עבור לתוכן העמוד
Menu

החוקרים

דן דייקר

ד"ר דן דייקר – נשיא

ד"ר דן דייקר, עמית בכיר ומנהל וותיק של פרויקט הלוחמה המדינית במרכז הירושלמי. דייקר, לשעבר, מזכ"ל הקונגרס היהודי העולמי ועמית מחקר של המכון הבינלאומי לביטחון ולוחמה בטרור באוניברסיטת רייכמן (לשעבר הבינתחומי, הרצליה). הוא כתב שישה ספרים החושפים את תופעת "אנטישמיות האפרטהייד" בצפון אמריקה, וכתב מחקרים על מרוץ החימוש של איראן ליצירת עליונות אזורית והצורך של ישראל בגבולות בני הגנה.

חוקרי המרכז הירושלמי (לפי סדר אלפביתי)

ח'אלד אבו טועמה

ח'אלד אבו טועמה – עמית בכיר, מומחה לענייני ערבים ופלסטינים

ח'אלד אבו טועמה הוא עיתונאי ערבי ישראלי עטור פרסים, מרצה ויוצר סרטים דוקומנטריים, שמסקר את העניינים הפלסטיניים עבור הג'רוזלם פוסט. עמית בכיר בכיר במכון גייטסטון, עבד גם כמפיק בכיר עבור NBC במזרח התיכון ודיווח על אירועים ביהודה ושומרון ועזה עבור מספר כלי תקשורת. פרסומים מאת ח'אלד אבו טועמה.

השגריר פרדי איתן

השגריר פרדי איתן, עומד בראשות הדסק הצרפתי של המרכז הירושלמי. מנהל אתר המרכז בצרפתית. נמצא בקשר רציף עם אישים בכירים בתקשורת והעיתונות הצרפתית. שימש כיועץ בכיר לשר החוץ הישראלי ושירת בשגרירויות ישראל בפאריס ובבריסל. היה השגריר ישראל הראשון ברפובליקה האיסלמית מאוריטניה. כתב 20 ספרים אודות הסכסוך הישראלי-ערבי ומדיניות צרפת במזרח התיכון.

השגריר אלן בייקר

השגריר אלן בייקר, לשעבר יועץ משפטי במשרד החוץ ושגרירה של ישראל בקנדה. ראש התכנית למשפט בין לאומי של המרכז.

אבירם בלאיש

אבירם בלאיש – סגן הנשיא לאסטרטגיה, ביטחון ותקשורת

אבירם בלאיש הוא מומחה למודיעין עסקי ומזרח תיכון, מנהל בכיר למשא ומתן ושיתוף פעולה בין לאומי. במשך למעלה משלושה עשורים, הוא פועל במדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה. בעברו שימש כדירקטור ישראלי בוועדת ההיגוי של היוזמה הישראלית האזורית לשיתוף פעולה עסקי וכלכלי וכיום הוא חבר בוועד המנהל של – MENA2050.

לני בן דוד

לני בן דוד – מנהל המכון ליחסי ארה"ב-ישראל

לני בן דוד שימש כסגן ראש הנציגות בשגרירות ישראל בוושינגטון (1997-2000). בעבר, כיהן 25 שנים בארגון איפא"ק, כולל כמנהל משרד איפא"ק בישראל. הוא היסטוריון בעל מומחיות לתמונות של המזרח התיכון, ומחבר הספרים AIPAC’s groundbreaking Myths and Facts והספר American Interests in the Holy Land.

יוני בן מנחם

יוני בן מנחם

יוני בן מנחם, פרשן מדיני בכיר במרכז הירושלמי, כיהן כמנכ”ל רשות השידור וכמנהל “קול ישראל”. שימש כפרשן בכיר של קול ישראל לענייני העולם הערבי, ערך והגיש את התוכנית “מגזין המזרח התיכון” ברשת ב’. עמית במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה.

מוריס הירש

סגן-אלוף (מיל') עו"ד מוריס הירש – מנהל היוזמה לאחריות ורפורמה ברשות הפלסטינית במרכז הירושלמי

סא"ל הירש שירת במשך 19 שנים בפרקליטות הצבאית כאשר בתפקידו האחרון כיהן כפרקליט איו"ש. מאז פרישתו מצה"ל, הירש שימש כראש המחלקה המשפטית במכון מבט לתקשורת פלסטינית, כיועץ צבאי בכיר ב-NGO Monitor, יועץ למשרד הביטחון ויו"ר וועדה מייעצת במשרד הפנים. הירש היה היוזם של תיקון החקיקה ולפיו ניתן לשולל אזרחות מישראלים שהורשעו בביצוע עבירות טרור, נידונו למאסר לריצוי בפועל, ומקבלים תשלום מהרשות הפלסטינית כתגמול על ביצוע מעשי הטרור.

סא”ל (במיל’) יונתן הלוי

סא”ל (במיל’) יונתן הלוי

סא”ל (במיל’) יונתן הלוי הוא עמית מחקר בכיר לענייני המזרח התיכון ואסלאם רדיקלי. שותף מייסד של חברת Orient Research Group Ltd.

דומיסאני וושינגטון

הכומר דומיסאני וושינגטון – מייסד המכון לסולידריות שחורה עם ישראל (IBSI)

הכומר דומיסאני וושינגטון הוא המייסד והמנכ"ל של המכון לסולידריות שחורה עם ישראל (IBSI). הוא שימש בעבר כרכז למען הנוצרים המאוחדים למען ישראל (CUFI), שם ארגן תמיכה נוצרית רב-אתנית בישראל ועזר להשיק את CUFI-Africa העוסק בתמיכה בישראל ברחבי היבשת. וושינגטון הוא מחבר הספר "ציונות והכנסייה השחורה: מדוע עמידה עם ישראל תהיה סוגיה מכוננת עבור נוצרים צבעוניים במאה ה-21".

פיאמה נירנשטיין

פיאמה נירנשטיין

העיתונאית פיאמה נירנשטיין כיהנה כחברה בפרלמנט האיטלקי (2008-2013) שם שירתה כסגן נשיא הועדה לקשרי חוץ וייסדה את הועדה לבחינת אנטישמיות. ממייסדי תנועת “ידידי ישראל בעולם”. מחברת הספר (Israel is Us (2009. נירנשטיין עומדת בראש הפרוייקט הבוחן את יחסי ישראל ואירופה.

אל”מ (במיל’) ז’ק נריה

אל”מ (במיל’) ז’ק נריה, פרשן קבוע במרכז הירושלמי לנושאי העולם הערבי. לשעבר יועץ מדיני עבור ראש הממשלה יצחק רבין ז”ל, ובכיר באמ”ן מחקר. מחבר הספר ”בין בין רבין לערפאת: יומן מדיני 1993-1994“.

סא”ל (במיל’) מיכאל סגל

סא”ל (במיל’) מיכאל סגל, חיבר במסגרת עבודתו במרכז הירושלמי, סקירות פורצות דרך בנושא האסטרטגיה הצבאית של איראן וכתב רבות אודות התפשטותה לאמריקה הלטינית ואפריקה.

פנחס ענברי

פנחס ענברי, עיתונאי ופרשן ותיק המסקר את המזרח התיכון ואת החברה הפלסטינית עבור עיתונים בעולם. ענברי חיבר מספר ספרים העוסקים בפלסטינים והנו עמית במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה.

תא”ל (מיל’) יוסי קופרווסר

תא”ל (מיל’) יוסי קופרווסר מנהל הפרוייקט המעקב אחר התפתחויות אזוריות והשלכותיהן. שימש כמנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים. עמד בעבר בראש חטיבת המחקר באגף המודיעין של צה”ל.

שותפים של המרכז הירושלמי

ג'ושוע וושינגטון

ג'ושוע וושינגטון – מנהל המכון לסולידריות שחורה עם ישראל (IBSI)

ג'ושוע וושינגטון הוא מנהל המכון לסולידריות שחורה עם ישראל (IBSI) ומוביל שיתוף הקהילה השחורה האמריקאית בחינוך על ישראל.

יוסף חדאד

יוסף חדאד – מומחה בנושא ערביי ישראל ולענייני חוץ

יוסף חדאד שירת כמפקד בחטיבת גולני בצה"ל. חדאד הוביל קמפיין עולמי לפרלמנטים ומנהיגים על הסכנות הטמונות בתנועת ה- BDS ובחשיפת "אנטישמיות אפרטהייד". הוא מהווה גשר ביחסי יהודים-ערבים בישראל. הוא פרשן קבוע בטלוויזיה הישראלית באנגלית, עברית וערבית, וקיבל את פרס "אור ישראל" של משרד החוץ ב-2021.

לורינה חטיב

לורינה חטיב

לורינה חטיב, דיפלומטית דרוזית ישראלית. היא מנהלת התוכן הראשית בערבית במחלקה לדיפלומטיה דיגיטלית במשרד החוץ.

יחיא מחאמיד

יחיא מחאמיד – פרשן ישראלי ומומחה למאבק ב-BDS

יחיא מחאמיד הוא דובר, מחנך ופעיל ערבי ישראלי, הפועל להעצמה ושילוב של בני נוער מהחברה הערבית בישראל. הוא התנדב לשרת כלוחם חי"ר קרבי בצה"ל ומאז פעיל הסברה בנושא אנטישמיות וישראל.

אולגה משו-וושינגטון

אולגה משו-וושינגטון – עורכת דין ומומחית דרום אפריקאית ליחסי ארה"ב-ישראל

אולגה משו-וושינגטון, ילידת דרום אפריקה, היא עורכת דין ומנכ"לית של הארגוןDefend) DEISI Embrace Invest Support Israel) ומנהלת תכניות ארצית למעורבות במועדון Z, ארגון לצעירים ציונים בארה"ב ועבדה במשך שנים בארה"ב ובאפריקה בהסברה למען ישראל. אולגה היא ביתו של הכומר קנת משו, מנהיג המפלגה האפריקאית הנוצרית-דמוקרטית וחבר בפרלמנט של דרום אפריקה.