשובות, הנקודה החמישית והאחרונה היא "הפצצה" שמתכוון מחמוד עבאס להטיל.

א.מחמוד עבאס יטען כי ישראל פוגעת במקומות הקדושים ובמסגד אל-אקצא, ומטרתה היא להביא לחלוקה פיזית וחלוקה בזמני התפילה בהר הבית.

ב.מחמוד עבאס יסקור את מצבה המדיני והכספי של הרש"פ ויטיל את האחריות לכישלון המשא ומתן בעשרים השנים האחרונות על ארצות הברית וישראל.

ג.יו"ר הרש"פ יסקור את המגעים לפיוס עם חמאס ויודיע כי הנחה לחדש את המשא ומתן עם חמאס כדי לכנס את ההנהגה הזמנית של המל"פ אשר כוללת עפ"י הסכם הפיוס את נציגי החמאס והג'יהאד האסלאמי.

ד.מחמוד עבאס יפרט את מאמצי הרש"פ בזירה הבינלאומית והפניה לבית הדין הפלילי בהאג בנושא ההתנחלויות וצעדי ישראל ברצועת עזה במהלך "צוק איתן".

ה. "הפצצה" של מחמוד עבאס: הוא יודיע בנאומו באו"ם כי "פלסטין היא מדינה תחת כיבוש" ולכן ישראל אחראית על המדינה הפלסטינית בפני הקהילה הבינלאומית ואחריות השלטון בגדה היא עליה בתוקף היותה "כוח כובש".

 

לעומת הדיווח הזה טוענים גורמים פלסטינים אחרים ברש"פ כי "הפצצה" של מחמוד עבאס היא הודעתו הצפויה על הקפאתו של הסכם אוסלו ולא ביטולו. המטרה בצעד הזה היא לגרום לקהילה הבינלאומית להתניע מחדש את ההסכם, הפעם תחת ערבויות בינלאומיות.

לגבי הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל, טוענים המקורות, כי מצרים וירדן, שיש להן הסכמי שלום עם ישראל יפעילו חדר מבצעים משותף שיקשר בין ישראל לרש"פ.

למרות הדיווחים האלה באמצעי התקשורת לא ברור עדיין מה באמת מתכוון להודיע מחמוד עבאס באו"ם. העובדה שהוא כינה חלק בנאומו במילה "פצצה" כבר מעידה שהוא מתכוון לעשות הצגה על במת האו"ם וליצור אווירת ציפיה ותשומת לב לנאומו.

ישראל העבירה מסרים ברורים למחמוד עבאס לגבי הצפוי לרש"פ אם הוא יחליט "לשבור את הכלים", עם זאת היא צריכה להיערך לכל האפשרויות.

ניתן להניח כי מחמוד עבאס שואף להתחיל מערכת יחסים חדשה עם ישראל כדי לחזק את מעמדו בקרב בני עמו, צריך לזכור כי אש"ף והרש"פ כבולים בהסכמי אוסלו על כל המשתמע מהם בתחום האזרחי, הכלכלי והבטחוני והפרתם תפגע קשות בפלסטינים בשטחים.

ייתכן שמחמוד עבאס מנסה רק ליצור מראית עין של שינוי בהתנהלות הרש"פ מול ישראל, גם במישור האישי יש לו ולבני משפחתו הרבה מה להפסיד מניתוק הקשר עם ישראל, נצטרך להמתין ולראות אם אכן "ההר יוליד עכבר".