עבור לתוכן העמוד
Menu

הנאמנות הרוסית לבנות בריתה הערביות

אם יש מאפיין בולט במדיניות של רוסיה במזרח התיכון בהשוואה למדיניות האמריקנית של ממשל אובאמה הרי שהוא הנאמנות של רוסיה לבנות בריתה לעומת הבוגדנות האמריקנית ביחס למדינות ערב הנחשבות פרו-מערביות כפי שבא לידי ביטוי בצורה בולטת לאחרונה במאבק סביב הסכם הגרעין עם איראן. נשיא סוריה בשאר אסד שיבח בראיון שהעניק לערוץ אל-מנאר של חזבאללה ב-25 […]

אם יש מאפיין בולט במדיניות של רוסיה במזרח התיכון בהשוואה למדיניות האמריקנית של ממשל אובאמה הרי שהוא הנאמנות של רוסיה לבנות בריתה לעומת הבוגדנות האמריקנית ביחס למדינות ערב הנחשבות פרו-מערביות כפי שבא לידי ביטוי בצורה בולטת לאחרונה במאבק סביב הסכם הגרעין עם איראן.

נשיא סוריה בשאר אסד שיבח בראיון שהעניק לערוץ אל-מנאר של חזבאללה ב-25 באוגוסט את המדיניות הרוסית כלפי סוריה בהנהגתו מאז פרוץ מלחמת האזרחים לפני ארבע שנים ותיאר אותה כ"מדיניות עקרונית, יציבה, אמינה ושקופה".

בשאר אסד הוסיף: "אנו בוטחים מאוד ברוסים".

הצהרותיו של הנשיא הסורי אינן מקריות, באחרונה הפיץ הממשל האמריקני הדלפות כי רוסיה ואיראן "מבינות כי תפקידו של אסד הסתיים" ואילו נשיא טורקיה ארדואן טען כי הבין ש"הנשיא פוטין מוכן לוותר על אסד".

בשבועות האחרונים הגבירה רוסיה את מאמציה לפתור את המשבר בסוריה מבלי לוותר על בשאר אסד, הנשיא פוטין הציעה יוזמה חדשה להקמת קואליציה מרובעת נגד דאע"ש בהשתתפות סוריה-טורקיה-סעודיה-ירדן ואף ניסה לתווך בין הנשיא אסד לבין מלך סעודיה סלמאן.

שליח של המשטר הסורי, הגנרל עלי ממלוכ ראש לשכת המועצה לביטחון לאומי, יצא לשליחות חשאית במטוס רוסי ונפגש בסעודיה עם שר ההגנה הסעודי מחמד בן סלמאן אך הפגישה לא הצליחה לגשר על חילוקי הדעות הקשים.

רוסיה גם אירחה באחרונה את שר החוץ הסעודי עאדל ג'ביר וגם נציגים של האופוזיציה הסורית בניסיון לרככם ולקבל את יוזמת פוטין.

בימים אלה מבקרים במוסקבה שלושה מנהיגים ערבים, נשיא מצרים א-סיסי, עבדאללה מלך ירדן ויורש העצר של אבו ט'אבי השיח' מחמד בן זאיד, בקרוב יבקר שם גם מלך סעודיה סלמאן בן עבד אלעזיז.

הביקורים האלה יעסקו בניסיון הרוסי למצוא פיתרון למשבר בסוריה נוכח הכישלון המתמשך של שליח האו"ם דה מיסטורה בעניין הזה.

העמדה הרוסית היא נוקשה ובלתי מתפשרת ביחס לנשיא בשאר אסד, הנשיא פוטין יבהיר כי הנשיא אסד הינו הנשיא החוקי של סוריה וכי רוסיה מתנגדת לכל מעורבת חיצונית שתכפה הסדר בסוריה ותציב תנאים כי הדחת בשאר אסד מכסאו היא הדרך להשכין שלום במדינה.

הנשיא פוטין ימצא אוזן קשבת אצל נשיא מצרים א-סיסי, היחסים בין מצרים לסוריה נמצאים בתהליך של שיפור ועל פי מקורות ערביים יש גם דיבורים על חידוש היחסים הדיפלומטים בקרוב.

האופוזיציה הסורית דיווחה בימים האחרונים כי משטר אסד השתמש בנשק רוסי שקיבל ממצרים ואילו שר החוץ הסורי ווליד מועלם התראיין באחרונה לעיתונות המצרית וטען כי "קיים שיתוף פעולה ביטחוני בין שתי המדינות".

הנשיא הרוסי פוטין מתייצב במלוא כוחו לצידו של בשאר אסד ומנסה לשכנע את מנהיגי ערב כי הסכנה האמיתית למשטריהם היא מהטרור של דאע"ש ולא מהנשיא הסורי.

את ההתנגדות הערבית לבשאר אסד מובילה סעודיה, ב-18 באוגוסט ביקר במוסקבה שר החוץ הסעודי עאדל ג'ביר והתעמת במסיבת עיתונאים משותפת עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב על היחס לבשאר אסד.

לברוב הביע עמדה תקיפה התומכת בנשיא הסורי.

הביקור החשוב יותר הינו ביקורו הקרוב של מלך סעודיה סלמאן במוסקבה ופגישתו עם הנשיא פוטין שבמרכזה יעמדו הסכם הגרעין עם איראן וגורלו של בשאר אסד.

הנשיא אסד אסיר תודה לנשיא פוטין ומפגין בתמורה נאמנות מלאה לרוסיה ולאינטרסים שלה במזרח התיכון, באחרונה אישר הנשיא הסורי הקמת בסיס ימי חדש של רוסיה בעיר ג'בלה על החוף הסורי שיהיה גדול וחדיש יותר מהבסיס הימי הקיים של רוסיה בעיר הסורית טרטוס.

הנאמנות והדאגה הרוסית לנשיא בשאר אסד מושכים את מנהיגי ערב המאוכזבים מממשל אובאמה והם משחרים לפתחה של רוסיה בשבועות האחרונים כדי לזכות בתמיכתה ולחתום עמה על עסקות נשק והסכמים כלכליים.

מנהיגי ערב מעדיפים את הנאמנות הרוסית על הבוגדנות של ממשל אובאמה, הנשיא פוטין הוכיח כי הנאמנות משתלמת.